První snímek Merkuru z paluby sondy Messenger. Je na něm výrazný kráter Debussy. Snímek zachycuje ale i neznámé oblasti okolo jižního pólu.

První snímek Merkuru z paluby sondy Messenger. Je na něm výrazný kráter Debussy. Snímek zachycuje ale i neznámé oblasti okolo jižního pólu. | foto: NASA

První fotografie Merkuru naznačila zásoby vody u jižního pólu

  • 27
Výzkumná sonda Messenger poslala na Zemi první fotografie z oběžné dráhy nejmenší planety naší soustavy, Merkuru. Snímky z družice ukazují neznámé oblasti a hlavně možné zásoby ledu.

Unikátní zveřejněná fotografie, která by na první pohled mohla zobrazovat například kus měsíčního povrchu, na Zemi ve skutečnosti přišla z nejvnitřnějších oblastí sluneční soustavy. Odtud ji 29. března vyslala sonda Messenger, která před necelými dvěma týdny zaparkovala na oběžné dráze málo poznaného planetárního trpaslíka. 

Na snímcích je nejzajímavější oblast zastíněných kráterů kolem jižního pólu. Podle vedení letu je možné, že by se v nich mohly nacházet zásoby vodního ledu. Podobně, jako je tomu zřejmě na Měsíci. Messenger má na palubě přístroje, které by měly být schopné přítomnost ledu zachytit. 

Práce se ale neomezí jenom na to. Sonda bude v nejbližší době především doplňovat naše topografické znalosti málo popsané planety. 

Už v úterý poslala do velícího střediska zhruba 360 snímků, které vědci začali zpracovávat. Záplava fotografií bude pokračovat i v příštích dnech a týdnech. Všechny přístroje sondy pracují podle předpokladů.