Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Radeon 9100: Nová grafika od ATI má být především levná

aktualizováno 
Společnost ATI nezapomíná ani na uživatele, kteří si nemohou dovolit či prostě nechtějí nejvýkonnější grafické karty. Začíná pro ně nabízet čip s označením Radeon 9100. Ten se vyznačuje jak vysokým výkonem, tak nízkou cenou. Co vlastně pohání nový Radeon?
Významní výrobci grafických čipů si uvědomují, že většina zákazníků nepotřebuje drahé supervýkonné grafické akcelerátory, ale spíše finančně dostupné čipy, které ale obsahují podporu moderních technologií. Například Nvidia nabízí v tomto segmentu poměrně populární akcelerátory s označením „MX“, které jsou odlehčenou verzí modelů „Ti“. U ATI jdou poněkud jinou cestou. Využívá výrazných slev u produktů, které byly před uvedením nových modelů těmi nejvýkonnějšími, a tím pádem i nejdražšími, k tomu, aby je přiblížil uživatelům, kteří nebaží po aktuálně nejmodernějších modelech.

Starý čip v novém hávu

Další cesta, kterou se nyní firma ATI vydala, aby přinesla dostatečně výkonné grafické karty za velice příznivé ceny, je nabídka starších grafických čipů v poněkud upravené podobě. Tak se stalo právě v případě novinky, kterou firma prezentuje jako Radeon 9100. Tento model totiž pohání starší grafické jádro známé jako R200, které používají karty Radeon 8500.

Vzpomeňme jen, že v červenci tohoto roku ATI představila čip R 250. Tím jsou vybaveny karty Radeon 9000 a Radeon 9000 PRO. V polovině roku 2002 byl také představen zatím nejvýkonnější grafický čip od ATI, kterým je R300, jsou jím vybaveny karty Radeon 9500 a 9500 PRO či 9700 a 9700 PRO.

Staronový akcelerátor, který „tiká“ rychlostí 250 MHz, nyní podporuje video-in vstup a digitální DVI (Digital Video Interface) výstup, pro přesnější zobrazení například u LCD panelů. Samozřejmostí je spolupráce s rozhraním AGP 4x a DirectX 8.1.

Hlavní důraz na cenu

Cenová politika u nového čipu je více než příznivá. Ačkoliv se jedná o model, který zvládne většinu nároků, které kladou uživatelé na svoji grafickou kartu, podařilo se společnosti ATI stlačit cenu čipu až pod 100 amerických dolarů. Zároveň se firma rozhodla snížit cenu Radeonů 9000 PRO k hranici 70 - 80 amerických dolarů. Tím se tyto karty dostaly do přímé konkurence ke kartám GeForce 4 MX 440 společnosti Nvidia, které jsou nabízeny za podobné obnosy.

V současné době mají k dispozici první vzorky nového čipu společnosti Gigabyte Technology, CP Technology and Sapphire Technology, které patří k největším odběratelům firmy ATI. Očekává se, že již na začátku roku 2003 započne produkce grafických karet, které budou vybaveny grafikou Radeon 9100.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz