Stormblue A9 BT

Stormblue A9 BT | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

První přehrávač s Bluetooth: poslouchejte hudbu bezdrátově

  • 41
Máte plné zuby sluchátkových kabelů? Pak si můžete užít bezdrátového poslechu pomocí technologie Bluetooth. Takový komfort vám jako první na českém trhu nabídne přehrávač Stormblue A9 BT, který s sebou přináší i bohatou výbavu.

Velice dobře si vzpomínám, jak jsem se na základní škole vytahoval s tím nejlepším walkmanem, který byl na trhu k sehnání. Celých pět tisícovek bylo nutné obětovat pro to, abych na něj mohl nyní nakouknout do šuplíku a řict si, že jsem v dané době byl za krále.

Při pohledu na takový přístroj se ale každému vybaví nezastavitelná časová osa. To, co bylo před léty vrcholem mezi přenosnými přehrávači, je dnes bezcenný brak. A jak jde vývoj dál, přibyl do šuplíku i kvalitní MiniDisc a nepříliš kvalitní MP3 přehrávač. Jen doufám, že mi někdy srdce dovolí je všechny naráz vyhodit.

Ale proč o tom mluvím? Pokud totiž do něčeho investujete nezanedbatelné peníze, je pro vás daný přístroj nepřekonatelný. Ač podvědomě víte, že už je starý, narážky svého okolí jen kontrujete tím nejlepším parametrem ve specifikaci vašeho společníka. K jeho výměně vás nepřivedou posměšky, ale až okouzlení z nového kusu přitažlivé elektroniky. A právě tím může být i Stormblue A9 BT.

Vzhled a ovládání - prostě černá krabička...nic víc

Nebudu se tajit tím, že mě Stormblue zpočátku vůbec nenadchnul. Jeho ryze kvádrovité tělo s rozměry 84 × 43 × 19 mm, vahou 65 gramů a černou barvou vypadá příliš fádně na nějaké ukvapené nadšení. Ostatně nebýt kvalitního aktivního TFT displeje s rozlišením 226 × 176 s podporou 262 tisíc barev, nebyl bych nadšen doteď. Své kouzlo ale tento přehrávač zcela jistě má.

 

Než začnu popisovat ovládací prvky, dohodněme se na prostorové orientaci. Jelikož přístroj zobrazuje veškeré informace na šířku, za horní a spodní stranu budeme brát ty s větší délkou. Před rozsvícením displeje mne mátlo nejen poutko na upevnění přibalené šňůrky na krk na levé straně, ale také svislé označení výrobce vedle displeje.

 

V horní části tak nalezneme trojici tlačítek, jejichž popisky mluví za vše. Klávesou Play zapnete/vypnete přístroj či zastavíte přehrávanou skladbu (Pause), tlačítko REC/A-B poslouží k ovládání vestavěného rekordéru a k označení části skladby k opakovanému přehrávání. Mezi nimi se krčí nenápadná skulinka s popiskem Reset, jejíž funkci snad netřeba popisovat. Vedle této skupinky kláves můžete připojit i přiložená sluchátka (3,5 mm Jack konektor) nebo externí vstup zvuku (2,5 mm Jack).

 

Spodní strana ukrývá jen USB 2.0 konektor a posuvník Hold k uzamčení všech kláves. Většinu z nich najdete na čelní straně vedle displeje, kde se usídlil hlavní ovládací prvek v podobě čtyřsměrného kruhového ovladače s potvrzovacím středem. Jeho vertikální směry slouží k ovládání hlasitosti, horizontální k volbě předchozí/další skladby či k pohybu v nich. Po vstupu do nabídky slouží ovladač jako kurzorový kříž.

 

Krátkým stiskem potvrzovací klávesy zobrazíte úplnou adresářovou strukturu vestavěné i externí paměti. Tu lze dodat pomocí SD slotu na pravém boku přístroje. Po vložení karty lze se soubory uloženými na ni velmi jednoduše pracovat, za což si získává Stormblue nejen u mne sympatie.

 

Nastavení - mluví česky

Dlouhým stiskem středové klávesy se vstupuje do nabídky nastavení. Ta je rozdělena do osmi záložek a najdete tu všechny podstatné volby. Není v mých silách popsat vše detailně, proto vyberu jen zásadní možnosti nastavení.

 

Přístroj nabízí nejen funkci budíku, ale lze zvolit i přesný čas, kdy má začít automaticky nahrávat z vestavěného rádia. Naleznete tu i korekci rychlosti přehrávání či standardní nastavení typu kvality záznamu, režimu přehrávání či ekvalizačních křivek. Velmi dobrou zprávu nesu pro lingvistické antitalenty, které potěší přítomnost českého jazyka. Dejte si ale pozor na verzi firmware, starší podporu češtiny nemají.

 

Poslouchejte bezdrátově

V této nabídce se také ovládá bezdrátová technologie Bluetooth, díky které můžete poslouchat hudbu bez přítomnosti jakýchkoli kabelů. K tomuto účelu jsou k přehrávači nabízena bezdrátová sluchátka tovární výroby iCombi AH-10 za cenu jen málo přesahující dva tisíce korun (nutno dokoupit).

Spárování obou zařízení je velmi jednoduché. Sluchátka obsahují i základní ovládací prvky, díky nimž můžete mít přehrávač neustále schován například v batohu. Výrobce uvádí i možnost použití sluchátek jako handsfree k mobilnímu telefonu, při testování se nám však nepodařilo zařízení mezi sebou spárovat.

 

Poslední klávesou, na kterou jsem při popisu zapomněl, je tlačítko MODE-EQ nacházející se přímo nad navigační klávesou. Pomocí něj lze během přehrávání měnit přednastavené ekvalizační křivky či jeho dlouhým stiskem vyvolat nabídku umožňující výběr funkce přehrávače. Ten si totiž neporadí pouze s hudbou, ale i s videem, fotografiemi, a textem. V nabídce naleznete i rádio či možnost proměny přehrávače v kvalitní digitální diktafon.

Praktické zkušenosti - soudruzi zas udělali chybu

Použití přehrávače je velmi jednoduché. Vše, co potřebujete, najdete v balení. Mluvím především o softwaru pro přiřazení textů k jednotlivým souborům či konverzi vybraných video souborů, o manuálu, ochranném pouzdru, šňůrce na krk, manuálu a v neposlední řadě malinkatého USB konektoru.

 

Ten však svou malostí omezuje uživatele tím, že s přístrojem nelze jakkoli manipulovat a přizpůsobovat jeho polohu vůči portu. Můj notebook se svislým umístěním USB portů tak musel být podložen, abych přehrávač mohl vůbec připojit. Za nějaké sofistikovanější řešení nebo minimálně prodlužovací USB kabel bych se rozhodně nezlobil a myslím, že nebudu sám.

 

Po připojení se automaticky nainstalují ovladače, uživatelé Win98 najdou vše potřebné na přiloženém CD. Nahrané soubory spravujete běžným způsobem jako v počítači, žádný zbytečně složitý systém nahrávání skladeb jako třeba u iPodu nečekejte. K dispozici jsme měli verzi s 1 GB pamětí, kterou lze pomocí SD karet rozšířit až na 3 GB. Na trhu se setkáte i s dvougigovou verzí a v obou případech i bez podpory technologie Bluetooth.

 

Přibalená sluchátka vůbec nehrají špatně. Na referenční Koss Porta Pro samozřejmě nemají, jejich kvalita mě ale překvapila. Zvuk je s nimi barvitý, prokreslený, živý. Audiofil nadšen asi nebude, pro obyčejné smrtelníky je ale kvalita nadprůměrná. Ekvalizační křivky navíc mnohému pomůžou. Stejné platí i pro bezdrátová sluchátka, která mi ale na hlavě přijdou příliš velká a jejich týlní most až příliš pružný.

Chceme méně omalovánek

Podporované formáty
  • MP3 (8~320Kbps, VBR)
  • WMA (32~192Kbps)
  • OGG VORBIS (Q1 ~ Q10)
  • MPEG4
  • TXT
  • JPG (ISO/IEC 10918-1)
  • ID3 Tag Ver1.0/1.1/2.0
Výrobce se za každou cenu snažil oslnit kvalitním displejem a jeho velkorysou plochu využil k nejrůznějším omalovánkám. V mnohých případech tak dostává grafika více prostoru než potřebné informace. Především během přehrávání hudby se název skladby a alba krčí ve zbytečně malé bublince v pravém spodním rohu displeje. Ostatní informace jsou ale přehledné a díky velké ploše displeje vidíte veškeré podstatné údaje.

 

Stejně je tomu i v režimu diktafonu a rádia. To dokáže automaticky uložit až dvacet stanic, jeho ovládání ale nepatří mezi nejintuitivnější. Při automatickém ladění navíc přístroj doslova zklamal, jelikož z dvaceti pozic byly poslouchatelné jen tři. Kvalita příjmu je přitom velice dobrá. V režimu diktafonu oceňuji možnost nastavení kvality nahrávky i citlivosti vstupů.

 

Displej je naopak plně využit při přehrávání videa, kdy celo jeho plochu zabere samotný film. Jeho konverze je díky přiloženému programu velmi jednoduchá, trvá ale stejně dlouho jako originální video. Někdy mě to otravovalo, za sledování Samotářů při cestě do práce jsem to ale vývojářům odpustil. Kvalita přehrávání je výborná a možnosti konvertoru široké. Klobouk dolů.

 

Plného využití displeje si užijete i při čtení textových dokumentů a prohlížení fotografií. Díky slotu na SD kartu tak můžete přehrávač použít i jako databanku pro váš digitální fotoaparát. Čtení dokumentů jsem zas používal pro kontrolu článků ve chvílích, kdy jsem neměl po ruce počítač.

 

Při takové nabídce funkcí vás jistě bude zajímat i výdrž baterie. Ta je skutečně výborná, jelikož jsem přístroj dosud nuceně nenabíjel. Vždy mu stačila k doplnění energie jen doba, po kterou jsem do něj nahrával písničky či videa. Oficiální údaj mluví až o 23 hodinách kontinuálního přehrávání hudby. S výdrží baterie skutečně mít problém nebudete.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • kvalitní displej
  • rozměry a váha
  • bezdrátová technologie Bluetooth
  • zpracování
  • rozmanitost nabízených funkcí
  • SD slot
  • cena
Proč ho nekoupit?
  • řešení USB portu
  • některé klávesy působí příliš nekvalitně
  • krkolomné ovládání rádia
Za kolik?
5990 / 7290 Kč (1 GB / 2 GB)

Přehrávač jsem používal necelý týden a i za tak krátkou dobu mi doslova přirostl k srdci. Když nemám po ránu náladu na poslech hudby a mám štěstí na volné místo v tramvaji, pustím si film. Je to velmi příjemné zpestření, které zcela změní začátky vašich pracovních dní.

Přehrávači bych vytkl snad jen skutečně nelogicky řešený propojovací konektor USB, na který si zanadává každý druhý uživatel, a občas příliš krkolomné ovládání. Uvítal bych i nápaditější vzhled, ač vím, že právě ten je čistě subjektivní záležitostí. Modernější design by ale takto dobře vybavenému přístroji jedině pomohl.

Stormblue A9 BT je jednoduše výborný přenosný přehrávač multimedií (PMP), který se může pochlubit především miniaturními rozměry při zachování kvalitního a dostatečně velkého displeje. Navíc je jeho cena vzhledem k výbavě více než sympatická. Za ušetřené peníze se mu tak dá odpustit ledacos.