Electrolux

Electrolux | foto: Muzeum vysavačů

První vysavač jezdil po ulicích a zbavil Londýn tun prachu

  • 8
Stačil provokativní nápad, kapesník a tvrdohlavost. Vynálezce vysavače si pozvala „na kobereček“ i královská rodina.

Některé moderní technologie jsou doslova nepřehlédnutelné. Ulice plné automobilů, počítačový monitor na každém kancelářském stole, obrazovka v každé místnosti, rádiovými vlnami prodchnutý éter... A pak jsou technologie, které jsou jaksi nenápadné, stojí v pozadí, zavřené ve skříni nebo zastrčené pod postelí. Nezdá se, že by měly co vyprávět... nicméně i vysavače mají svůj příběh a zaslouží si svoji kapitolu.

Úklid po staletí

Možná už v pravěkých jeskyních naši předkové používali nějaké nástroje pro jejich úklid. Mohlo se jednat o primitivní verze pozdějších košťat. Nejstarší zmínku o koštěti jsem našel v Lukášově evangeliu, kde Ježíš v podobenství o mincích říká: „Nebo má-li nějaká žena deset stříbrných mincí a ztratí jednu z nich, což nerozsvítí lampu, nevymete dům a nehledá pečlivě, dokud ji nenajde?“ (15. kapitola, 8. verš, Český ekumenický překlad) z prvního století po Kristu.

Další významnou zmínkou o koštěti, pomineme-li legendy o čarodějnicích létajících na koštěti, které se poprvé objevily v polovině patnáctého století, je zpráva, že Američan Levi Dickenson vymyslel nové koště, které namísto větvemi metalo trsy čirokové trávy. Později ještě členové náboženského hnutí „Shakers“ (neodvažuji se překládat) vynašli ploché koště, jehož varianty používáme dodnes.

Zaprášené koberce nestačí vyfoukat

Koště je vynikající pomůcka na smetení nečistot z povrchu a pro úklid podlahy se tedy hodí dokonale. Na špinavé koberce je ale koště nanejvýš nepraktické. Přitom právě koberce pokrývaly podlahy domácností stále častěji.

S prvním vynálezem na principu dnešního vysavače přišel Ives W. McGaffey. V roce 1869 obdržel v Chicagu patent na ručně poháněný čistič koberců s názvem „Whirlwind“. K dostání byl za tehdy vysokou částku 25 dolarů. Sestával se převážně z dřevěných a plátěných součástek, což je jeden z důvodů, proč se do dnešního dne dochovaly pouze dva známé exempláře tohoto vynálezu. Zbytek pravděpodobně padl za oběť velkému požáru, který v Chicagu vypukl 1871.

Zapojit elektřinu nestačí

McGaffeyho vynález ale nemohl uspět i z jiného důvodu: jeho používání bylo kvůli ručnímu pohonu příliš náročné a nepřinášelo tedy uklízejícím žádnou skokovou změnu k lepšímu. Teprve elektrický motor, v průmyslu používaný od 70. let, mohl dát vysavači dostatečný výkon. V roce 1888 přišel Nikola Tesla s konceptem elektromotoru poháněného střídavým proudem a otevřel tak cestu k jeho použití v domácnostech. Od té chvíle čekal vysavač na své zrození překvapivých 13 let.

Vyrojilo se sice několik systémů pro úklid, které motor využívaly, ale místo toho, aby do sebe nečistoty nasávaly, proudem vzduchu je odfoukávaly. To bylo nejen krátkozraké řešení, ale také velice nepraktické - zvířený prach se před znovuusazením potuloval po místnosti, která tak byla všechno, jen ne čistá.

Vynálezce vysavače vzpomíná

„Poprvé jsem se na odstraňovače prachu zaměřil poté, co mě přítel roku 1901 pozval na demonstraci jednoho takového zařízení. V Empire Music Hall jej demonstroval jeho samotný vynálezce,“ vzpomíná po třiceti letech Hubert Cecil Booth, anglický konstruktér, který je považován za vynálezce moderního vysavače.

Vysavač - nákres

„Ten jeho přístroj se skládal ze skříňky asi stopu (30 cm) široké a nahoře opatřené sáčkem. Ze dvou stran do skříňky foukal natlakovaný vzduch a vynálezce doufal, že se odrazí od podložky a vyfoukne prach a nečistoty do sáčku, kde se zachytí.“ Pokud vám to příjde krkolomné a neúčinné, nejste sami. „Zeptal jsem se vynálezce, proč prostě vzduch a s ním i prach nenasával. Vždyť je to jako lézt do domu zadním okénkem místo dveřmi. Vynálezce se rozčílil, podotkl, že vysávání vzduchu je nemožné, že se o to mnozí neúspěšně pokoušeli, a pak odešel.“

Tak jako tolikrát v dějinách vynálezů, i tedy sehrála roli zvědavost a ochota experimentovat. „O tom vysávání jsem přemýšlel několik dní. Zkoušel jsem třeba přitisknout ústa na luxusní sedadlo v restauraci na Victoria Street a nasávat prach. Výsledek? Málem jsem se udusil.“

Přesto ale Booth dospěl k závěru, že by dokázal stroj fungující na principu sání vzduchu sestrojit. Přítel mu nabídl finanční podporu a on se pustil do experimentů.

Okamžitý úspěch

Na vlastní krk si Booth vyzkoušel, že prach je potřeba odfiltrovat, aby se nedostal do krku (nebo do motoru). Když si dal před ústa kapesník, mohl vysávat prach bez rizika. Teď už zbývalo jen zajistit motorové sání a dopravit zařízení na místo určení.

Výsledkem byl „Puffing Billy“, koňmi tažené zařízení o velikosti drožky. Puffing Billy zastavil před domem, desítky metrů dlouhá hadice pak umožnila jeho majitelům (nebo placené obsluze) vysmejčit všechen prach. Tento postup měl mnoho výhod - byl dostupný, nebylo potřeba vysavač kvůli občasnému použití kupovat a prach se skutečně dostal z domácnosti, neboť vysátý vzduch se filtroval až na ulici.

Jednou z prvních zakázek bylo vyčistit veliký modrý koberec určený pro korunovaci jeho výsosti krále Edwarda VII,, a na jeho příkaz se také vzápětí konala demonstrace Boothova vysavače před královnou Alexandrou. Také další korunované i zvolené hlavy států brzy o stroj projevily zájem - Puffing Billy se projel i po Paříži, Darmstadtu i Konstantinopoli.

Tuny a tuny prachu

„Hodně lidí se mě ptalo, kolik prachu jsem za svůj život vysál. Jsou to opravdu ohromující čísla: například dvě mašiny za jednu noc vysály z koberců v jednom obchodě půl tuny prachu... Během války mě navštívilo armádní velení a zeptali se mě, jestli bych jim mohl poslat jednu z těch věciček, kterou připojuji k elektrickým lampám.“ Z původního olejového motoru totiž Booth již přešel na motory elektrické, a protože zásuvky ještě v Londýně zdaleka nebyly samozřejmostí, připojoval se k síti určené pro pouliční osvětlení. „Z armádních prostor jsme tehdy patnácti vysavači za asi tři týdny vysáli 26 tun prachu...“

První vysavač
Koňmi tažený první vysavač

Hoover, Lux a další

Budoucnost se nicméně skrývala v osobních vysavačích, a tak Boothovy vysávací kočáry brzy podlehly novým soupeřům. Je ovšem zajímavé, že dnešní koncept centrálních vysavačů se vlastně oklikou vrací k původnímu Boothovu řešení.

Odkazy