Půjdou ceny LCD ještě o něco níže?

aktualizováno 
Firmy, které vyrábějí LCD panely, musejí po velice úspěšném posledním čtvrtletí minulého roku čelit sníženému zájmu o nové modely. Skladové zásoby se začínají zvyšovat. Jak na to výrobci reagují?
LCD monitory neustále zlevňují a mělo by to nějakou dobu ještě vydržet. Zatímco v minulém roce mohl za pád cen vedle velké konkurence i technologický pokrok při výrobě, v prvních týdnech nového roku jde pokles cen především na vrub malému odbytu nových modelů.

Sklady se plní

Výrobci a prodejci LCD panelů totiž správně neodhadli vývoj na povánočním trhu a jsou nuceni se potýkat se zvyšujícími se zásobami. Ještě v prosinci 2004 se skladové rezervy počítaly na zhruba 1,5 měsíce prodeje, ale již nyní jsou zásoby schopny pokrýt dvouměsíční potřeby trhu, navíc se očekává, že by se tento údaj měl ještě o něco zvýšit.

Prodeje klesají

Podle serveru Digitimes došlo na trhu s LCD k poměrně výraznému propadu poptávky, když jen na Tchaj-wanu poklesly prodeje u nejdůležitějších společností jako je ViewSonic, BenQ, Chi Mei a Samsung Electronics z prosincových zhruba 40 000 kusů na přibližně 28 000 kusů. I když výrobci počítali se slabší lednovou poptávkou, nebyli prý připraveni na tak velikou změnu.

Na druhou stranu se již ke konci února očekává, že se poptávka zvedne a velice zesílí v březnu. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se má již poptávka s nabídkou vyrovnat.

LCD se stále více prosazuje v televizních přijímačích

Ceny se ještě o něco sníží, především u větších modelů 

Ačkoliv je aktuální nabídka na trhu a LCD výrazně vyšší než poptávka, velké firmy si s tím příliš velké starosti nedělají. Vyplývá to alespoň z různých vyjádření, které velcí hráči poskytují v oblasti cenového vývoje. Například největší dodavatel LCD firma LG.Philips LCD Co Ltd. předpokládá, že do konce tohoto čtvrtletí se ceny pohnou dolů pouze o několik procent.

Je to dáno i tím, že zhruba 20% propad cen v minulém čtvrtletí dostal některé výrobce do červených čísel a výroba LCD jim tak přinesla ztráty. Pokles cen byl podporován především v oblasti počítačových monitorů, notebooků. U LCD televizí a dalších zařízení s LCD panely větších rozměrů jsou zatím výrobci v zisku. Z toho vyplývají i současné snahy o přesun výroby z malých LCD na větší. Již nyní mají například 19“ LCD zhruba 20% podíl na trhu.

To však bude mít vliv na pokles cen i v této oblasti. Pokud se tedy chystáte k nákupu 19“ a větších přístrojů s LCD panelem, vyplatí se ještě chvíli počkat.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz