Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První videopokec: lidé se Obamy ptali na ekonomiku, SOPA i školné

aktualizováno 
Google zprostředkoval první on-line videorozhovor amerického prezidenta Obamy s občany pomocí tzv. Setkátní sociální sítě Google+. Přes YouTube mu lidé poslali tisíce dotazů, pět vybraných se účastnilo živého přenosu.

Americký prezident přes sociální síť Google+ živě odpovídal na otázky týkající se nezaměstnanosti, svých plánů ohledně malých podniků či hospodářské situace. Celkem dostal 133 000 otázek. S vybranými pěti tazateli se Obama bavil v přímém přenosu skrze skupinový videochat (Google Hangouts v rámci Google+).

Interview s prezidentem

Padesátiminutový záznam je ke zhlédnutí na YouTube.

Mezi tazateli byla i žena z hnutí Okupujte Wall Street, která chtěla pomoct svému nezaměstnanému manželovi. Obama ji požádal o zaslání jeho životopisu, aby se sám podíval, proč údajně vzdělaný inženýr již tři roky nemůže dostat práci.

Fotogalerie

"Pošlu to všem těm firmám, které tvrdí, že mají problém najít kvalifikované lidi," slíbil. Debata byla přes závažnost (a reálnost) otázek ve srovnání s klasickými politickými debatami velmi neformální, a to i na poměry velmi přirozeně vystupujícího Obamy.

Technickému charakteru odpovídalo i Obamovo zaměření na vzdělávání, moderní technologie a ekonomiku. Řeč přišla i na návrh protipirátského zákona SOPA (více o SOPA), Obama při této příležitosti vyjádřil víru v to, že se Americe "podaří využít naši silnou pozici na internetu, aniž by to narušilo otevřenou a svobodnou povahu této sítě."

Zahraniční pomoc a bezpilotní letouny USA

Několik otázek se týkalo mezinárodního působení USA, a získaly si tak pozornost tiskových agentur. Obama například opakovaně dostal otázku, proč USA utrácejí peníze na humanitární a finanční pomoc zahraničním státům, když jsou přímo v USA lidé, kteří žijí v nouzi. "Na pomoc do zahraničí jde jed jedno procento našeho rozpočtu," odpověděl prezident," ale tyto peníze jsou velmi dobře vynaloženy. Například to, že někde zabráníme vypuknutí hladomoru, nám může ušetřit peníze, které bychom jinak později vynaložili na řešení vojensky vyhrocené situace."

"Takže kromě toho, že humanitární pomoc je správná věc, zvláště pro nás jako bohatou zemi pomáhající zemím rozvojovým, je také nutno pochopit, že je to součást naší bezpečností politiky," dodal prezident.

Obama také v rámci odpovědi na dotaz k používání bezpilotních letadel uvedl, že pravděpodobně panuje mylné vnímání nasazení těchto strojů. "Jedná se o cílené operace, které míří na lidi na seznamu aktivních teroristů, kteří se snaží útočit a způsobit škody Američanům," vysvětlil.

Údajně poprvé také oficiálně připustil, že Spojené státy používají bezpilotní letadla v akcích proti teroristické síti Al-Káida v Pákistánu. Podle AFP Washington tyto operace dosud popíral. Obama odmítl, že by útoky bezpilotních letadel způsobovaly významnější počty civilních obětí. (Více o bezpilotních letadlech USA v našem dřívějším článku.)

"Obecně se jedná o velmi přesné útoky proti Al-Káidě a jejím spojencům, jsme velmi opatrní při způsobu jejich užití," citovala ho agentura AFP.

Vtipné momenty

Bezprostřední povaha video setkání měla za následek i několik vtipných okamžiků.

Christine představila Obamovi svoje děti. Teď mají přímo od prezidenta

Christine představila Obamovi svoje děti. Teď mají přímo od prezidenta nakázáno, aby poslouchaly maminku a chodily do školy...

Obamův populární imitátor Reggie Brown je podle prezidenta skvělým důkazem

Obamův populární imitátor Reggie Brown je podle prezidenta skvělým důkazem toho, že v USA funguje otevřená satira, a ukazuje to na sílu internetu jakožto otevřeného média.

Jaké to je být prezidentem?

Jaké to je být prezidentem? "Je to nejlepší práce na světě a úžasná pocta sloužit lidem... Ale někdy je to únavné. Když se chci jít projít, musím to oznámit tajné službě a musí mě doprovázet sanitka. Když jdu přes most, je na to speciální protokol. Někdy bych jen chtěl v sobotu ráno vstát, neoholit se a jít se projít se svou ženou..."

Milník v komunikaci s politiky?

Videorozhovor prezidenta přes síť Google Plus bylo součástí kampaně Bílého domu soustředěné na sociální média. Podobné akce proběhly také na sociálních sítích Facebooku, Twitteru, LinkedInu a také na serveru YouTube. Tentokrát však mohl Obama s některými tazateli komunikovat přímo a naživo.

Barack Obama v žádném případě není nováčkem na sociálních sítích. Už před svou prezidentskou kampaní patřil k politikům, kteří efektivně využívali Facebook, Twitter a webové stránky. (Více v našem článku z roku 2008.)

Mnozí američtí komentátoři považují (např. 1, 2) tento typ rozhovoru za přelomový. Celá debata skutečně vyzařovala neformální atmosféru, a to i vezmeme-li v potaz vyhlášené řečnické schopnosti Baracka Obamy a jeho schopnosti odpovídat s lehkostí a humorem.

Co se týče politických debat, nabízí Google Hangouts velmi bezprostřední platformu pro podobné projekty. Přehazování záběrů na právě mluvícího člověka probíhá automaticky, přesto je samozřejmě potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti. YouTube to řešilo moderátorem a především vybráním konkrétních účastníků diskuze.

O videootázkách hlasovalo desetitisíce lidí, a tak se do veřejného setkání skutečně mohla zapojit veřejnost. Nešlo sice o zcela otevřenou diskuzi (někteří si například stěžují, že prezidentovi nebyla položena otázka týkající se legalizace marihuany), ale šlo debatu, která se ideálu otevřenosti přiblížila zatím nejblíže. Spojila atmosféru veřejného setkání na radnici s masovostí přímého televizního přenosu, zkombinovala bezprostředností posezení u stolu s otevřeností internetových médií a sociálních sítí.

Autoři: , ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz