Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

  15:19aktualizováno  12. dubna 11:59
Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu znamená a co o těchto objektech víme, na to jsme se ptali astrofyzika Jiřího Svobody z Astronomického ústavu v pořadu Rozstřel.

Jiří Svoboda

Specializuje se na výzkum černých děr. Věnoval se nejprve modelování chování a záření hmoty v jejich okolí, dnes se spíše zaměřuje na interpretaci naměřených astronomických údajů z této oblasti. V roce 2014 obdržel prémii Otto Wichterleho, Bolzanovu cenu z MFF UK a Prémii Jana Friče. Působí na Astronomickém ústavu v Praze.

Již zhruba století fyzikové předpovídají, že ve vesmíru by měla být místa, ve kterých gravitace ohýbá světlo i čas do podob pro naši intuici zcela nepředstavitelných. Zhruba padesát let poté jsme objevili na obloze první místa, ve kterých by se tyto „černé díry“ měly skrývat. V dalších desetiletích se pak objevovaly další důkazy vlivu těchto podivných objektů na okolní vesmír. Ovšem přímo zahlédnout černou díru se poprvé podařilo až nyní.

První snímek černé díry, konkrétně supermasivní díry v nedaleké galaxii M87, byl zveřejněn ve středu 10. dubna. Podařilo se ho pořídit s pomocí „virtuálního teleskopu“ Event Horizon Telecope (EHT) s podobným průměrem jako má naše planeta.

„Je to úžasné vidět konečně snímek objektu, o kterém jsme hodně věděli, ale nikdy jsme ho nemohli přímo pozorovat,“ uvedl host Rozstřelu Jiří Svoboda.

Co však vlastně na snímku vidíme? „Vlastně jsme zachytili záření z bezprostředního okolí černé díry,“ vysvětlil v Rozstřelu Jiří Svoboda. „Tedy z místa těsně nad horizontem událostí, což je hranice, zpoza které se již žádné záření nedostane.“ Horizont událostí, který definuje celou černou díru, je uprostřed snímku. Okolo září hmota, která padá do černé díry. EHT zachytil její záření v mikrovlnné oblasti, konkrétně záření s vlnovou délkou kolem milimetru. 

Při zobrazení okolí černé díry je největší problém vzdálenost. Objekty jsou tak vzdálené - z našeho postavení tedy malé - že je zapotřebí ohromného teleskopu řádově velikosti naší planety. Praktické uskutečnění této myšlenky přinesl až rozvoj technologie tzv. rádiové interferometrie, tedy způsob, jak spojit výsledky několika různých teleskopů. „Obvykle se takto propojují teleskopy, které leží blízko sebe,“ říká Jiří Svoboda. 

Snímek vznikl složením několika pozorování, takže na něm zanikly některé detaily. Na druhou stranu si vědci jsou jistí, že zachycuje skutečně oblast kolem černé díry.

„Část, toho, co vidíme, je možná záření takzvané fotonové orbity,“ vysvětluje Jiří Svoboda. To je speciální znak černých děr: kolem jejich horizontu událostí totiž existuje obvykle jakýsi „pás světla“, oběžná dráha, na které se neudrží žádná hmota, ale udrží se na ní světlo (tj. fotony), které obíhají po téměř kruhových drahách kolem černé díry. 

Jde o nestabilní dráhu. Jinak řečeno, fotony z ní nakonec spadnou za horizont událostí, nebo se naopak uvolní zpět do prostoru. Tento „pás zachycených fotonů“ podle výpočtu leží ve vdálenosti zhruba 1 až 1,5násobku průměru horizontu událostí od středu černé díry.

Kde vznikají výtrysky

Co se děje za horizontem událostí, v tuto chvíli nedokážeme nijak zjistit. Astronomy extrémně zajímají události nad ním. Černá díra v jádru galaxie M87, kterou se podařilo vyfotit, je zajímavá výtryskem nabitých částic, který z ní míří směrem pryč z galaxii. Jeho délka je několik tisíc světelných let a jde tedy o jeden z největších a nejmohutnějších pozorovaných jevů ve vesmíru. 

„Nevzniká přímo v černé díře, ale někde v jejím okolí, my ovšem v tuto chvíli nevíme jak. S pomocí snímků bychom se rádi dozvěděli více,“ říká Jiří Svoboda. 

Černá díra v jádru galaxie M87

Extrémně energetické jevy, které u podobných objektů vznikají, mohou mít dramatický vliv na celé galaxie, říká český astrofyzik: „Výtrysky, případně větry, které u černých děr vznikají, mohou zahřát mezihvězdný plyn. A chladný plyn je zapotřebí ke vzniku hvězd,“ vysvětluje český astrofyzik.

Co to přinese

„Velmi se těším na další, podrobnější snímky,“ říká Jiří Svoboda. Použitá technologie se zlepšuje hned v několika ohledech: za prvé se do teleskopu EHT zapojují další zařízení, uvažuje se také o snímání na ještě kratších vlnových délkách. Zařízení by pak měla ještě vyšší rozlišení a na snímku by se mohly objevit další detaily.

To by mohlo znamenat posun pro fyziku jako celek. Z astronomického hlediska je stále nevysvětleným jevem, proč černé díry vznikají v jádrech galaxií. Navíc jde o unikátní laboratoře, kde se vyskytují energie a síly, které na Zemi nedokážeme napodobit. „Jsou tedy extrémně zajímavé i pro základní fyziku,“ potvrzuje Jiří Svoboda.

V tuto chvíli je ovšem těžké říci, zda právě studium černých děr dokáže odpovědět na některou z velkých otázek dnešní fyziky. Například co tvoří tzv. temnou hmotu, nebo pomoci sjednotit teorii relativity a teorii kvantovou.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...