První firmy vzdávají výrobu LCD

  9:56aktualizováno  9:56
Přední japonské elektronické koncerny urychlí konsolidaci ve výrobě moderních displejů a obrazovek z plazmy a tekutých krystalů. Fujitsu chce prodat ztrátovou výrobu LCD televizorů firmě Sharp.
Sharp uvedl, že koupí operace, které má Fujitsu ve výrobě obrazovek z tekutých krystalů (LCD). Fujitsu v divizi LCD, která se zaměřuje na počítačové monitory, trpěla ztrátovostí a firma se rozhodla prodat celou tuto aktivitu, včetně výzkumu, vývoje a marketingu. Sumu za transakci firmy neuvedly.

Sharp je největším světovým producentem LCD panelů pro televize. Dohoda s Fujitsu mu umožní posílit pozici na poli monitorů pro mobilní telefony, herní konzoly a jiná menší zařízení. Fujitsu se zároveň zbavuje podílu na společném podniku pro plazmové obrazovky s Hitachi.

Matsushita a Hitachi dnes zveřejnily vzájemnou dohodu o spolupráci na poli plazmových obrazovek. Aliance se bude týkat vývoje, produkce, prodeje a patentů.

Matsuhsita je třetím největším výrobcem plazmových panelů na světě po korejské Samsung Electronics a LG Electronics. Hitachi letos zvýší podíl na společném podniku pro plazmové displeje s Fujitsu z poloviny na 80 procent. Tento podnik je čtvrtým výrobcem v oboru na světě a disponuje několika klíčovými patenty.

Výrobci plochých obrazovek loni výrazně zvyšovali produkci v očekávání zvýšené světové poptávky po nových televizích a monitorech. Pomalejší růst poptávky spolu s ostrou konkurencí však vedl k prudkému poklesu cen.

Konsolidace odvětví je v plném proudu a japonská Sony v lednu oznámila, že koupí japonskou součást tchajwanské společnosti Chi Mei Optoelectronics, která vyrábí LCD obrazovky. V srpnu oznámily firmy Hitachi, Matsushita Electric Industrial a Toshiba, že spolu vynaloží až miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč) na výrobu velkých LCD panelů.

Podle japonské asociace elektroniky se celosvětová poptávka po televizorech s obrazovkou z tekutých krystalů v příštích pěti letech zvýší více než sedminásobně. Roční poptávka po televizích s LCD má v roce 2009 dosáhnout 59 milionů kusů proti osmi milionům v loňském roce. Poptávka po plazmových televizorech se má ve stejném období zvýšit pětinásobně na 11,6 milionu kusů.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...

Projeďte se s námi posledním jezdícím žabotlamem, toto je reálné retro

Čelní vůz poslední provozované jednotky řady 451

Původně hodně poruchové pantografy tvořily po vychytání dětských nemocí 54 let spolehlivou páteř příměstské dopravy v...Najdete na iDNES.cz