Půjčit hudbu na MP3 kamarádovi? Zapomeňte

  0:02aktualizováno  0:02
Jaký je rozdíl mezi CD a MP3? Samozřejmě CD je hmotné médium a MP3 datový soubor. Oba mohou obsahovat hudbu. Ale zatímco CD můžete půjčit kamarádovi, zakoupenou skladbu v MP3 nesmíte.

Příště už si možná rozmyslíte, komu půjčíte svou muziku.

"V českém autorském zákoně je možnost vytvořit si kopii autorského díla pro vlastní potřebu," říká specialistka na autorské právo Dagmar Hartmanová. Samozřejmě při tom nesmíte účinně překonávat ochranu nastavenou výrobcem, protože to by už v pořádku nebylo. Klidně si tak můžete ze zakoupeného CD udělat jednu kopii do auta, jednu do "věže" a originál bezpečně uložit do šuplíku.

Podobně můžete autorské dílo také půjčit kamarádovi. On si může ze zapůjčeného díla udělat kopii pro vlastní potřebu. Tato možnost jde ovšem pouze v Evropě, protože v USA si nemůžete udělat kopii ani vy sami. Takže CD sice kamarádovi půjčit můžete, ale ten si kopii vyrobit nesmí.

K tomu, abychom si mohli vyrábět kopie pro vlastní potřebu, slouží poplatky, které platíme z CD, DVD a dalších médií, na kterých můžeme ukládat autorsky chráněná data, tedy flash disků, pevných disků aj. Poplatky se poté rozdělují mezi kolektivní správce, tedy OSA, Intergram a Dilia, a ti je rozdělují mezi umělce.


Autorské poplatky čeká změna

Protože vyhláška o kompenzačních poplatcích nepostihuje například Blu-ray (psali jsme o tom), připravuje se její novelizace. "Návrh vyhlášky o nenahraných nosičích je již hotov, ministerstvo kultury čeká na podklady pro legislativní proces. K vyhlášce se bude pravděpodobně ještě vyjadřovat MPO. Vyhláška však zatím veřejná není," řekla iDNES.cz Kateřina Šebková z OSA.

A přicházejí MP3 soubory. Možná si řeknete, že když platíme kompenzační poplatky, tak snad není problém zacházet s MP3 stejně jako s klasickým CD. Ale je tady jeden podstatný rozdíl, protože tyto soubory nejsou vázané na žádný nosič.

"Pokud není žádné další ujednání, tak prodejce vám uvolní obsah pro pořízení rozmnoženiny pro osobní potřebu," říká Hartmanová. Přeloženo do srozumitelné podoby, prodejce vám umožní si soubor stáhnout.

Podobně mluví také manažer allmusic.cz David Sláma: "Zakoupením souborů (ať už s ochranou, nebo bez ní) dochází de facto k zakoupení licence k poslechu daného hudebního díla, případně k vytvoření jeho rozmnoženiny pro vlastní potřebu (tato možnost bývá DRM ochranou omezena počtem takových rozmnoženin). Licence už ale zákazníka neopravňuje dílo dále užít, tedy i někomu půjčit."

Jinými slovy: zakoupený MP3 soubor bez ochrany nemůžete nahrát na flash disk a půjčit kamarádovi. Dokonce ho ani nemůžete vypálit na CD a to kamarádovi půjčit, protože by mohlo jít o porušení zákona.

Zatímco v českých obchodech s digitální hudbou nenajdete téměř žádná pravidla, případně jste ujišťováni, že jde o stejný princip jako u nákupu CD, v zahraničí jsou striktnější. Například Amazon má jasně definováno, že zakoupené MP3 jsou pouze pro vaši potřebu, nemůžete je nikde pouštět, kopírovat ani je nemůžete prodat. Podobná pravidla mají i ostatní.

Existuje jedna výjimka. Pokud totiž koupíte MP3 skladby na datovém nosiči, například jako součást MP3 přehrávače nebo na paměťové kartě, můžete přístroj i takto zakoupené skladby půjčovat. "Pokud si digitální hudbu zakoupíte na nosiči, bude u něj stejný režim jako u CD," říká Hartmanová. Ale zatímco v zahraničí se již takové tituly výjimečně prodávají, u nás se zatím nic nechystá.

Osobní potřeba? Rodina, ale i blízký kamarád

Samozřejmě také záleží na výkladu pojmu "osobní potřeba". Protože podle OSA se pod tímto pojmem nemusí chápat pouze osoba, která si skladbu zakoupila, ale také osoby blízké, kterým může skladbu pouštět. Jinými slovy, když si pořídíte MP3 pro osobní potřebu, těžko si budete skladbu pouštět pouze sami, ale můžete ji přehrávat také svým blízkým.

"Zákonná definice osob blízkých by se v tomto smyslu mohla vztahovat na rodinu v užším slova smyslu, případně na opravdu nejbližší přátele," říká Kateřina Šebková z organizace OSA.

Právníci říkají, že kde není žalobce, není ani soudce. To platí i v tomto případě. Čistě podle litery zákona byste zakoupenou hudbu v elektronické podobě nikomu půjčovat neměli, ale těžko vás za to někdo bude žalovat.

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz