Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První sociální síť, která vám nesežere čas, ale vydělá peníze. To je Quirky

  0:12aktualizováno  0:12
Znáte ten problém, když se vám nabíječka nevejde do zásuvky na prodlužovačce, i přestože zdířky jsou stále volné. Jistého Jakea Ziena to taky štvalo. S pomocí sociální sítě Quirky proto vyrobil ohebnou prodlužovačku, která pojme i největší adaptér. Slušně na tom vydělal a vy můžete také.

Pokud nejste jako ten chlapík vlevo, pak vám dá ten pán vpravo možnost si vydělat. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Quirky je zjednodušeně řečeno sociální síť pro vynálezce a zlepšovatele. Ve skutečnosti je určena každému, kdo má jen trochu kreativního ducha. Pár dolarů na ní totiž může vydělat třeba jen tím, že pomůžete vybrat finální barvu chystaného výrobku.

Nenechávejte si nápady

PRO SEBE

Zkuste Quirky.com

Quirky není jenom sítí, kde můžete prezentovat svůj nápad na zlepšovák. Quirky je i firma, která vám ten zlepšovák nakonec vyrobí a prosadí do obchodů. Podíly ze zisku samozřejmě putují na vaše konto. A to od uvedení na trh až do konce světa, respektive do doby, než se přestane výrobek prodávat. 

Šéf a zakladatel sociální sítě Quirky Ben Kaufman přitáhl pozornost více než 5...

Současný šéf a zakladatel sociální sítě Quirky Ben Kaufman přitáhl pozornost více než 5 000 posluchačů na konferenci SolidWorks World 2012 v San Diegu (odtud jsou i fotografie v článku). Vývojáře a uživatele stejnojmenného profesionálního 3D kreslicího programu svou prezentací doslova nadchl.

Vše, co potřebujete, je právě a jen dobrý nápad. Stejně tak vydělají i ti, co váš dobrý nápad ještě zdokonalí v některém z vypsaných soutěžních kol, která předcházejí výrobě finálního produktu. Řeší se v nich například použitý materiál, barva, ale i nejrůznější problémy, které během navrhování výrobku vypluly na povrch.

Běžně se tak stane, že díky komunitě se prvotní myšlenka přetaví ve zcela novou. Během celého procesu se neustále monitoruje, kdo a jakou měrou přispěl k výsledné podobě produktu. Když jde produkt do prodeje, všichni dostanou svůj podíl. Prohlédněte si video - Quirky Manifesto - s popisem celého procesu.

Jak to chodí na sociální síti pro vynálezce Quirky.

Jak to chodí na sociální síti pro vynálezce Quirky.

Jak to na Quirky chodí, je patrné i z případu Jakea Ziena (podívejte se na jeho Quirky profil) a jeho zásuvkového psa. Původní nápad počítal s tím, že jednotlivé zásuvky bude možné od sebe pružně odtáhnout (tak, aby se vešel i velký adaptér - viz obrázek výše).

Poté, co výrobek prošel komunitním připomínkováním a posouzením komise složené ze zaměstnanců Quirky, byla konstrukčně složitější "pružná" varianta nahrazena finální "ohebnou" variantou. Ta umožňuje zástrčky psa natočit tak, aby se adaptér vždy vešel. Další výhodou je, že takovouto prodlužovačku například lehce omotáte kolem zadní nohy skříně nebo jiné překážky.

A takto vypadá hotová prodlužovačka (pes), která pojme i objemné adaptáry, ád

A takto vypadá hotová prodlužovačka (pes), která pojme i objemné adaptéry, dá se dobře schovat pod nábytek a případně obtočit kolem překážky.

Jak to chodí na sociální síti pro vynálezce Quirky.

Hotový výrobek si můžete přímo na Quirky i koupit. Najdete jej však také v oddělení některých obchodů, například Best Buy.

Přijetí návrhu do výroby může ovlivnit každý uživatel Quirky jednoduše tím, že dá vybranému nápadu svůj hlas. Kdykoliv jej také může porota Quirky vybrat pro takzvané vnitřní posouzení rovnou. V tu chvíli je už napůl vyhráno. Každé úterý a čtvrtek o půlnoci pak provozovatelé serveru na stránkách ohlásí jeden nový vynález/zlepšovák, který půjde do výroby.

Takhle vypadají balení nových výrobků, které v Quirky vzniknou.

Takhle vypadají balení nových výrobků, které v Quirky vzniknou. Přímo na obalu je i jméno a fotografie autora.

Návrh nové prodlužovačky se samozřejmě vytvářel v programu SolidWorks (proto

Návrh nové prodlužovačky se samozřejmě vytvářel v programu SolidWorks (proto také Ben Kaufman na této konferenci v San Diegu vystoupil).

Základní posuzování a hlasování o návrhu trvá třicet dní. Vývoj vybraného návrhu pak běží měsíc i déle. Během něj může každý přispět svou troškou. Navrhnout jakékoliv konstrukční zlepšení, nový materiál, případně se zapojit přímo do vypsaných "soutěžních" kvízů, ve kterých se řeší například finální cena výrobku (aby nebyla příliš nízká nebo vysoká). Uživatel sítě svými odpověďmi získává vliv, který je ve finále přepočítáván na skutečné dolary nebo spíše většinou centy. Za zásadní rady však lze i zásadně vydělat.

Jak Quirky funguje? Jednoduše. Stačí dobrý nápad nebo dobrá připomínka. Obojí

Jak Quirky funguje? Jednoduše. Stačí dobrý nápad nebo dobrá připomínka. Obojí je zde možné zpeněžit.

Quirky rozděluje z finální ceny každého prodaného výrobku 30 % mezi komunitu přispěvovatelů (to jest těch, kteří nějak finální podobu zásadně ovlivnili). Jednotlivé výše podílů jsou pevně stanoveny a na stránkách uvedeny. Stejně tak na webu najdete, kolik se již prodalo kusů i jak dlouho je výrobek v prodeji.

Podle zakladatele serveru Bena Kaufmana má šanci opravdu každý. Na tiskové konferenci nám řekl, že 40 % všech zlepšováků a vynálezů podaných na Quirky je od autorů žijících mimo USA. Na přímý dotaz, zda síť plánuje expanzi (tj. jazykovou mutaci) i do Evropy, odpověděl nadějně, že tento krok usilovně zvažují.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Najdete na iDNES.cz