Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


QDX - další potenciální nástupce formátu MP3

  0:15aktualizováno  0:15
Firma QDesign oznámila, že dokončila vývoj vlastního zabezpečeného formátu QDX, který nabídne vyšší kvalitu v porovnání s formátem MP3 a celou řadu dalších vlastností, které jej činí zajímavou alternativou jak pro posluchače, tak i pro poskytovatele obsahu.
Firma QDesign zabývající se především kompresními technologiemi pro digitální audio oznámila, že dokončila vývoj vlastního zabezpečeného formátu QDX, který nabídne vyšší kvalitu v porovnání s formátem MP3 a celou řadu dalších vlastností, které jej činí zajímavou alternativou jak pro posluchače, tak i pro poskytovatele obsahu.

Použitá QDX technologie klade důraz na dva základní koncepty, kvalitu audio dat a snadnou změnu velikosti a rozlišení komprimovaného souboru. Formát QDX nabízí nejvyšší kompresi při zachování maximální kvality a je plně optimalizovaný pro streamování audio dat prostřednictvím Internetu. Soubor komprimovaný ve formátu QDX poskytuje jak audio data v kvalitě blízké zvukovému CD, která jsou komprimovaná poměrem 12:1 s rychlostí datového toku 128kbps, tak i audio data komprimovaná poměrem 60:1 s rychlostí datového toku 24kbps, která jsou vhodná pro stereo streamování bez potřeby vytváření dvou samostatných souborů.

Inherentní změna datového toku ve formátu QDX nabídne uživatelům unikátní funkce Fit-To-Media a Fit-To-Stream. Rozlišení a rychlost datového toku komprimovaného souboru lze měnit "on the fly" bez potřeby dekódování a opětovné komprimace. Uživateli stačí navolit počet skladeb, které chce nahrát do svého přehrávače a podle velikosti dostupné paměti je automaticky zvoleno optimální rozlišení se zřetelem na velikost souboru a jeho kvalitu tak, aby se všechny skladby vešly do paměti přehrávače.

Formát QDX byl navržen tak, aby vyhovoval požadavkům SDMI a je plně kompatibilní s programy pro správu digitálních práv (Digital Rights Management). Pro znemožnění přehrávání neautorizovanými přehrávači nabízí formát QDX možnost zakódování komprimovaného hudebního souboru, popřípadě jeho doplnění o digitální vodoznaky.

V současné době je formát QDX stále v plenkách a jeho podpora je integrována pouze do multimediálního přehrávače a enkodéru MVP 2.0, který byl doposud vlajkovým produktem firmy QDesign. Marketingové oddělení však neponechává nic náhodě a všem zainteresovaným vývojářům bude k dispozici vývojový QDX kit umožňující integrovat QDX kodér do audio aplikací na platformě MacOS i Windows. Pro výrobce hardwarových přehrávačů digitálních nahrávek je určen QDX dekodér v čipsetech C5410 a C5416 firmy Texas Instruments. Jako partnery při prosazování nového formátu QDX na již notně obsazený trh si firma QDesign zvolila společnosti eDigital a PortalPlayer. Čas ukáže, zda formát QDX čeká slibná budoucnost, nebo zda zapadne mezi další nadějné kompresní formáty, které podlehly v souboji o přízeň uživatelů formátů MP3 a WMA.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz