Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Půjdou ceny LCD panelů dolů?

aktualizováno 
Možná si již ani nevzpomínáte na časy, kdy se dal sehnat 15palcový LCD monitor za ceny pod 10 000. Na vině současných vyšších cen je několik faktorů. Zdá se však, že se pomalu blíží doba dalšího zlevňování.
O hardwarových výrobcích je všeobecně známo, že čím déle jsou na trhu, tím více jejich cena klesá. Platí to o procesorech, přepisovacích optických mechanikách, stejně jako o tiskárnách či přenosných počítačích. Cenu prostě zvedá pouze nová technologie, nebo převis poptávky nad nabídkou.

Proč jsou drahé LCD?

Jaké tendence ale již tři čtvrtletí drží na relativně vysoké úrovni ceny LCD s menšími úhlopříčkami? Hlavním důvodem byla až neuvěřitelně rychle se zvyšující poptávka po displejích z tekutých krystalů. Jak se zvyšovala produkce notebooků, samotných LCD monitorů, ale například i televizorů s plochou obrazovkou, výrobci nestačili takto se zvyšující požadavky pokrývat.

Velice příznivé ceny patnáctipalcových LCD, ze kterých se mohli uživatelé těšit přibližně v polovině loňského roku, jsou již dávno minulostí. U počítačových LCD monitorů se výrobci zaměřili na produkty s větší úhlopříčkou, které jim přinášely větší zisky. Proto se na patnáctipalcové modely dostávalo až v další řadě. Zdá se však, že se pomalu blíží čas pro snižování cen.

Obrat roste

Ty tam jsou časy, kdy byl LCD panel předraženou technologickou novinkou, kterou si uživatelé a organizace pořizovaly spíše kvůli reprezentaci. I když jsou nyní ceny těchto zařízení o něco vyšší, než byla jejich historicky nejnižší hladina, jsou stále finančně dostupné pro většinu uživatelů, které je vyžadují.

Odhad příjmů z prodeje LCD panelů za tento rok dosáhne podle výzkumné organizace iSupply téměř 50 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu více než bilión a tři sta miliard korun. To znamená téměř třetinový nárůst oproti roku 2003, v němž se dosáhlo příjmů kolem 35,7 mld USD (necelý bilión Kč).

Jinými slovy, aby se mohl zvýšit obrat a tím pádem i příjmy, je potřeba nejen zvýšit poptávku, ale v tomto případě mnohem více i nabídku. Právě větší nabídka je hlavní důvod, proč lze očekávat pokles cen. Druhý faktor může být mírně nižší poptávka, než s jakou se výrobci setkávali v uplynutých měsících.

Stavíme a vylepšujeme továrny

Podle předpokladů organizace DisplaySerch, která se zabývá také průzkumem trhu zobrazovacích zařízení, by měla cena 15placových LCD monitorů klesnout v právě probíhajícím čtvrtletí o zhruba 2 %. Na dvojnásobnou hodnotu se pak má zlevnění dostat v další čtvrtině roku, aby LCD ztratily 5 % ve třetím čtvrtletí.

I když se tyto odhady mohou zdát odvážené, mají reálný základ. Velcí výrobci LCD tento rok otevřou nové továrny, které začali stavět v předchozích letech, případně vylepší výrobní technologie v těch starších tak, aby získali větší výtěžnost.

Některé firmy zase oznámily, že přecházejí z výroby 15.1“ panelů pro notebooky k výrobě 15“ panelů pro počítačové LCD monitory. Vše tedy nasvědčuje tomu, že nás čeká léto levnějších LCD.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz