Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pusťte si svá oblíbená DVD na cestách

aktualizováno 
Jste-li vášnivý milovník filmů na DVD pak se vám jistě již někdy stalo, že jste litovali, že si musíte své potěšení odepřít na chalupě nebo na pláži. Pokud zrovna nemáte notebook s DVD mechanikou, můžete zvolit některý s přenosných DVD přehrávačů. My vám dnes přinášíme jednoho z nich.

Design

Přenosný DVD přehrávač Mustek PL408 na první pohled připomíná přehrávač svým vzhledem stříbrnou dárkovou kazetu na šperky, která se vejde do trochu větší dámské kabelky. Ovšem, když ještě připojíte battery pack, jeho rozměry se dost výrazně zvýší a přehrávači trčí zezadu výrazný hrb. Energie z battery packu nám vydržela na zhruba tři hodiny provozu.

Poté co přehrávač rozevřete připomene vám však spíše miniaturní notebook s barevným TFT LCD displejem o velikosti 8,4“ a poměrem stran 16:9. Displej nabízí velice čistý obraz a i pozorovací úhly jsou dostatečné pro sledování videa ve více lidech. Tam, kde mívají notebooky klávesnici naleznete víko DVD mechaniky, kterou otevřete pomocí tlačítka v pravém dolním rohu hned vedle reprosoustavy. Zpracování víka se nám nezdálo zcela kvalitní a připadlo nám, že se mechanismus otevírání za chvíli oběhá natolik, že nebude držet zavřený. Integrované reprosoustavy naleznete u tohoto přehrávače dvě a jsou umístěny v obou protilehlých spodních rozích.

 

 Na pravé straně vedle DVD mechaniky naleznete podlouhlý stříbrný panel se základními ovládacími prvky o kterých se podrobněji zmíníme později. Na přední straně přehrávače se nachází jednak výrazné okýnko infraportu a stavová kontrolka. Na pravém boku přehrávače naleznete jednak kolečko volume, vedle něj naleznete dva výstupy pro sluchátka a koaxiální digitální audiovýstup. Dále je zde stříbrný přepínač AV out a AV in, stereo výstup, video vstup/výstup a výstup S-Video. Na zadní straně najdeme pouze speciální konektor pro připojení battery packu. Pokud však dáváte spíše přednost připojení přehrávače k elektrické síti nebo autobaterii prostřednictvím síťového konektoru, najdete jej na levém boku vedle hned vedle vypínače.

 

Ovládání a vybavení

Přehrávač se ovládá jednak pomocí ovládacího panýlku o kterém jsme se již zmínili v designu, ale také pomoci miniaturního dálkového ovládání, která je součástí balení. Na DVD přehrávači jsou umístěna jednak servisní tlačítka: LCD, Setup a Mode a dále tlačítka sloužící přímo přehrávání disků. Jedná se o tlačítko menu, velké tlačítko play/sell, kolem kterého jsou tlačítka šipek v podobě výsečí prstence. Pod nimi jsou dvě tlačítka pro pohyb v kapitolách.

Všechny obvyklé parametry se nastavují pomocí tlačítka Setup. Menu je rozděleno do čtyř základních oblastí. V nastavení jazyka si můžete zvolit jazyk OSD, menu, audia a titulků. Screen setup slouží k nastavení formátu televizoru, šetřiče obrazovky, televizního systému a videovýstupů. Audio menu pak nabízí jen dvě oblasti nastavení a to digitální a analogové výstupy. U analogových výstupů je zajímavá možnost, že si můžete zvolit nejen klasický dvoukanálový zvuk, ale také bezdrátová infračervená sluchátka. V poslední položce custom menu najdete takovou všehochuť jako je rodičovský zámek, heslo, angle mark a nastavení továrního nastavení. Pro samotné nastavení LCD displeje slouží samostatné tlačítko LCD.

 

Dálkové ovládání, které je na jednu knoflíkovou baterii, vám přijde vhod, když máte přehrávač připojený k televizoru a využíváte jej jako kterýkoli jiný stolní DVD přehrávač. I přes jeho vskutku miniaturní rozměry se na něj podařilo vměstnat všechna tlačítka na která jsme zvyklí u klasických DVD přehrávačů.

DVD přehrávač podporuje formáty DVD, DVD-R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG a Kodak Picture CD. Ve parametrech přehrávače naleznete i Progressive Scan pro kvalitnější obraz a technologii ASP (Anti Shock Protection), se kterou se známe již z discmanů a která má za úkol zabránit nepříjemnému přeskakování. To oceníte především při sledování filmů při cestování. Při té příležitosti musíme zmínit nadměrné zahřívání při provozu, ale stejný problém mají i notebooky. Díky tomu je trochu nepříjemné pokud držíte přehrávač na klíně.

 

Obraz a zvuk

Vyzkoušeli jsme na přehrávači řadu DVD a to jak originálních, tak vypálených kopií a s žádným jsme neměly žádné potíže. Obraz byl čistý nejen na LCD displeji, ale také na obrazovce televizoru. Se zvukem je to podobně. Vestavěné stereofonní reprosoustavy sice nevyužívají naplno potenciál tohoto přehrávače, ale přesto poslouží svému účelu dobře. Nejlépe si zvuk i obraz vychutnáte po připojení k televizoru. Velice praktická věc jsou nejen dva výstupy pro sluchátka, ale také možnost připojení infrasluchátek. 

Hodnocení

Pokud často cestujete, chcete si krátit dlouhou cestu sledováním vašich oblíbených filmů na DVD a nemáte notebook s DVD mechanikou, je pro vás tento přístroj ideálním řešením. Za zhruba třináct tisíc korun získáte šikovného společníka na cesty, kterého můžete ovšem využít i jakýkoli jiný stolní DVD přehrávač. Abychom jej však nepřechválili, vadí nám u něj například rozměrný battery pack nebo nepříliš kvalitní víko mechaniky.

Podporované formáty: DVD, DVD-R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG a Kodak Picture CD
Video komprese: MPEG-1, MPEG-2 (ISO/IEC-13818)
Obrazové normy: LCD: 213,3 mm - 16:9 / 4:3 (LB), TFT PAL / NTSC
Video výstupy: 1x video / 1x S-Video - 1.0 volt pp/75 ohm
Video vstupy: 1x video
Audio výstupy: 2x Sluchátka - 32 ohm (30Mw) > 8 ohm 1x Line - 2.0 volt / 330 ohm (1kHz) Digitální: 1x koax (DolbyDigital i DTS)
Audio vstupy: 1x stereo
Reprosoustavy: 2.0 - integrované
Rozměry: 21,2 × 15,8 × 3,0 cm
Hmotnost: 850 g
Cena: 13 099 Kč

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Samsung ukáže na veletrhu CES obrazovku s technologií Micro LED

Prohnutý OLED Samsung

Samsung se chystá na veletrhu CES představit televizory s vylepšenou zobrazovací technologií označovanou jako Micro LED.

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz