Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První kroky s… digitálním fotoaparátem

  18:00aktualizováno  18:00
Našli jste pod stromečkem digitální fotoaparát a nevíte co s ním. Návodu nerozumíte a nevíte proč přístroj nic nedělá? Možná se vám budou hodit následující řádky určené pro úplné laiky.
Možná jste to ani nečekali, ale pod vánočním stromečkem jste mohli najít digitální fotoaparát. Doposud jste možná s žádným takovým přístrojem nesetkali a možná jste v ruce nedrželi ani klasický kinofilmový fotopřístroj. Přesně pro vás jsou určeny následující řádky.

Kompakt nebo hračka

Vzhledem k tomu, že jste začátečník v této oblasti, patrně pod stromečkem objevíte buď digitální kompaktní fotopřístroj nebo jednoduchý aparát, který je někdy nazýván jako digitální fotografická hračka.

Zatímco standardní digitální kompaktní automatický fotoaparát má všechny náležitosti digitálního fotopřístroje, digitální hračka je značně omezené zařízení. Zpravidla mu chybí náhledový LCD displej, který slouží jako hledáček, kterým lze prohlížet scénu, kterou chcete vyfotit, ale také pro prohlížení již nafocených snímků.

Takový digitální hračka také v drtivé většině nemá kvalitní optiku a o zoomu, tedy možnosti přiblížení scény prostřednictvím optiky, si může nechat jenom zdát. Na druhou stranu, je výrazně levnější, než standardně vybavený digitální fotopřístroj a někdy i menší.

Zprovoznění

Jak kompakt, tak hračka, jsou zařízení, která fungují na elektrický proud. Jinými slovy, první krok, který je potřeba k jejich zprovoznění učinit, je vložení baterií na správné místo v přístroji a ve správném směru. Pokud váš nový digitální fotopřístroj pracuje se standardními druhy typu tužkové (AA) či mikrotužkové (AAA) baterie, asi pro vás bude jednoduché baterie správně umístit. Na druhou stranu problémy by neměly způsobit ani speciální formáty určené přímo pro váš přístroj. Většinou jdou vložit jen tím správným způsobem a jiným se brání.

Pokud máte digitální hračku, prakticky jste již svůj přístroj připravili ke spuštění, neboť zpravidla obsahují pouze integrovanou paměť. Vy ostatní si nyní můžete přistoupit k druhému kroku, kterým je vložení paměťové karty do příslušného slotu. Kdo se doposud s paměťovou flash kartou nesetkal, měl by v balení hledat malou destičku s několika konektory. Na přístroji pak stačí nalézt příslušnou zdířku a do ní kartu vložit. Znovu platí, že pokud nevyužíváte přílišné násilí, jde karta vložit jen tím správným směrem.

Nyní již jen stačí stisknout tlačítko pro zapnutí digitálního fotoaparátu.

Vaše první fotografie

Pokud máte klasický digitální kompaktní fotoaparát, měl by se po jeho zapnutí aktivovat i náhledový LCD displej, který vám zobrazí scénu před objektivem. To co vidíte na displeji, bude i to, co se následně objeví na pořízeném snímku. Pokud se vám však na displeji nic takového neobjeví, může to mít několik příčin. Možná jste jenom nesejmuli krytku z objektivu, nebo máte vybité baterie, případně byl navolen jiný režim na přístroji. Horší případ nastává, jestliže že má přístroj poruchu.

Řešení prvních dvou nedostatků je jednoduché, k řešení třetího problému budete muset přizvat návod, v němž hledejte, jak nastavit automatický režim snímání. U mnoha přístrojů to znamená na ovládacím kolečku nastavit pozici s označením AUTO.

Nyní již pouze stačí digitální fotoaparát namířit na scénu, kterou chcete vyfotit, zkontrolovat ji na LCD hledáčku a stisknout spoušť. U jednoduššího přístroje vám nezbývá nic jiného, než pouze zhruba odhadnout co na snímku bude, neboť to nemůžete kontrolovat na LCD.

Mnohé přístroje také dokáží snímat i ozvučené videosekvence, takže částečně suplují digitální videokameru. Tento režim by měl být nastavitelný na stejném místě jako automatický režim focení digitálních fotografií. Zpravidla je vyznačen symbolem kamery. Snímání začíná stiskem spouště. Konec videosekvence pak určíte dalším stiskem téhož tlačítka.

Přenos do PC

Dříve či později dojde k tomu, že se vám vnitřní paměť přístroje či kapacita paměťové karty naplní a do aparátu již nedostanete ani snímek. Přichází čas k zálohování digitálních fotografií. Primárně je k tomu určen počítač. Dříve něž však aparát k počítači připojíte, vyplatí se instalovat ovladače a software, který je k dispozici na přiložených datových nosičích, jako je disk CD. Pak již stačí z krabice vyndat kabel USB a obě zařízení propojit.

Pokud aparát podporuje systém Mass storage, zobrazí se v PC jako další diskový jednotka a vy budete moci v příslušném adresáři fotografie nalézt a překopírovat do počítače. V opačném případě budete muset fotky do PC přesunout prostřednictvím přibaleného programu.

Závěrem

Tento návod není samozřejmě vyčerpávající, ale k prvním krokům s novým digitálním fotoaparátem by měl stačit. Pro bližší seznámení s přístrojem využijte návod k aparátu. Další informace o digitální fotografii hledejte i na stránkách serveru Technet.cz.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Najdete na iDNES.cz