Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První kroky s... videokamerou

  18:00aktualizováno  18:00
Možná jste pod vánočním stromečkem našli novou videokameru. Její první zprovoznění vám může přinést některá úskalí. V našem článku se nejdříve podíváme, jak se videokamery dělí, a poté si stručně povíme, jak novou kameru zprovoznit, abyste mohli točit co nejdříve.

Dříve než se podíváme na zprovoznění videokamery, připomeňme si ve stručnosti, jaké existují druhy a typy videokamer. Základní dělení videokamer je na analogové a digitální.

Analogové kamery jsou vývojově starší a dny své největší slávy mají již dávno za sebou. Analogové videokamery se dělí na dvě skupiny podle použitých formátů. Jedná se systém 8mm a jeho vylepšenou verze Hi8 od společnosti Sony. Druhým ze systémů je (S)-VHS-C od společnost JVC. Obě inovované verze poskytují proti těm starším o něco kvalitnější obraz a některá další vylepšení. Dnes nezadržitelně vyklízejí své pozice a sáhnou po nich jen naprostí začátečnící, kteří navíc nemají příliš velké nároky na kvalitu. Vzhledem k tomu, že ceny nejlevnějších digitálních kamer již dosahují cen analogových kamer nevyplatí se o nich vůbec uvažovat. 

Druhým základním typem videokamer jsou videokamery digitální, které se potom dále dělí podle záznamového média. Prvním z nich jsou videokamery kazetové, které pracují buď s kazetami Hi8 nebo s kazetami MiniDV respektive MikroDV. Dalším typem jsou videokamery, které vypalují záznam přímo na disky DVD o průměru 8 cm. Posledním typem videokamer, které ukládají data na paměťové karty. Tyto kamery se ještě dále dělí podle typu komprese dat na MPEG2 a MPEG4.

Cílem tohoto článku není rozebírat výhody a nevýhody jednotlivých typů formátů a druhů videokamer. Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Jak si vybrat videokameru podle svých představ. Dnes se podíváme na to, co dělat s vaší novou videokamerou od Ježíška, pokud nemáte s videokamerou absolutně žádné zkušenosti, aby jste si mohli ještě večer natočit zbytek nadílky.

Prvním krokem po vybalení videokamery z krabice by rozhodně mělo být alespoň zběžné prolistování návodu a to především kapitoly s návodem na spuštění a kapitolu s popisem jednotlivých funkcí videokamery. Dalším krokem ke zprovoznění vaší nové videokamery je připojení baterie. Většina MiniDV i DVD kamer má externí baterii, která se zapojuje na zadní straně přístroje. Může se však také stát, že bude baterie vybitá. V takovém případě nutné baterii napřed nabít. Ve výbavě videokamery je však kromě nabíječky i síťový kabel, takže pokud vám nebude vadit jisté omezení v pohybu, můžete natáčet i tak.

Dalším krokem je vložení kazety, DVD disku nebo paměťové karty do kamery. Kazetové videokamery mají svou kazetovou část na pravé straně a je na ní obvykle kromě popruhu pro držení umístěna i spoušť a kruhový volič s režimy.  Některé videokamery mají vkládání kazety spodem a některé horem. Záleží na konkrétním výrobci a typu videokamery, proto se vždy vyplatí podívat se na příslušnou kapitolu v návodu. Vždycky si dávejte pozor, aby jste nevkládali kazetu obráceně a při zavírání nemačkejte zhora na mechaniku. Jakmile přiklopíte bok, mechanika sama zajede dovnitř a umožní vám kameru zavřít. Naproti tomu u DVD kamer a u MPEG kamer se sloty pro média nachází většinou na levé straně pod výklopným LCD displejem a pod panelem s ovládacími prvky. I zde však platí výjimky, takže si na to dejte pozor.

K tomu, aby jste mohli začít natáčet vám už jen zbývá nastavit kruhový volič s programy na symbol nahrávání a pak stisknout spoušť. Jen na jednu nesmírně důležitou věc nesmíte v žádném případě zapomenout... SUNDEJTE SI KRYTKU Z OBJEKTIVU!

Své první filmařské pokusy si můžete prohlédnout tak, že přepnete kruhový volič do režimu Play a pomocí ovládacích tlačítek posunute záznam zpět a přehrajete si ho na LCD displeji nebo v hledáčku. Největším nebezpečím přitom je, že si nedopatřením smažete již natočený záznam. Proto si na to dávejte dobrý pozor!

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz