Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Radíme ministrovi, jak odposlouchávat novináře

  12:20aktualizováno  12:20
Miniaturní záznamník v květináči vydrží nahrávat i dvanáct dní v kuse, hovor zaznamená i laser mířící na okenní tabuli. Avšak ani k odposlechu šéfů největších deníků není potřeba drahá technika. V podstatě by stačil nespokojený zaměstnanec s mobilem.

Dnes se mikrofony maskují mnohem důmyslněji | foto: Profimedia.cz

Není problém někoho obalamutit, že byl jeho rozhovor či schůzka odposlouchávána, nebo nahrávána i s obrazem. Když vás o tom přesvědčuje dokonce bývalý náměstek ministra obrany a současný ministr financí, uvěříte tomu, i když je to vlastně velmi nepravděpodobné (více zde). Kriminálka Miami, kde v záznamu bezpečnostní kamery vidíme odraz pachatele na knoflíku saka oběti a agent bez předchozí přípravy odposlouchává spiknutí o dva domy dál, vykonala na našich představách své.

Ve spolupráci s Jiřím Schmidtem, odborníkem na odposlechy a prověřování místností proti odposlechům ze společnosti Probin, s. r. o., jsme připravili přehled toho, co možné je, a co naopak není.

Bez přípravy je úspěch velmi nejistý

Začněme stylově. Plánujeme odposlouchávat schůzku šéfredaktorů novin. Známe místo i čas konání. Co musíme udělat a mít s sebou?

Co stojí odposlech

Obyčejná štěnice stojí cca 300 Kč, k ní potřebujete přijímač, obyčejný stojí zhruba 2 000 Kč. 

Nejlevnější digitálně kódovaná souprava (přijímač, vysílač) stojí kolem 40 000 korun bez DPH. 

Odposlech na bázi GSM se prodává kolem dvou až tří tisíc. 

Prostředky AUDIO/VIDEO stojí od 3 000 Kč, profesionální varianty se však stále pohybují od 70 000 Kč výše.

Pokud nás zajímá jen zvukový odposlech, je to jednodušší. A nejjednodušší je, pokud se k místu konání dostaneme předem. Poté snadno na vhodné místo schováme miniaturní diktafon. Samozřejmě ne ten na kazety, na které jste si diktovali tahák do dějepisu. "Miniaturní diktafon ve velikosti klíčenky od autoalarmu nahrává až 12 dní a přijde na zhruba dvacet tisíc korun," popisuje Schmidt. Můžeme zvolit i menší, ale ten již přijde na pětatřicet tisíc. Případně na místě schováme rádiovou štěnici. 

"Nejčastěji se štěnice umisťují nalepením za nějaký předmět v kanceláři, do zásuvky elektrického rozvodu, do elektrické rozdvojky, klíčenky od auta, zapalovače, hodinek, brýlí, občas jsou i v lampě, světle, nebo sádrokartonové zdi," vysvětluje odborník ze společnosti Probin. Samozřejmě můžeme štěnici nalepit pod stůl či schovat do květináče.

Pokud účastníka jednání na místo schůzky teprve sledujeme, pak je to mnohem složitější. "Je-li schůzka v restauraci, je určitá šance buď se posadit do její blízkosti, nebo se nějak přimotat k jejich stolu a přilepit pod něj rádiový odposlech nebo diktafon. Stačí obyčejná oboustranná lepící páska," říká Schmidt. Pokud je schůzka v kanceláři, tam se asi nedostaneme a máme smůlu.

V takovém případě můžeme použít jen laserový odposlech, který s sebou však běžně nenosíme a také jej v podstatě nelze sestavit operativně. Funguje tak, že vysíláme laserový paprsek, který dopadne na okenní tabulku a moduluje se jejími vibracemi, které vznikají řečí odposlouchaných i ostatními zvuky. Paprsek se vrátí zpět do přístroje a převede se opět na řeč.

Zasedačku v pátém patře z chodníku neodposlechnete

Jenže i zde samozřejmě platí fyzika: úhel odrazu = úhel dopadu. To znamená, že v praxi je takový odposlech relativně velmi náročný. Pokud je totiž schůzka například v pátém patře, z chodníku ji neodposlechnete, laserový paprsek by se totiž odrazil do nebe. Optimálně je dobré být ve stejné výšce, jako odposlouchávané okno. "Problémem/výhodou pak jsou osamocené budovy nebo výškové kancelářské domy," dodává Schmidt. 

Další možností je stetoskopický mikrofon, který se přímo přilepí na okenní tabulku v předmětné kanceláři. To samozřejmě platí jen pro přízemí a první patro, nebo tam, kam dosáhne žebřík. 

Pokud budeme pořizovat i obraz šéfredaktorů, musíme v místnosti schovat miniaturní kameru. Další postup je stejný jako u zvuku, jen v restauraci bychom oddělili záznam zvuku a obrazu. Odposlech by byl schován přímo u jednajících a obraz bychom snímali na dálku. 

Z předchozího je zřejmé, jaká asi bude úspěšnost bez možnosti infiltrace přímo mezi zúčastněné. Malá. 

Navíc, záznam z více kamer by byl riskantní. Samozřejmě pokud se nepodaří odcizit třeba záběry z bezpečnostních kamer. "I kdyby měl tým na místě dost času, nenechal by podle mého názoru v místnosti více než dvě skryté kamery," komentuje Schmidt Kalouskův údajný záznam z více kamer, viz. tento článek.

Nejčastější způsoby odposlechů

Nejčastěji se setkáváme s obyčejným rádiovým odposlechem napájeným z baterie nebo z běžné elektrické zásuvky. V současnosti se ale výrazně více než dříve objevují rádiové prostředky s digitálním kódováním. Jejich přenos je kvalitnější, vysílání se mnohem hůře odhaluje. Pro příjem potřebujete speciální zařízení. 

Běžné štěnice vysílají jako normální rádio, naladíte je na běžném přijímači. Rozmáhají se také štěnice pracující na bázi GSM telefonu (je to upravený GSM modul s mikrofonem, kartou a baterií). V oblasti pouze záznamových prostředků pak dochází k naprosté miniaturizaci, výrazně větší paměti umožňují nahrávat podstatně delší dobu a objevují se i záznamníky se solárním napájením.

Dalším trendem je nahrávání obrazu i zvuku na miniaturní záznamové jednotky. Cena těchto prostředků velmi výrazně poklesla. Umístění takové jednotky je obvykle v dálkovém ovládání k automobilu, v zapalovači, nebo hodinkách.

Jiří Schmidt, Probin

Nejlepší je mít spojence v budově. Nebo se jím sám stát

Samozřejmě, není nijak snadné proplížit se do konferenční místnosti někde v budově firmy. Mnohem jednodušší je najít někoho, kdo má do místnosti přístup a rád to udělá, nejčastěji za peníze.

Typicky jsou to pracovníci úklidových firem, údržbáři, IT technici, síťaři, někdy i asistentky. Technika je dnes tak "jednoduchá", že už není třeba velkých technických znalostí pro instalaci v kanceláři, spíš jde jen o odvahu. "Navíc není skoro žádný problém se nechat v úklidové firmě zaměstnat a vyžádat si (kvůli bydlišti, nemocné tetě) úklid v předem vytipované firmě," popisuje používané triky Jiří Schmidt. 

Největšího nepřítele si firmy živí samy. Tito lidé, zaměstnanci, vědí, kdo a kdy má jaké jednání, znají bezpečnostní opatření, mají do vybraných prostor přístup. Ti za pár korun (pokud jsou něčím frustrováni, pak ani peněz netřeba), udělají cokoliv.

K pořízení a vynesení záznamu firemního jednání tak většinou není potřeba speciální techniky. Většinou se o to postará někdo, kdo se schůzky účastnil, nebo někdo, kdo ji inscenoval.

Ochrana proti odposlechu

  • Rádiové analyzátory sloužící k ochraně proti rádiovým odposlechům. Do paměti se jim zapíše aktuální frekvenční spektrum a ony pak automaticky prohledávají éter a porovnávají aktuální frekvence s pamětí. Pokud najdou rozdíl, informují. Cena je cca 30 000 Kč.
  • Šumové generátory chrání proti provádění odposlechu přes okenní tabule pomocí akustických piezoměničů. "Zašumí" okenní tabulku, nebo pomocí reproduktorů "zašumí" okolí jednání, a zabrání tak nahrávání na diktafony. Cena je cca 20 000 Kč.
  • Rušičky mobilních telefonů. Cena je cca 30 tisíc Kč. (v ČR nelegální)

Obvykle se v takovém případě využijí ta nejjednodušší zařízení, jakými jsou mobil, diktafon, propiska s rekordérem, atd. Čas od času se ale objeví i záznam z výrazně lepší techniky v ceně desítek tisíc korun. Obvykle se to pozná na kvalitě záznamu, že zařízení nepoužil profesionál, ale amatér, který pracuje buď na vlastní pěst (anebo rady profesionála nebere vážně).

"Vím z praxe, že velmi často takovým lidem dojdou baterie, neudělají si předem rezervaci v restauraci, kde jednání probíhá, nebo nechají záznamník v saku, vrtí se a pak je záznam nesrozumitelný," upřesňuje nejčastější chyby Jiří Schmidt. 

Stejně tak ale existují i "špióni", kteří s profesionály spolupracují. Profík navrhne řešení, amatéra ustrojí, pro jistotu zdvojí všechny systémy a výsledek (záznam) pak vyhodnotí.

Za profesionální techniku lze považovat štěnice s digitálním kódováním, či profesionální digitální záznamníky nejlépe s dvojicí externích mikrofonů.

Při kontrole odhalí profesionál i skrytou a vypnutou elektroniku

Máme-li podezření, že by naše jednací místnost mohla být napíchnutá, provedeme důkladnou prohlídku všeho, co lze rozebrat: vypínače, zásuvky, světla, telefony, počítače, nebo čidla pro zabezpečení. Následovat musí prohlídka všeho, kde by štěnice mohla být. 

"Za skříní, pod stolem, v květináči, štěnici jsme našli už i v hromádce starých časopisů v košíku nebo jen tak hozenou pod postel," vyjmenovává Schmidt. 

Je samozřejmě možné a někdy i vhodné si objednat také profesionální prohlídku. Ta k fyzické kontrole prostoru přidá i analýzu radiového spektra v místnosti (detekce vysílačů, infračervených paprsků, detekce vysokofrekvenčních polí, atd.), kontrolu nelineárních přechodů (tak lze odhalit i vypnutou elektroniku, například za sádrokartonem), kontrolu elektrického a telefonního vedení a speciální detekci skrytých kamer. Možná je i kontrola infra kamerou.

Ceny zabezpečení

Na kancelář o 20m2 počítejte roční náklad na prohlídky zhruba 40 000 Kč, na dobrou techniku proti odposlechu jednorázově 80 - 120 000 Kč. Ve specifických případech se mohou hodit šifrované GSM telefony (potřebujete alespoň pár), kus za 83 000 Kč bez DPH.

Pokud si účastníci schůzky nepřejí, aby je Kalousek odposlouchával, je důležitá i volba místnosti, kde setkání proběhne.

Nejlepší je samozřejmě sklepní prostora bez oken, nejlépe s 80 centimetrů tlustými zdmi a s Faradayovou klecí. Ta totiž odstíní radiofrekvenční signály, a tak v ní například nefungují GSM telefony.  

V běžném životě jsou pak vhodné kancelářské prostory ve vysokých budovách se strážní službou a všemi komerčními bezpečnostními systémy.

"Opravdu zabezpečená kancelář by se měla používat jen na jednání, nikdo v ní nezůstává bez dozoru ani minutu a vstup by měl být chráněn přístupovým systémem na kartu, lépe otisk prstu nebo sken oční duhovky," popisuje zástupce Probinu.

Měla by být vybavená technickými prostředky proti odposlechu. Například rádiovým analyzátorem a šumovým generátorem a pravidelně kontrolovaná proti odposlechu. Nepravidelně pak vždy před důležitými jednáními.

Typická česká zasedačka prosklená ze tří stran není zásadním problémem, pokud se šumovým generátorem zašumí okenní tabule (tím se znemožní laserový odposlech) a použijí se reproduktory na stůl pro zašumění případných nahrávačů.

Důležitý je však režim v takové místnosti. "To považuji za největší problém ve většině organizací. Místnosti nemají pořádný zámek, zůstává odemčeno, kdokoliv tam může, návštěvy zůstávají bez dozoru," jmenuje nejčastější chyby Jiří Schmidt.

Odposlech vypnutého telefonu? Možné to je

Je možné na dálku aktivovat vypnutý mobil, který není nijak infikován speciálním softwarem?

Jak funguje ...

... šumový generátor.

Zvuk je mechanické vlnění, které dopadem na předměty tyto rozvibruje. Vibrace je možné (kontaktně - stetoskop nebo bezkontaktně  - laser) snímat a převádět zpátky na zvuk.

Šumový generátor produkuje bílý šum (je ve všech frekvencích lidské řeči) a tím vibrace našeho hlasu "překryje" a nedá se odfiltrovat z nahrávky.

"Odborníci tvrdí, že ano, ale jen za pomoci operátora. Na vlastní oči jsem to neviděl. Podle dostupných sdělení operátorů by to nemělo být možné, ale kdo ví ...," říká Jiří Schmidt a dodává "Tvrdí se, že každý mobil má několik stupňů vypnutí a třeba to, co známe a používáme my, je skutečně jen vypnutí "naoko". Bez asistence operátora to tedy možné nebude, s asistencí se přikláním k možná či spíše ano."

Legislativní douška na závěr

Odposlech je legální pouze v případě, že s ním souhlasíte. To nastane například v okamžiku, když Vás někdo vydírá nebo obtěžuje, a vy dáte souhlas s odposlechem svého telefonu nebo bytu. Legální může být i bez souhlasu odposlouchávaného v případě splnění zákonných podmínek policií ČR, BIS, vojenským obranným zpravodajstvím, nebo celní správou. Ve všech ostatních případech je nelegální. 

Nelegální ale nutně neznamená, že je i trestný. "Trestné jsou pouze některé formy. Například odposlech telefonu nebo monitoring dopisů či emailů. Mají však směšnou trestní sazbu," dodává Schmidt.

Autoři: , , ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

WD MyPassport SSD
Gigabajt za pět sekund. Externí 1TB SSD se vejde do kapsičky u košile

Maličký lehoučký externí disk s elektronickou pamětí pojme až 1TB dat a ukládat i číst je můžete extrémně vysokou rychlostí. Vyzkoušeli jsme nový WD MyPassport...  celý článek

StreetDrone One s jedním ze svých tvůrců, Josephem Smithem.
Nejlepší auto na hraní, co jste kdy viděli. Cenou opravdu překvapí

Mnichov (Od zpravodaje Technet.cz) Na palubce má velké červené tlačítko, které v případě nouze okamžitě odpojí autonomní řízení. Projekt s názvem StreetDrone ONE je malý autonomní elektromobil,...  celý článek

V uplynulých dnech byli pražští taxikáři vůči řidičům Uberu i agresivní.
Proč Uber tak děsí taxikáře? Jak porušuje zákon, není jasné

Agresivní odpor taxikářů vůči řidičům služby Uber v mnohém připomíná ničení strojů za průmyslové revoluce. O co vlastně jde? Složitý spor mezi „starým“ a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.