První neutajené testy procesoru AMD Athlon XP+ s jádrem Barton

aktualizováno 
Přestože uvedení dalšího mikroprocesoru z rodiny Athlon XP+ je naplánováno až za více jak dva týdny, společnosti se nepodařilo udržet některé informace pod pokličkou. První funkční vzorky byly podrobeny testům a výsledky jsou velmi překvapivé.

Dalším přírůstkem do již početné rodiny procesorů Athlon XP bude CPU s jádrem Barton. Půjde už o třetí jádro v tomto „nesmrtelném“ balení, které se osazuje do patice typu Socket A. V současné době tohoto balení společnost využívá ještě u low-endových procesorů, označovaných jako Duron. Dle některých zdrojů by se mělo jednat už o poslední mikroprocesor, označovaný jako K7, který se používá už od roku 1999.

Trocha historie
V současné době velmi početná rodina mikroprocesorů Athlonů XP vznikla již v roce 2001, kdy spatřil světlo světa první procesor označený tzv. performance ratingem. Uvnitř balení samotného CPU tlouklo jádro Palomino, vyrobené 0.18mikronovým procesem. V roce 2002 se pak objevil první Thoroughbreb, který ve druhé polovině roku následovala jeho revize s označením Thoroughbreb B. První zmiňovaný byl postaven na novější technologii vyrobené 0.13mikronovým procesem, s rychlostí sběrnice 133 MHz. Jeho mutace s označením „B“ pak přinesla zvýšení dosavadní hranice FSB ze 133 MHz až na 166 MHz, efektivně tedy 333 MHz. Bohužel procesorům s tímto jádrem (Athlon XP 2700+ a 2800+) se vzápětí po představení začalo říkat papírové. Společnost je totiž představila již ve třetím čtvrtletí roku 2002, ale první „vzorky“ se objevily na pultech prodejen až v závěru minulého roku. U druhého zmiňovaného (2800+) byla situace ještě komplikovanější. Přestože AMD stále slibovalo uvedení na konci roku 2002, podařilo se jí to jen na japonském trhu, ale zde byli příznivci tak dychtiví, že se po nejvýkonnějším Athlonu XP prakticky vzápětí slehla zem. Naštěstí přichází nový rok a s ním řešení v podobě zcela nového jádra, označovaného jako Barton. Nejenže nahradí chybějící kousky, ale zároveň s sebou přinese další technologické novinky.

Procesor Barton 2500+

Barton pomalu otvírá vrátka
První funkční mikroprocesory budou označovány podobně jako jejich starší kolegyně, tedy AMD Athlon XP. Nejrychlejší řešení, které bylo v minulém roce představeno, končilo s označením PR 2800+, na frekvenci 2250 MHz. U Bartonů to bude nepatrný krok vzad, jeho první CPU 2500+ bude taktována na frekvenci 1833 MHz. Ovšem dojde k jedné velké změně, a tou bude zvýšení L2 cache na dvojnásobnou kapacitu. Vyrovnávací paměť u Thoroughbrebů byla 256 kB a u Bartonů bude již 512 kB. Mělo by tak dojít ke značnému zrychlení vnitřní komunikace čipu.

WCPUID - Barton

Foto: Coolaler's

Ach ta logika
O tom, že první funkční vzorky jsou již v oběhu, není pochyb. Důkazem může být tato japonská stránka, kde byly uveřejněny první testy nového procesoru. Škoda jen, že AMD se těmto předpremiérovým testům nedokáže bránit. Dalo by se říci, že s železnou pravidelností dochází ke zveřejňování výkonnostních testů ještě dříve, než je produkt vůbec představen. Intelu se podobný průšvih stává jen ve výjimečných případech. To dokazuje, že světová jednička je daleko lépe chráněná proti únikům informací než AMD.

Otec T-Bred 2200+ versus syn Barton 2500+
Klasické testy by zřejmě nikoho nezaujaly, a tak se japonští testeři zaměřili na srovnání výkonu starého a nového jádra. Aby testy byly co nejobjektivnější, přetaktovali oba procesory na frekvenci 2404 MHz. Násobič byl nastaven na 12x a FSB 200 MHz. A výsledky? Ty byly prováděny v Sandře, PCMarku a 3D Marku 2001 SE. Lze je tedy označit za velmi vypovídajicí. Předpokladem by mělo být suveréní postavení nového Bartonu, který disponuje dvojnásobnou L2 cache proti T-Bredu, ale zdaleka tomu tak není. Výsledky byly prakticky totožné. Posuďte sami.

Tabulka výkonu - Barton vs. T-bred

Grafy benchmarků jsou k nahlédnutí na této stránce.

Bude Barton propadák?
Samostatné výsledky hovoří za vše, dvojnásobná L2 cache se moc neukázala. Výsledný výkon v testech je totiž srovnatelný s CPU T-Bred. Ovšem mějte na paměti, že u Bartonu jde teprve o postupné zavedení jádra na trh. Jeho nominální frekvence budou postupně mnohonásobně zvyšovány společně s PR (performance ratingem) a teprve u nich se ukáže výkon a síla L2 cache 512 kB.

Procesor byl testován na těchto komponentách:
Základní deska: EPoX ep-8K5A2 VIA KT333, ovladače 4-in-1 4.45
Paměť: A-Data DDR400 turbo CL=2 512 MB
Grafická karta: Gainward nVIDIA Quadro GPU 250/RAM 550 ovladače 40.72
HDD: Maxtor 6E040L0 (40GB) 
OS: Win XP Professional

 

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Šéf Applu očekává, že bude nutná regulace technologického průmyslu

3. Čtyři roky po té, co Tim Cook převzal vedení Applu od jeho slavného...

Události posledních měsíců vedou ředitele firmy Apple Tima Cooka k předpokladu, že volný trh v oblasti technologického...

Najdete na iDNES.cz