Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První zahraniční lokomotiva vyjede na české koleje

  14:21aktualizováno  21:46
Zítra bude v Ostravě oficiálně představena první zahraniční lokomotiva schválená pro provoz na tuzemských drahách.

Czech Raildays - Dieselelektrická lokomotiva Siemens řady Rh 2016 Herkules | foto: Siemens

Na výstavě Czech Raildays, která začíná v úterý v Ostravě, bude možné spatřit zblízka první zahraniční lokomotivu, která je schválena pro provoz v ČR. Jako první bude na českých kolejích jezdit dieselelektrická lokomotiva Siemens řady Rh 2016 Herkules, která bude vést jak nákladní, tak i osobní vlaky.

Právě na schvalovacím procesu ztroskotal projekt prvního soukromého rychlíku (RT Expresu) z Prahy do Ostravy, kdy společnosti Railtrans chybělo potřebné schválení tažného vozidla (jednalo se o el. lokomotivu) od drážních autorit (poz.autora - schvalovací proces nesouvisí s ČD). Výsledkem je, že spoj je pouze v tištěném jízdním řádu.

Popis lokomotivy Rh 2016 Herkules

Skříň lokomotivy je pevnostně optimalizována a vykazuje vysokou pasivní bezpečnost. Ta je zajištěna kombinovanými hydraulickými nárazníky a vysoce výkonnými deformačními elementy, které mohou pojmout nárazovou energii o velikosti 1 MJ.

Podvozky jsou vybaveny brzdovými kotouči integrovanými v kolech a pohon je realizován ozubeným dutým hřídelem. Tažná síla je přenášena pomocí otočných čepů. Zařízení a komponenty umístěné ve strojovně jako např. pneumatická zařízení, trakční kontejner a chlazení, jsou modulárního provedení. Dieselový motor se nachází v odhlučněném prostoru a je od zbylé části strojovny oddělen dvěma příčkami.

Bezkomutátorový třífázový synchronní generátor je přírubou připevněn na hnací ose dieselového motoru a napájí přes usměrňovací můstek stejnosměrný meziobvod, ze kterého je napájen pulsní střídač pro pohon třífázových asynchronních trakčních motorů.

Ze stejnosměrného meziobvodu je dále napájen měnič určený k napájení vlakové vn sběrnice 1000V/50Hz (max. 400 kVA) a měnič pomocných pohonů. Výkonová elektronika využívá technologie vodou chlazených tyristorů GTO. Lokomotiva je vybavena elektrodynamickou odporovou brzdou s brzdovým odporníkem umístěným na střeše.

Vodou chlazený měnič pomocných pohonů s pevnou i proměnlivou frekvencí zásobuje elektrickou energií palubní síť a centrální ventilátor.

Řídicí a monitorovací funkce lokomotivy vykonává centrální řídicí počítač SIBAS® 32 se stanicemi SIBAS Klip. Lokomotiva Rh 2016 má plně klimatizovanou kabinu strojvedoucího. Lokomotivu je možné provozovat ve dvojnásobné trakci a je vybavena zařízením pro ovládání vlakové soupravy z řídicího vozu.

Základní technické údaje:

Uspořádání náprav: Bo´Bo´
Rozchod: 1 435 mm
Hmotnost:  80 t
Délka: 19 275 mm
Vzdálenost otočných čepů: 10 362 mm
Šířka 2 870 mm
Průměr kol (nových/opotřebených): 1 100/1 020 mm
Maximální rychlost: 140 km/h
Dieselový motor MTU 16V 4000 R41
Výkon 2 000 kWNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz