Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První webkamera na světě hlídala kafe. Jak to začalo - 1. díl

  0:33aktualizováno  0:33
K čemu sloužila úplně první webová kamera? Dnes se využívají různě: na videokonference, jako doplněk chatování, na hlídání dětí v mateřské školce, pro legrační i lechtivá videa. Velká část klipů na YouTube pochází také právě z webových kamerek. Ale první kamera měla za úkol něco mnohem prozaičtějšího.
Na co mířil objektiv první webové kamery?

Na co mířil objektiv první webové kamery? | foto: Profimedia.cz

"Začalo to dávno, na konci roku 1991, kdy byl WWW sotva více než jen koncept v CERNu. Pracoval jsem na síti ATM v počítačové laboratoři známé jako Trojan room," vzpomíná Quentin Stafford-Fraser, tehdy vědecký pracovník na britské Cambridge University. "A jako správní, výzkumu oddaní a chudí akademici jsme spotřebovali opravdu hodně kávy, a když někdo uvařil novou konvici kafe, dlouho nevydržela."

Projekt zvaný XCofee

Nicméně kávovar byl jen jeden. Na chodbě před Trojan room. Také kolegové z jiných oddělení si sem chodili pro kávu. Často překonali vzdálenost "několika chodeb a schodů" zcela zbytečně - kávu mezitím vyžunkli jiní nevyspalí programátoři. Tehdy se zrodila aplikace XCoffee.

"Měli jsme tam tehdy hodně počítačů na testování. Měli jsme i zařízení na snímání videa, které jsme zrovna nepoužívali. A tak jsme tu kameru připevnili na stojan a namířili na kávovar," přibližuje Quentin, jak jednoduchý byl zrod nápadu.

Kabely natáhli do svojí pracovny, kde na nepoužívaném počítači spustili "serverovou aplikaci" - jeho kolega Paul Jardetzky napsal program, který každých pár sekund převedl aktuální obraz z kamery do souboru JPEG. Quentin sestavil jednoduchou klientskou aplikaci XCoffee, které ten právě aktuální obrázek zobrazovala a kterou mohl spustit kdokoli v budově. "Obrázek se obnovoval jen asi třikrát do minuty, ale to nevadilo, protože kávovar překapával pomalu. A bylo to jen kafe, takže stačil i čenobílý obrázek."

Ačkoli programátorům zabrala konstrukce tohoto systému pouze jeden den, úspěch byl nevídaný. "Byl to nejspíš užitečnější program, než cokoli, co jsem pro sítě kdy napsal. A navíc se o něm daleko lépe mluvilo na večírcích," libuje si autor, který stál nevědomky u zrodu technologie, které dnes shrnujeme pojmem webová kamera.

Následoval XSandwich a XPrinter

Už v lednu 1992 se vychytávka dostala do časopisu a program XCoffee se dočkal napodobenin XSandwichVan a XPrinterOutputTray (tedy webkamerky, které hlídaly, zda už jsou upečené toasty a vytisknuté dokumenty).

V roce 1993 umožnily webové prohlížeče zobrazovat na stránkách obrázky. Původní autoři aplikace XCoffee už v Trojan room nepracovali, ale jejich nástupci Daniel Gordon a Martyn Johnson projekt vzkřísili a aktuální obrázky dokonce nabídli roku 1993 na WWW, takže nyní mohly statisíce lidí vidět, kolik kávy překapalo do konvičky kdesi na Cambridge. Což není daleko od dnešního využítí některých kamer, kdy můžete sledovat třeba krůty na farmě kdesi uprostřed Spojených států. V roce 1994 se kamerka dostala do vysílání BBC.

Kameru celkem navštívilo přes dva miliony zvědavců. Když byla v roce 22. srpna roku 2001 vypnuta, byla kamerka již dávno legendou. A akademici si dokonce díky publicitě vydělali na nový kávovar - nejdéle sloužící konvičku od slavného kávovaru dali do dražby na eBay. Zde jim tato celebrita mezi kávovými konvicemi vynesla 3.350 liber.

Dnešní webové kamery, které poskytují barevný obraz rychlostí třicet snímků za sekundu, svým pohybem mohou sledovat vaši tvář a někdy se dají použít i samostatně. Narozdíl od kávy, která, jak říká tvůrce první webkamery, dnes nechutná o nic lépe.

Zdroj: Trojan Room Coffee Pot Resources

Nový seriál: Jak to začalo 

K čemu sloužil první počítač? Kdo kliknul první myší? Co vytiskla první tiskárna? Jak vypadala první webová stránka? Kdo vymyslel smajlík?

Často bereme vymoženosti informačních technologií jako něco samozřejmého. A přitom přístroje, jako je mp3 přehrávač nebo mobilní telefon, jsou velmi nové vynálezy. A nebo tomu tak není?

V chystaném miniseriálu bychom se v každém díle podíváme na technologickou vymoženost, kterou dnes běžně používáme, a to až k jejím počátkům. Uvítáme i vaše návrhy na zajímavé technologie, jejichž odstartování bylo něčím odlišné a jedinečné.

Nejzajímavější příspěvky odměníme.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Najdete na iDNES.cz