Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První zkušenosti s novými iPody. Jsou menší, lehčí a lépe se ovládají

  10:30aktualizováno  10:30
Londýn (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Apple představil nové přehrávače iPod, které si berou ponaučení ze starších modelů. Jejich rozměry a hmotnost jsou téměř k neuvěření. Uživatelské prostředí vychází z nového iOS 4 a v nové verzi 4.1 přináší řadu novinek.

Nové iPody | foto: Michal Havryluk, Mobil

Celá londýnská akce Applu, kde firma ve středu večer evropským novinářům produkty prezentovala, se točila hlavně kolem multimediálních přehrávačů iPod (více o uvedení nových iPodů).

Nejmenší iPod shuffle překvapil zejména miniaturními rozměry, iPod Nano odříznutím ovládacího kolečka a iPod Touch ještě tenčím tělem přístroje. Navíc byla k vyzkoušení nová verze iTunes 10 s sociální sítí Ping, Apple TV a herní služba Game Center.

Všechny služby vypadají velmi nadějně, otázkou spíše je, jestli si na ně uživatelé zvyknou a třeba v případě Pingu nedají přednost zaběhnutým službám.

Vše jsme si po skončení přímého přenosu mohli vyzkoušet a tady jsou první dojmy.

iPod shuffle je prcek k pohledání

U nového iPod shuffle rozhodně kvitujeme návrat několika ovládacích kláves, které usnadní celé ovládání a na předchozí generaci nám chyběly. Překvapily rozměry, nízká váha a především výdrž baterie tohoto zařízení. Tohoto prcka pohodlně ukryjete do dlaně a přitom vydrží přehrávat hudbu až dvanáct hodin.

Nové iPody shuffleNový iPod shuffle

Byli jsme spokojeni i s klipsou, kterou lze velmi pohodlně umístit na popruh od batohu, za opasek nebo i na rukáv trička, kde díky nízké hmotnosti prakticky netáhne oděv dolů.

iPod nano jako polovina předchůdce

Tento přehrávač trochu připomínající hodinky bez pásku sice oproti předchozí generaci přišel o některá hardwarová tlačítka, ale téměř na minimum se podařilo zmenšit rozměry celého zařízení a je pouze nepatrně větší než iPod shuffle. Z hardwarových tlačítek zůstalo zachováno dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a vypínací klávesa displeje.

Nový iPod nano

iPod nano sice neběží pod taktovkou iOS, ale vzhledově a po stránce některých funkcí z něj vychází. Kupříkladu několik pohotovostních obrazovek si můžete upravovat podle svého vkusu a přesouvat libovolně ikony.

Nový iPod nanoNový iPod nano

Prakticky na chlup stejný je hudební přehrávač, ale například v něm nedoinstalujete stejné aplikace jako v případě větších bratříčků. Přibylo rovněž gesto pro změnu orientace displeje, kde se o celý proces otáčení tentokrát nestará polohový senzor. Tato funkce byla zavedena nejspíš kvůli připínání zařízení na nejrůznější části oděvu, kde by automatika byla na obtíž.

Nový iPod nanoNový iPod nano

Potěšila nás kvalita a především odezva displeje a pracovat i s takto malým zařízením byla radost. Bohužel trochu nepřehlednými se stávají delší seznamy skladeb a na displeji vidíte vždy pouze několik málo řádků. Chybí i hardwarové tlačítko pro návrat domů a na pohotovostní obrazovku se dostanete několika pohyby prstem vlevo podle hloubky zanoření v menu.

iPod Touch takhle tenký ještě nebyl

Trochu jsme váhali, zdali je možné udělat nový iPod Touch skutečně ještě tenčí. Poté, co se nám chytrý přehrávač dostal do ruky, zjistili jsme, že prakticky již neexistují žádné boční hrany a zadní stranu tvoří pouze velmi malá boule či spíš zaoblení podobné tomu z předchozí generace.

Nový iPod touch

Přehrávač se proto drží trochu zvláště, ale věříme, že za čas bychom si určitě zvykli. Výrazně klesla hmotnost celého přístroje a přibyla kamerka pro videohovory. Ty bude možné navazovat i s přístroji iPhone 4.

Jasným kladem tohoto zařízení je integrace Retina displeje, který používá nový iPhone. Výtečné bylo barevné podání a vynikající podsvícení celé plochy.

Nový iPod touch

Na pohotovostní obrazovce se nacházela ikona pro vstup do Game Center, z něhož však v přístroji bylo dostupné pouze hlavní menu a služba ještě nefungovala. Mělo by ale jít ale o systém pro automatické hledání soupeřů či přímo zasílání pozvánek k souboji v určité hře vašim přátelům. Nebudou chybět samozřejmě nejrůznější statistiky či žebříčky nejlepších hráčů.

Nový iPod touch

Nový iPod touch má na zadní ploše kamerku pro nahrávání ve vysokém rozlišení

Apple + sociální sítě = Ping

Služba Ping pro iTunes 10 a iPhone v sobě kombinuje vlastnosti Facebooku, Twitteru a Last FM. Z prvně jmenovaného si bere možnosti následovat libovolnou hudební hvězdu a na vaší zeď se tak budou zobrazovat nejnovější aktuality či informace o koncertech.

Stejným způsobem můžete následovat vaše přátele nebo kohokoliv jiného jako na Twitteru. Lze však nastavit, zdali váš profil má být otevřený všem nebo nikoliv.

Na vaši zeď jsou umisťovány informace o právě zakoupené muzice, koncertech, na které se chystáte, nebo můžete sami upozornit na určitou skladbu. K vašemu profilu je vázán seznam vašich oblíbených skladeb, které nejčastěji posloucháte.

Trochu se však bojíme, že se v záplavě informací od desítek přátel rychle ztratíte a Apple podobně jako Facebook bude muset brzy přijít s určitým filtrováním obsahu, který se zobrazuje na hlavní obrazovce.

Otázkou rovněž zůstává, jestli služba skutečně zaujme a uživatelé budou každý den sledovat ještě další sociální síť. Velký potenciál 160 milionů zákazníků přihlášených na iTunes tu rozhodně je.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Chcete poslouchat a ne vybírat? Spotify spustilo aplikaci Stations

Novou aplikaci Stations od Spotify si zatím oficiálně nenainstalujete ...

Nová bezplatná hudební aplikace Stations neumožňuje spustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta. Posluchač si...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Najdete na iDNES.cz