Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Radeon 9100: Nová grafika od ATI má být především levná

aktualizováno 
Společnost ATI nezapomíná ani na uživatele, kteří si nemohou dovolit či prostě nechtějí nejvýkonnější grafické karty. Začíná pro ně nabízet čip s označením Radeon 9100. Ten se vyznačuje jak vysokým výkonem, tak nízkou cenou. Co vlastně pohání nový Radeon?
Významní výrobci grafických čipů si uvědomují, že většina zákazníků nepotřebuje drahé supervýkonné grafické akcelerátory, ale spíše finančně dostupné čipy, které ale obsahují podporu moderních technologií. Například Nvidia nabízí v tomto segmentu poměrně populární akcelerátory s označením „MX“, které jsou odlehčenou verzí modelů „Ti“. U ATI jdou poněkud jinou cestou. Využívá výrazných slev u produktů, které byly před uvedením nových modelů těmi nejvýkonnějšími, a tím pádem i nejdražšími, k tomu, aby je přiblížil uživatelům, kteří nebaží po aktuálně nejmodernějších modelech.

Starý čip v novém hávu

Další cesta, kterou se nyní firma ATI vydala, aby přinesla dostatečně výkonné grafické karty za velice příznivé ceny, je nabídka starších grafických čipů v poněkud upravené podobě. Tak se stalo právě v případě novinky, kterou firma prezentuje jako Radeon 9100. Tento model totiž pohání starší grafické jádro známé jako R200, které používají karty Radeon 8500.

Vzpomeňme jen, že v červenci tohoto roku ATI představila čip R 250. Tím jsou vybaveny karty Radeon 9000 a Radeon 9000 PRO. V polovině roku 2002 byl také představen zatím nejvýkonnější grafický čip od ATI, kterým je R300, jsou jím vybaveny karty Radeon 9500 a 9500 PRO či 9700 a 9700 PRO.

Staronový akcelerátor, který „tiká“ rychlostí 250 MHz, nyní podporuje video-in vstup a digitální DVI (Digital Video Interface) výstup, pro přesnější zobrazení například u LCD panelů. Samozřejmostí je spolupráce s rozhraním AGP 4x a DirectX 8.1.

Hlavní důraz na cenu

Cenová politika u nového čipu je více než příznivá. Ačkoliv se jedná o model, který zvládne většinu nároků, které kladou uživatelé na svoji grafickou kartu, podařilo se společnosti ATI stlačit cenu čipu až pod 100 amerických dolarů. Zároveň se firma rozhodla snížit cenu Radeonů 9000 PRO k hranici 70 - 80 amerických dolarů. Tím se tyto karty dostaly do přímé konkurence ke kartám GeForce 4 MX 440 společnosti Nvidia, které jsou nabízeny za podobné obnosy.

V současné době mají k dispozici první vzorky nového čipu společnosti Gigabyte Technology, CP Technology and Sapphire Technology, které patří k největším odběratelům firmy ATI. Očekává se, že již na začátku roku 2003 započne produkce grafických karet, které budou vybaveny grafikou Radeon 9100.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Najdete na iDNES.cz