Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První život vznikl ve stínu gejzírů. Z páry, Slunce a minerálů

  21:00
První buňky se zrodily ve vodě kondenzované z páry horkých gejzírů, tvrdí nová studie. Podaří se jejím autorům vrátit kolébku života zpět na souš?

Začal život jako pára nad gejzírem? | foto: Profimedia.cz

I stará myšlenka si občas zaslouží převléct do nového kabátu, ukazuje Armen Mulkidjanian z univerzity v Osnabrücku a jeho kolegové v novém čísle časopise PNAS (článek zde ). Jeho tým hledal odpověď na starou otázku, kde vznikl život, a inspiroval se přitom starým nápadem. Jeho řešení je ale příjemně novátorské.

Stejně jako řada starších autorů i Mulkidjanian a spol. vychází z domněnky, že si informace o svém původu neseme v sobě – přímo v buňkách. Už před více než sto lety si totiž lidé všimli toho, že voda v našich buňkách je slaná. Vůbec se tak nepodobá vodě, kterou pijeme, a naše těla vydávají spoustu energie, aby to tak zůstalo, jinak zaniknou.

Podivná skutečnost byla považována za doklad toho, že život nejspíše pochází z moře. Ale chemici brzy zaznamenali i to, že podobnost mezi vodou v našem těle a tou v moři není úplná. Vnitřní prostředí našich buněk je sice slané, ale nachází se v něm řada minerálů, které v dnešním moři nenajdeme.

První formy života přitom podle dnešních představ jen těžko mohly dokázat něco tak složitého jako měnit chemické složení vody uvnitř svých "těl". Nejspíše šlo jen o malé, spontánně se tvořící kapičky ze složitějších organických sloučenin, ve kterých byla patrně uzavřena voda ve stejném složení jako voda v okolí. Je jen stěží uvěřitelné, že by tyto primitivní útvary mohly mít ve svých membránách stejně složité molekulární "pumpy", které zajišťují stabilní prostředí dnešním buňkám.

Stačí tedy najít místo, kde mohlo být v (jen odhadované) době vzniku života složení vody podobné jako v dnešních buňkách, a ejhle! Máme odpověď na otázku po původu života.

Malá meteoritická komplikace

Bohužel toto pátrání není příliš jednoduché. Život patrně vznikl v dobách před více než čtyřmi miliardami let, a z těch mnoho dokladů nemáme. Vlastně téměř žádné. Na povrchu Země je jen několik míst, kde se zachovaly horniny alespoň s matnými vzpomínkami na tyto doby. Většina zemské kůry od té doby prošla nejméně jednou roztavením buď v zemském plášti nebo při jenom z velkých meteoritických bombardování Země v době před zhruba 3,8 miliardami let.

Ale nechali se lidé někdy ve svých intelektuálních výpadech odradit nedostatek hmatatelných důkazů? Případ hledání původu života to ukazuje jasně. Vědci z Německa se pokusili ke starému problému přikročit trochu jinak a najít houštinou nástrah, které ho obklopují, najít relativně novou a neprošlapanou cestu.

Na rozdíl od minulých kolegů mají samozřejmě po ruce jemnější nástroje a pustili se do hledání "pramene života" tedy s jejich pomocí. Cestování časem sice stále k dispozici nemají, zato mají díky počítačům a kupě znalostí shromážděných jejich předchůdci k dispozici lepší modely geologických podmínek v minulosti Země. S jeho pomocí se snažili vytipovat prostředí, ve kterém by se nachází například velké množství kladných iontů sodíků a draslíku nebo hojně zinku a manganu.

Výsledek je v oboru hledání původu života nový. Vhodná chemická "protopolévka" se podle nové publikace nenacházela v mořích, ale spíše v místech, které bychom dnes považovaly za vhodná pro stavbu lázní. Tedy v pevninských oblastech s vysokou geotermální aktivitou.

V dávných dobách, kdy atmosféře Země vévodilo CO2, a kyslík se prakticky nevyskytoval, by se podmínky měly blížit těm, jaké najdeme v dnešních buňkách. Na základě této (v detailech rafinované a promyšlené) rekonstrukce dospěli k závěru, že život mohl vznikat v mělkých jezírkách kondenzované vody z gejzírů a zchlazených horkých pramenů.

Návrat k Darwinovi? To snad ne...

Jak sami autoři poznamenávají, jejich představa o vzniku života se trochu podobá Darwinově představě o vzniku života v malém, teplé jezírku, ale podobnost je skutečně jenom povrchní. Darwin nemohl mít ani tušení o biomolekulárních metodách, které při argumentaci používají Mulkidjanian a spol.

Však také mnoho autorů na "otce biologie" vůbec nedbá a vznik života kladlo v předchozích pracích na zcela jiná místa, než jaké si Darwin představoval: populární byla v posledních letech například hlubokomořská zřídla, jejichž voda je plná složitých chemických sloučenin. V jejich blízkosti mělo být dostatečně stabilní prostředí, které dávalo dost času na přírodní experimenty, na jejichž konci měl stát (či lépe řečeno plavat) život.

Místa v blízkosti pravěkých gejzírů se těmto hlubokomořským oázám v mnohém podobají. Jen v nich můžeme počítat ještě s působením Slunce a drobnými odlišnosti v chemii prostředí.

Jestli tyto "maličkosti" přesvědčí odborníky, aby umístily kolébku života znovu na povrch Země, to se teprve uvidí v dalších měsících a letech, až podrobí argumenty německých vědců podrobnějšímu zkoumání a uskuteční se další pokusy. Nečekejme ovšem příliš rychlou reakci (pokud autoři neudělali někde chybu). Hledání počátků života ani na poměry biologie nejlukrativnější obor, a téměř nikdo se mu ve své výzkumné práci nemůže věnovat naplno.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 142 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 21 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...