Krátké zprávy

Výpočetní radiátor je chlazen samozřejmě pasivně, je tedy zcela tichý.

Výpočetní radiátor je chlazen samozřejmě pasivně, je tedy zcela tichý. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Vám teplo, jim výkon. Počítač v radiátoru hřeje a počítá

  • 5
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Na veletrhu CES se lze potkat se spoustou roztodivností, topné těleso složené z počítačů jsme však viděli poprvé. Předváděla jej francouzská společnost Qarnot Computing a nejde o žádný prototyp, systém je již v prodeji. Zatím pouze pro firmy a úřady.

Myšlenka je zajímavá. Vy si koupíte hardware, tedy radiátor. Elektřinu za jeho provoz platí výrobce, který obchoduje s jeho výpočetním výkonem. Vy tak vnímáte jen produkované teplo, nemáte tušení, zda váš radiátor zrovna renderuje příští pixarovský animák nebo zpracovává data z vědeckého výzkumu.

Q.Rad, jak se výpočetní radiátor jmenuje, se k internetu spojí přes optickou linku. Tu může vybudovat i výrobce, ale kvůli několika kusům se to samozřejmě nevyplatí - což je hlavní důvod, proč se systém zatím instaluje jen do firem, úřadů a dalších velkých budov.

Tři procesory i7 taktované na 4 Ghz poskytují při maximálním výkonu celkem 500 W ztrátového tepla. Uživatel si však na radiátoru nastaví požadovanou teplotu v místnosti a radiátor se jí snaží dosáhnout a nepřekračovat. Díky tomu v létě pracuje jen na zlomek výkonu, aby teplem neobtěžoval.

Jako případný prvek chytrého domu je vybaven řadou čidel (teplota, CO2, vlhkost, hluk, tak, světlo ...) a bezdrátových sítí a automatizačních protokolů, takže se může stát řídícím a komunikačním bodem chytré domácnosti. Včetně možnosti poskytovat opravdu rychlé připojení k internetu.

,