Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První zkušenosti s novými iPody. Jsou menší, lehčí a lépe se ovládají

  10:30aktualizováno  10:30
Londýn (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Apple představil nové přehrávače iPod, které si berou ponaučení ze starších modelů. Jejich rozměry a hmotnost jsou téměř k neuvěření. Uživatelské prostředí vychází z nového iOS 4 a v nové verzi 4.1 přináší řadu novinek.

Nové iPody | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Celá londýnská akce Applu, kde firma ve středu večer evropským novinářům produkty prezentovala, se točila hlavně kolem multimediálních přehrávačů iPod (více o uvedení nových iPodů).

Nejmenší iPod shuffle překvapil zejména miniaturními rozměry, iPod Nano odříznutím ovládacího kolečka a iPod Touch ještě tenčím tělem přístroje. Navíc byla k vyzkoušení nová verze iTunes 10 s sociální sítí Ping, Apple TV a herní služba Game Center.

Všechny služby vypadají velmi nadějně, otázkou spíše je, jestli si na ně uživatelé zvyknou a třeba v případě Pingu nedají přednost zaběhnutým službám.

Vše jsme si po skončení přímého přenosu mohli vyzkoušet a tady jsou první dojmy.

iPod shuffle je prcek k pohledání

U nového iPod shuffle rozhodně kvitujeme návrat několika ovládacích kláves, které usnadní celé ovládání a na předchozí generaci nám chyběly. Překvapily rozměry, nízká váha a především výdrž baterie tohoto zařízení. Tohoto prcka pohodlně ukryjete do dlaně a přitom vydrží přehrávat hudbu až dvanáct hodin.

Nové iPody shuffleNový iPod shuffle

Byli jsme spokojeni i s klipsou, kterou lze velmi pohodlně umístit na popruh od batohu, za opasek nebo i na rukáv trička, kde díky nízké hmotnosti prakticky netáhne oděv dolů.

iPod nano jako polovina předchůdce

Tento přehrávač trochu připomínající hodinky bez pásku sice oproti předchozí generaci přišel o některá hardwarová tlačítka, ale téměř na minimum se podařilo zmenšit rozměry celého zařízení a je pouze nepatrně větší než iPod shuffle. Z hardwarových tlačítek zůstalo zachováno dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a vypínací klávesa displeje.

Nový iPod nano

iPod nano sice neběží pod taktovkou iOS, ale vzhledově a po stránce některých funkcí z něj vychází. Kupříkladu několik pohotovostních obrazovek si můžete upravovat podle svého vkusu a přesouvat libovolně ikony.

Nový iPod nanoNový iPod nano

Prakticky na chlup stejný je hudební přehrávač, ale například v něm nedoinstalujete stejné aplikace jako v případě větších bratříčků. Přibylo rovněž gesto pro změnu orientace displeje, kde se o celý proces otáčení tentokrát nestará polohový senzor. Tato funkce byla zavedena nejspíš kvůli připínání zařízení na nejrůznější části oděvu, kde by automatika byla na obtíž.

Nový iPod nanoNový iPod nano

Potěšila nás kvalita a především odezva displeje a pracovat i s takto malým zařízením byla radost. Bohužel trochu nepřehlednými se stávají delší seznamy skladeb a na displeji vidíte vždy pouze několik málo řádků. Chybí i hardwarové tlačítko pro návrat domů a na pohotovostní obrazovku se dostanete několika pohyby prstem vlevo podle hloubky zanoření v menu.

iPod Touch takhle tenký ještě nebyl

Trochu jsme váhali, zdali je možné udělat nový iPod Touch skutečně ještě tenčí. Poté, co se nám chytrý přehrávač dostal do ruky, zjistili jsme, že prakticky již neexistují žádné boční hrany a zadní stranu tvoří pouze velmi malá boule či spíš zaoblení podobné tomu z předchozí generace.

Nový iPod touch

Přehrávač se proto drží trochu zvláště, ale věříme, že za čas bychom si určitě zvykli. Výrazně klesla hmotnost celého přístroje a přibyla kamerka pro videohovory. Ty bude možné navazovat i s přístroji iPhone 4.

Jasným kladem tohoto zařízení je integrace Retina displeje, který používá nový iPhone. Výtečné bylo barevné podání a vynikající podsvícení celé plochy.

Nový iPod touch

Na pohotovostní obrazovce se nacházela ikona pro vstup do Game Center, z něhož však v přístroji bylo dostupné pouze hlavní menu a služba ještě nefungovala. Mělo by ale jít ale o systém pro automatické hledání soupeřů či přímo zasílání pozvánek k souboji v určité hře vašim přátelům. Nebudou chybět samozřejmě nejrůznější statistiky či žebříčky nejlepších hráčů.

Nový iPod touch

Nový iPod touch má na zadní ploše kamerku pro nahrávání ve vysokém rozlišení

Apple + sociální sítě = Ping

Služba Ping pro iTunes 10 a iPhone v sobě kombinuje vlastnosti Facebooku, Twitteru a Last FM. Z prvně jmenovaného si bere možnosti následovat libovolnou hudební hvězdu a na vaší zeď se tak budou zobrazovat nejnovější aktuality či informace o koncertech.

Stejným způsobem můžete následovat vaše přátele nebo kohokoliv jiného jako na Twitteru. Lze však nastavit, zdali váš profil má být otevřený všem nebo nikoliv.

Na vaši zeď jsou umisťovány informace o právě zakoupené muzice, koncertech, na které se chystáte, nebo můžete sami upozornit na určitou skladbu. K vašemu profilu je vázán seznam vašich oblíbených skladeb, které nejčastěji posloucháte.

Trochu se však bojíme, že se v záplavě informací od desítek přátel rychle ztratíte a Apple podobně jako Facebook bude muset brzy přijít s určitým filtrováním obsahu, který se zobrazuje na hlavní obrazovce.

Otázkou rovněž zůstává, jestli služba skutečně zaujme a uživatelé budou každý den sledovat ještě další sociální síť. Velký potenciál 160 milionů zákazníků přihlášených na iTunes tu rozhodně je.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Najdete na iDNES.cz