Robonaut 2 připraven pro misi na ISS

Robonaut 2 připraven pro misi na ISS | foto: NASA

První robot/člověk letí do vesmíru. Tvrdí, že má nervy z hliníku

  • 123
Speciální humanoidní robot doprovodí raketoplán Discovery na jeho posledním letu do vesmíru. Jmenuje se R2. Bude to vůbec poprvé, co podobný stroj navštíví stanici ISS.

Poslední mise Discovery se do dějin dobývání vesmíru zapíše jednou specialitou. Kromě šestičlenné posádky bude pasažérem legendárního raketoplánu i robot nazývaný Robonaut 2, nebo jen R2. Vědci na něm chtějí ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze.

Aktuální verze stroje je sestavena z hlavy, trupu a dvou rukou. Na nohách zatím v NASA pracují. Místo nich bude robot používat například speciální podvozek s koly.

R2 pomůže posádce na ISS

Na stanici ISS má asistovat posádce a pomáhat jí například s udržováním pořádku a čistoty v prostředí vesmírného domu. Astronautům také pomůže zvládnout nouzové situace při úniku toxických látek nebo při požáru.

"Nejsem ani trochu nervózní. Mám nervy z hliníku!!!" vzkázal R2 podle ČTK minulý týden na Twitteru.

V budoucnu se s Robonautem 2 počítá při průzkumných misích na Marsu, asteroidech a dalších vesmírných objektech.

Aktuální mise by měla ukázat, jak bude stroj reagovat na příkazy posádky a jak zvládne sérii testů, které musí podstoupit.

První generace umřela na nedostatek financí

Již v roce 1997 NASA vyprojektovala předchůdce dnešního modelu. Práce na tehdejším Robonautovi 1 však musela být kolem roku 2006 zastavena kvůli finančním problémům.

Poslední let Discovery

První let Discovery se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5 628krát a nesl celkem 246 členů posádky.

Mimo jiné byl první vesmírnou lodí, která "odchytila" družici a dopravila ji zpátky na Zemi. Discovery také vynesl do kosmu Hubbleův teleskop.

Raketoplány však mají před sebou pravděpodobně již jen tři poslední lety.

Kromě chystané cesty raketoplánu Discovery s R2 na palubě, se ještě příští rok uskuteční let Endeavouru a pravděpodobně také stroje Atlantis.

Poté by měly jít raketoplány do důchodu.

Zdroj: ČTK

Na projektu druhé generace humanoidního robota tak nyní spolupracuje NASA se společností General Motors. Celkem bylo na R2 vyčleněno asi 2,5 milionu dolarů (cca 45 milionů korun).

Robonaut 2 měří něco málo přes metr při hmotnosti necelých 150 kg. Stroj je vyroben z hliníku a uhlíkových vláken.

Zatím se jedná o torzo bez nohou, které je chráněno vycpávkami na ramenou, rukou a prstech. Mozek, či chcete-li řídící centrum robota je umístěno zhruba na místě, kde byste u lidí hledali žaludek.

Robonaut je vybaven čtyřmi kamerami pro sledování okolí a pěti pomocnými infračervenými snímači pro lepší odhad hloubky prostoru, kde se pohybuje.

Klouby na rukou a prstech jsou vybaveny pružinami. Navíc robot využívá 350 senzorů, které mají za úkol správně odhadnout přesnost, sílu a pevnost úchopu při braní předmětů a pomáhají i při dotýkání se vnitřního vybavení ISS.

Robonaut 2 může mít na zádech batoh s akumulátorem, který jej osvobodí od napájecích kabelů a umožní mu tak plnit úkoly mimo vnitřní prostory ISS. Robot by měl zvládnout extrémní podmínky, které ve volném vesmíru vládnou.