Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před českým radarem se terorista neschová ani za několik zdí. Myš přehlédne

  0:40aktualizováno  0:40
Původně měl sloužit ruční radar z pardubické firmy RETIA záchranářům a protiteroristickým jednotkám. Zvládne nalézt osoby zavalené pod zřícenými domy, odhalit pozice nebezpečných teroristů ukrytých i za několika zdmi či detekovat uprchlíky ukryté v kamionech. Podívejte se, jak funguje.

V Pardubicích radary umí. Z produkce radiolokační firmy Tesla a jejích nástupkyň pochází například proslulé pasivní radiolokátory Tamara i Věra, ale i další špičkové přístroje, které jsou používány po celém světě.

Do sídla společnosti RETIA jsme se vypravili kvůli přístroji, který se obvyklým představám laické veřejnosti o radarech coby o velkých neohrabaných zařízeních poněkud vymyká. Zajímal nás ruční mikroradar pro odhalování osob za překážkami, který byl českým divákům představen na letošních Dnech NATO. Jmenuje se ReTWis 4.3 a jeho účelem je použití v dynamicky se vyvíjejících situacích při zásazích bezpečnostních a záchranných složek. Umí totiž odhalit polohu ukrytých osob, např. v budovách či pod zemí.

Pro úplnost uvedeme, že na Mezinárodním veletrhu techniky pro policii MILIPOL 2015, který se konal v říjnu 2015 ve francouzské Paříži, společnost předvedla modernizovaný typ Retia ReTWis 5, který je menší a „vidí“ dál.

Mikrovlny najdou člověka za zdí či překážkou

Fotogalerie

Možná jste ve své domácí či firemní bezdrátové síti zaznamenali, že člověk, který projde mezi vaším počítačem (popřípadě tabletem či mobilem) a wi-fi routerem, zhorší parametry připojení. Výrobci radarů a dalších zařízení pracujících v mikrovlnném spektru o tomto fenoménu pochopitelně nemohou nevědět. V Pardubicích se proto zamysleli, jak tento jev využít pro detekci osob.

„ReTWis pracuje na principu vysílání velmi krátkých, speciálně modulovaných pulsů mikrovlnných signálů,“ říká Radim Šikl, vedoucí obchodního a marketingového oddělení lokalizačních systémů společnosti RETIA. Přístroj poté rozpoznává odražené pulsy, které se vrací zpět na anténu a do přijímače. Vyhodnocením těchto odrazů vzniká prostorový obraz situace.

Jelikož radar zaznamenává změnu mikrovlnného signálu způsobeného pohybem orgánů v lidském těle, osoba za zdí nemá šanci se zamaskovat. Mikrovlny totiž zaznamenají i nepatrný pohyb plic a břicha při dýchání (1-3 mm).

Nastavení umožňuje vidět i za několik zdí

Největší tajemství radaru spočívá ve vyhodnocení odraženého signálu. Výsledkem je grafický výstup na displeji, který umožňuje obsluze situaci pozorovat různými způsoby a to jak na displeji radaru, tak i na dálku, např. na notebooku či tabletu.

K čemu složí radary

Při vyslovení slova radar se většině z vás vybaví letectvo nebo měření rychlosti. Při debatě o tématu jistě padne slovo georadar a meteoradar.

Vzhledem k rozsáhlosti tématu si více o typech radarů a jejich využití v praxi přečtěte na stránkách Ministerstva obrany.

Samozřejmostí je určení polohy sledované osoby včetně měření vzdálenosti. V nastavení radaru je možné určit zorné pole (0-8 metrů, 6-14, 12-20 metrů). Díky tomu je možné sledovat osoby ukryté přímo za zdí, na kterou je radar přiložen, stejně jako polohu lidí, kteří jsou od radaru za několika zdmi na relativně velkou vzdálenost. Obsluha může zorné pole nastavit podle potřeby a taktické situace například i tak, že radar vidí do třetí místnosti a předchozí či následující prostory „nevidí“.

O tom jsme se přesvědčili při pořizování obrázků. Figurant nejprve chodil v místnosti před radarem, abychom se naučili číst údaje displeje. Na něm totiž není vidět celá osoba, ale především trup v podobě červeného „fleku“. Když se poté figurant pohyboval ve vedlejší místnosti, zaznamenal radar také osoby v dalších místnostech. Díky „přeostření“ na další místnosti jsme sledovali pohyb osob v navazujících prostorech.

Následně jsme byli svědky praktické ukázky sledování osob ve vedlejší budově. Obsluha přístroj umístila na stativ doprostřed místnosti a přes zeď zaostřila paprsek radaru na místnost ve vedlejší budově továrny. Podobným způsobem může např. protiteroristická jednotka střežit zájmový prostor skrytě, například ze zaparkovaného automobilu. Sledovali jsme, že člověk nemá šanci se ukrýt.

O vysoké míře citlivosti radaru jsme se přesvědčili v okamžiku, kdy během předvádění přístroje redakčnímu objektivu položila obsluha zapnutý radar na stůl. Na displeji jsme uviděli dvě červené skvrny (obutá chodidla), jelikož radar zaznamenal přes desku stolu proudění krve v obutých nohou redaktora. Z radaru bylo možné jednoduše odečíst vzdálenost mezi chodidly i jejich vzdálenost od radaru.

Radar „vidí“ kromě člověka také psy, nezobrazuje kočky a myši

V Pardubicích původně vyvinuli radar pro záchranáře a protiteroristické jednotky. Pro intervenční tým je důležité mít přehled i o větších zvířatech jako jsou velká nebo bojová plemena psů, neboť vystresované zvíře může být pro zasahující významnou hrozbou. Kočky a hlodavce (myši ap.) či rozzuřenou čivavu přístroj pomocí software odfiltruje, jelikož pro zasahující nejsou tak nebezpeční.

Provedení šachty akumulátoru prozrazuje odolnost radaru ReTWis

Provedení šachty akumulátoru prozrazuje odolnost radaru ReTWis

Možnosti použití ReTWisu jsou široké. Dokonce není problém vyhledat osoby ukryté pod plachtou návěsu. Najít teroristy v budovách či lidi ukryté či uvězněné v podzemí, například po sesuvu budovy, to je primární určení přístroje.

Se současným nárůstem terorismu a migrace o systém ReTWis roste zájem mezi speciálními policejními a armádními složkami celé Severoatlantické aliance. Na zmíněné výstavě MILIPOL ve Francii vzbudil zasloužený ohlas.

Zaujalo nás také, že z pohledu obsluhy ve stávajícím radaru dokáže pouhý upgrade software na nejnovější verzi zásadně zlepšit schopnost vidět za překážky a to téměř na úroveň nejnovějšího modelu.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nývlt Václav: SmartFrog
Podívejte se na to „nej“, za co budou chtít výrobci letos vaše peníze

Berlín (Od zpravodajů Technet.cz) Když něco "cool" není, musíme to "cool" udělat, to platí nejenom na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky IFA 2017, který dnes končí. Ví to...  celý článek

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu
Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

VIDEO 26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1. světové válce bojoval v bělogvardějském...  celý článek

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí
Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

VIDEO Černošská minorita v Houstonu nesla s nelibostí incident z 23. srpna 1917, kdy policie za nejasných okolností zadržela a zřejmě fyzicky napadla Afroameričanku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.