Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První nahrávka nebeské hudby: slunce hraje jako kytara

  10:51aktualizováno  10:51
Astronomové pořídili první nahrávku sluneční hudby. Ta je vyvolána stojatým vlněním na magnetických siločárách, které se pak začnou chovat podobně jako kytarové struny. Vědci se pokusí převést nahrávku na ekvivalentní zvuky ve slyšitelném pásmu.

Sluneční erupce | foto: Profimedia.cz

Siločáry solárního magnetického pole se chovají podle pozorování astronomů obdobným způsobem jako hudební nástroje. Odborníci univerzity v britském Sheffieldu se chtějí pokusit toto chvění na několika příkladech převést ve zvuky, informovala univerzita na internetových stránkách.

"Sluneční magnetické siločáry mohou být až 100 milionů kilometrů dlouhé a vytvářejí vlny a chvění stejným způsobem jako struny na kytaře nebo sloupec vzduchu v píšťale varhan," uvedl Youra Taroyan z Sheffieldské univerzity.

Jeho tým zjistil, že vlny jsou vytvářeny drobnými, ale hustými erupcemi koronární hmoty v patě magnetických siločar. Uvolňuje se při tom energie, která se rovná milionům atomových bomb. Akustické vlny se šíří velmi vysokou rychlostí v rozpětí 45 000 - 90 000 mil za hodinu. 

Siločáry jsou jako napnuté struny

Každá taková erupce vytváří v magnetických siločarách vlny, které se odrážejí mezi oběma konci siločarové smyčky - vzniká tak jev nazývaný jako stojaté vlnění. Efekt erupce je ve výsledku stejný jako brnknutí na napnutou strunu kytary. Kmity odezní nejpozději do hodiny a jejich energie se rozptýlí ve sluneční koróně.

Příklady "tónů", které Slunce svými magnetickými poli vytváří, se sheffieldští vědci pokusí zrekonstruovat v pozemských podmínkách v podobě skutečných zvuků na zasedání britské Královské astronomické společnosti (RAS) v Prestonu.

Kromě "sluneční hudby" však teorie kmitání může vysvětlit skutečnost, že je sluneční koróna mnohem teplejší než plynný povrch Slunce, a to více než stonásobně. Dosud vědci neměli řádné vysvětlení, jak je to možné, když jaderná fúze, tedy zdroj energie hvězdy, je v jejím nitru. Teorie "sluneční hudby" nyní nabízí vysvětlení: vysoce energetické kmity siločar předávají svou energii, a tedy i teplo koróně. Její plazma pak může dosahovat teplot kolem půl milionu stupňů Celsia, ačkoli sluneční povrch má asi "jen" 5500 stupňů Celsia, uvádí server space.com.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Američané budou chtít privatizovat Mezinárodní vesmírnou stanici

Od roku 1997 se lze amerických voleb účastnit i z  vesmíru.

Po roce 2025 již Američané nebudou chtít platit náklady na provoz Mezinárodní vesmírné stanice.

Na akademii měl Remek samé pětky a jednu čtyřku, pak letěl do vesmíru

Vladimír Remek a Alexej Gubarev

V pátek oslavíme 40 let od startu prvního nesovětského a neamerického kosmonauta Vladimíra Remka. Proč Sověti dali...

Remek startoval před 40 lety i s vrtačkou, mohl být vesmírným zubařem

Z kosmodromu Bajkonur byla 2. března 1978 vypuštěna do vesmíru kosmická loď...

Československo bylo třetí zemí na světě po SSSR a USA, která měla svého kosmonauta. Vladimír Remek odstartoval na téměř...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz