Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Seriál
„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a nepřesný. Pyrotechnik totiž téměř nikdy neběhá. Pyrotechnická služba Policie České republiky slaví osmdesát let a na Technetu jsme pro vás k tomuto výročí připravili seriál.

Po skončení první světové války se i na naše území, přestože tudy neprocházela fronta, dostalo značné množství ostré munice. Mimo jiné si ji s sebou domů přiváželi muži z války jako trofeje a suvenýry. Tehdy, stejně jako dnes, mezi nimi byli jedinci, kteří si se smrtícím materiálem počínali, jemně řečeno, nezodpovědně.

Policejní pyrotechnici včera a dnes aneb jdeme tam, odkud ostatní utíkají.

Výstava k osmdesátému výročí zahájení policejních pyrotechnických činností na našem území potrvá až do 20. prosince

Bavíme se o období mezi lety 1918 a 1938, tedy ještě před tím, než byla prvního června 1939 v Praze zřízena první pyrotechnická skupina. V rámci státních policejních úřadů ani u četnického sboru tehdy ještě nepůsobil žádný pyrotechnik a související činnosti zajišťovali výhradně vojenští pyrotechnici s různou odborností. 

Kvůli právě skončené válce však byly nálezy ostré munice nejen v Praze doslova na denním pořádku. Vypořádat se s nimi museli většinou četníci, kteří jen v některých případech absolvovali pyrotechnický kurz. Ty probíhaly na Československé dělostřelecké mistrovské škole v Plzni od listopadu 1919.

Například o kuriózním případu nálezu granátu referoval dobový tisk takto: „Mostecký občan dostal návštěvu policejního strážníka, který najednou zpozoroval, že na řetízku kuchyňských hodin místo závaží visí ruční granát, ten byl okamžitě zabaven a odevzdán vojenskému velitelství, kde se zjistilo, že je ostře nabit, takže mohl i při malém nárazu explodovat. Při vyšetřování se ukázalo, že granát vykonával službu hodinového závaží již několik let.“ 

Ožehnutá kůže a zplodiny prozradí, odkud vrah střílel. Nebo to byla sebevražda?

Zbraň pod rentgenem

Nálezů munice ve veřejném prostoru přibývalo s tím, jak bývalí vojáci a jejich příbuzní přicházeli na to, že něco takového mít doma „nepotřebují“.

Národní politika v srpnu 1921 psala o granátu na veřejných záchodcích: „Odložené ruční granáty objevují se na veřejných místech každého dne. V Riegrových sadech na Král. Vinohradech nalezl včera před 10. hod. dopoledne komptoirista Josef Štěrba z Vinohrad, Štefánikova ul. č. 9 pod střechou záchodku ruční ruský granát, dva švýcarské a dva ruské zapalovače ruských granátů zabalené v papíru. Rovněž na vršovickou strážnici byl včera odevzdán ruční ruský granát. V obou případech byla zbraň odevzdána vojenským úřadům.“

Pekelný stroj na manželku

Jedním z prvních a nejznámějších kriminálních případů, ke kterému by dnes byl povolán pyrotechnik automaticky, je případ Zapářka. Mladý muž, natěrač Jaroslav Zapářka se druhého července 1931 rozhodl své životní problémy řešit tím nejhorším možným způsobem. 

Nejprve zastřelil Rudolfa Reichmanna, správce místní továrny Wichterle a Kovařík, ve které pracoval. Poté, co ho četníci obklíčili u něj doma, spáchal sebevraždu. Tou však tragédie neskončila.

Ohledání míst činu (továrny a bytu pachatele) dostal na starost strážmistr František Vlkovský. Ten nic netušíc otevřel v Zapářkově bytě jednu ze šatních skříní. Nastal výbuch a krátce po něm druhý. Exploze vyrazily okna i dveře, jedna zeď bytu se zhroutila a do místnosti se propadl strop.

Vlkovský byl smrtelně popálen na obličeji, na krku i na rukách. Přesto se ještě dokázal vzchopit a oknem vyskočil na dvůr, kde ztratil vědomí a později v nemocnici zemřel. Druhý četník, který s ním byl na místě, měl více štěstí. Při výbuchu se zrovna skláněl za stůl a ten ho před smrtící vlnou částečně ochránil. Přesto byl s popáleninami také převezen k ošetření. 

Proč četník nesměl vodit psa a pitvořivě se pohybovat

Rakouský četník se služebním psem u mrtvoly.

Při dalším vyšetřování se zjistilo, že Zapářka nastražil pekelný stroj pravděpodobně na manželku, se kterou už nějaký čas nežil. Nástražný výbušný systém, jak bychom dnes odborně řekli, tvořila cementová nádoba, kterou si Zapářka vyrobil nalitím příslušné směsi do velké sklenice. Dovnitř nasypal střelný prach a celek přikryl obyčejnou kuchyňskou pokličkou se dvěma otvory. Do jednoho z nich umístil železnou tyčku s kladivem. To bylo upevněno tak, aby po otevření dveří spadlo na zápalku a iniciovalo výbušnou směs uvnitř. Pro větší efekt k bokům nádoby přidal pachatel ještě dvě lahve s benzinem.

Aby sám Zapářka nebyl při instalaci pekelného stroje zraněn, vše si pečlivě připravil. Zařízení do skříně umístil po jejím odsunutí od zdi otvorem vyřezaným v zadní stěně. A proč to všechno?

Jaroslav Zapářka byl od svých čtrnácti let hluchý a měl zřejmě představu, že spácháním vraždy, sebevraždy a výbuchem nástražného systému na sebe upoutá pozornost veřejnosti, u které chtěl nad sebou vzbudit soucit. 

Co dokáže granát

Jak vypadalo Zapářkovo výbušné zařízení, se můžete podívat buď sami na výstavě k 80. letům Pyrotechnické služby Policie České republiky v Muzeu policie, nebo na přiloženém videu. Tamtéž uvidíte i takzvanou motýlí bombu. Ta patří k obzvláště zákeřným smrtícím nástrojům. 

Vyrobil miliony falešných peněz. Rozhovor s největším padělatelem všech dob

Adolf Burger - plakát na knihu 64.401 z roku 1946

Byla sestrojena tak, aby se po vyhození z pumovnice rozletěla do všech možných směrů. Vedlejším následkem této konstrukce bylo časté zachycení nevybuchlé, ale již odjištěné pumy například v korunách stromů. Hrající si děti nebo náhodný kolemjdoucí pak bývali častými oběťmi. Bohužel, mnohdy šlo tragédii předejít, ale nálezce zlákal nezvyklý líbivý tvar bomby, podle kterého dostala i svou přezdívku „motýlí puma“. 

Na videu uvidíte i testovací pyrotechnický oblek, který byl z bezprostřední blízkosti vystaven výbuchu ručního granátu. Zkušený pyrotechnik vám také prozradí, proč se k některým nálezům munice nechodí právě v takovém obleku, ale v obyčejných kalhotách.

A ještě dovětek. Víte, proč pyrotechnik (skoro) nikdy neutíká? Protože by mohl neopatrným pohybem způsobit katastrofu. Proto se vždy pohybuje s rozvahou.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...