Na co mířil objektiv první webové kamery?

Na co mířil objektiv první webové kamery? | foto: Profimedia.cz

První webkamera na světě hlídala kafe. Jak to začalo - 1. díl

  • 13
K čemu sloužila úplně první webová kamera? Dnes se využívají různě: na videokonference, jako doplněk chatování, na hlídání dětí v mateřské školce, pro legrační i lechtivá videa. Velká část klipů na YouTube pochází také právě z webových kamerek. Ale první kamera měla za úkol něco mnohem prozaičtějšího.

"Začalo to dávno, na konci roku 1991, kdy byl WWW sotva více než jen koncept v CERNu. Pracoval jsem na síti ATM v počítačové laboratoři známé jako Trojan room," vzpomíná Quentin Stafford-Fraser, tehdy vědecký pracovník na britské Cambridge University. "A jako správní, výzkumu oddaní a chudí akademici jsme spotřebovali opravdu hodně kávy, a když někdo uvařil novou konvici kafe, dlouho nevydržela."

Projekt zvaný XCofee

Nicméně kávovar byl jen jeden. Na chodbě před Trojan room. Také kolegové z jiných oddělení si sem chodili pro kávu. Často překonali vzdálenost "několika chodeb a schodů" zcela zbytečně - kávu mezitím vyžunkli jiní nevyspalí programátoři. Tehdy se zrodila aplikace XCoffee.

"Měli jsme tam tehdy hodně počítačů na testování. Měli jsme i zařízení na snímání videa, které jsme zrovna nepoužívali. A tak jsme tu kameru připevnili na stojan a namířili na kávovar," přibližuje Quentin, jak jednoduchý byl zrod nápadu.

Kabely natáhli do svojí pracovny, kde na nepoužívaném počítači spustili "serverovou aplikaci" - jeho kolega Paul Jardetzky napsal program, který každých pár sekund převedl aktuální obraz z kamery do souboru JPEG. Quentin sestavil jednoduchou klientskou aplikaci XCoffee, které ten právě aktuální obrázek zobrazovala a kterou mohl spustit kdokoli v budově. "Obrázek se obnovoval jen asi třikrát do minuty, ale to nevadilo, protože kávovar překapával pomalu. A bylo to jen kafe, takže stačil i čenobílý obrázek."

Ačkoli programátorům zabrala konstrukce tohoto systému pouze jeden den, úspěch byl nevídaný. "Byl to nejspíš užitečnější program, než cokoli, co jsem pro sítě kdy napsal. A navíc se o něm daleko lépe mluvilo na večírcích," libuje si autor, který stál nevědomky u zrodu technologie, které dnes shrnujeme pojmem webová kamera.

Následoval XSandwich a XPrinter

Už v lednu 1992 se vychytávka dostala do časopisu a program XCoffee se dočkal napodobenin XSandwichVan a XPrinterOutputTray (tedy webkamerky, které hlídaly, zda už jsou upečené toasty a vytisknuté dokumenty).

V roce 1993 umožnily webové prohlížeče zobrazovat na stránkách obrázky. Původní autoři aplikace XCoffee už v Trojan room nepracovali, ale jejich nástupci Daniel Gordon a Martyn Johnson projekt vzkřísili a aktuální obrázky dokonce nabídli roku 1993 na WWW, takže nyní mohly statisíce lidí vidět, kolik kávy překapalo do konvičky kdesi na Cambridge. Což není daleko od dnešního využítí některých kamer, kdy můžete sledovat třeba krůty na farmě kdesi uprostřed Spojených států. V roce 1994 se kamerka dostala do vysílání BBC.

Kameru celkem navštívilo přes dva miliony zvědavců. Když byla v roce 22. srpna roku 2001 vypnuta, byla kamerka již dávno legendou. A akademici si dokonce díky publicitě vydělali na nový kávovar - nejdéle sloužící konvičku od slavného kávovaru dali do dražby na eBay. Zde jim tato celebrita mezi kávovými konvicemi vynesla 3.350 liber.

Dnešní webové kamery, které poskytují barevný obraz rychlostí třicet snímků za sekundu, svým pohybem mohou sledovat vaši tvář a někdy se dají použít i samostatně. Narozdíl od kávy, která, jak říká tvůrce první webkamery, dnes nechutná o nic lépe.

Zdroj: Trojan Room Coffee Pot Resources

Nový seriál: Jak to začalo 

K čemu sloužil první počítač? Kdo kliknul první myší? Co vytiskla první tiskárna? Jak vypadala první webová stránka? Kdo vymyslel smajlík?

Často bereme vymoženosti informačních technologií jako něco samozřejmého. A přitom přístroje, jako je mp3 přehrávač nebo mobilní telefon, jsou velmi nové vynálezy. A nebo tomu tak není?

V chystaném miniseriálu bychom se v každém díle podíváme na technologickou vymoženost, kterou dnes běžně používáme, a to až k jejím počátkům. Uvítáme i vaše návrhy na zajímavé technologie, jejichž odstartování bylo něčím odlišné a jedinečné.

Nejzajímavější příspěvky odměníme.