Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radost pro milovníky konspirací: měsíční hornina je i v Austrálii

Vědci objevili na Zemi i poslední domněle unikátní nerost, nalezený ve vzorcích přivezených z Měsíce posádkou Apolla. Dá se najít v australské poušti a nejspíše i na řadě dalších míst světa.

Měsíční oblast Mare Tranquillitatis dala název vzácnému nerostu, který našli astroauté při misi Apolla 11. | foto: NASA

Když se Apollo 11 vrátilo z výpravy na Měsíc, přivezlo s sebou mezi vzorky jenom tři měsíční "exoty". Pouhé tři nerosty z naší oběžnice jsme neznali z průzkumů Země. Až do minulého týdne.

Pravda, bylo to po krocích. První dva z trojice neznámých nerostů se podařilo najít do deseti let od návratu Apolla. Šlo o armalkolit a pyroxferroit. Nové vzorky pocházely jak z meteoritů, tak i z hlubších vrstev zemské kůry. Třeba pyroxferroit se našel na několika místech (třeba v dolech) od Japonska po Finsko. Také se ho podařilo připravit i v laboratoři.

Ovšem celých 40 let trvalo, než se podařilo najít poslední chybějící "měsíční kámen": tranquillityit. Název je odvozený od Moře klidu (Mare Tranquillitatis), tedy oblasti přistání Apolla 11 v roce 1969. Pátrání po něm se zdařilo až Birgeru Rasmussenovi z Curtinovy univerzity v Austrálii a jeho kolegům. Ti nerost objevili v horninách západní Austrálie a objev popsali v časopise Geology (výtah z článku je zde, celý text je přístupný jen po zaplacení).

Proč to trvalo tak dlouho?

Tranquillityit je tvořen více či méně běžnými prvky (hlavně železem, kyslíkem, křemíkem, zirkoniem a titanem), ale těžko polapitelný je z jiného důvodu. Je podle všeho celkem vzácný, protože je téměř jisté, že vzniká jen za velmi určitých podmínek (během pozdních fází roztavených hornin v prostředí bez kyslíku). Také není příliš odolný vůči tlakům a vyšším teplotám. Pod jejich vlivem se rychle a ochotně mění na jiné nerosty. Pokud se tedy dostane při pohybech zemské kůry do větší hloubek, kde takové podmínky panují, rychle mizí.

Krystalky rutilu v křemeni. Podobně by mohl vypadat i tranquillityit, kdyby bez úhony přežil tlaky a teploty nutné ke vzniku křemene.

Navíc, když už vznikne a zachová se, těžko se hledá. Obvykle se vyskytuje v podobě malých jehliček, které jsou dlouhé kolem jedné nebo dvou desetin milimetru (polovina tloušťky lidského vlasu) a v horninách ho není tolik, aby tvořil nějaké velké, pouhým okem odhalitelné útvary. Podle jeho pozemského objevitele, Birgera Rasmussena, se také snadno zamění za rutil. To je známá přírodní podoba oxidu titaničitého, která se vyskytuje i ve formě jehličkovitých krystalů.

Objevitelé proto museli prokázat jeho přítomnost v australských skalách tzv. elektronovou difrakcí. V podstatě prosvětlovali vzorky proudem elektronů, které vytváří na zobrazovací ploše charakteristický vzorec.

Jen tak bylo možné spolehlivě dokázat, že jde skutečně o tranquillityit. Takhle pečlivě se ovšem vzorky zemských hornin obvykle nezkoumají. A tak je dost dobře možné, že měsíční kámen proklouzl pod rukama mnoha jiným odborníkům z oboru v běžných pozemských kamenech.

Bez Měsíce by to asi nešlo

Koneckonců Rasmussen a spol. by pozemský tranquillityit vůbec nehledali, nebýt vzorků z výpravy Apolla. Bez pečlivých a úzkostlivých analýz měsíčních hornin, kterých si geologové vážili jako neocenitelných vzácností a důkladně je rozebrali na mikroskopické částečky, by australský tým neměl s čím srovnat výsledky elektronového ozařování svých hornin.

Objev nemá žádný praktický přínos. Snad jen milovníky konspirací může utvrdit v přesvědčení, že cesta na Měsíc byla jenom mediální švindl: vždyť všechny nutné přísady byly k dispozici na Zemi. Tranquillityit nemá žádné unikátní vlastnosti a i kdyby ano, je na Zemi příliš vzácný. Odměnou je jen vědění, že geologické procesy na Zemi a Měsíci byly v mnoha ohledech podobné, protože při nich vznikají stejné minerály (jen na Měsíci přežívají déle, protože je neničí eroze, živé organismy a tektonika). A možná také připomenutí, jak často přehlížíme, co máme na dosah ruky.

Nobelovka spadla z oblohy

Je to zhruba čtvrt roku, co si izraelský fyzikální chemik Daniel Shechtman odnesl Nobelovou cenou za jednu anomálii. Byl oceněn za popis tzv. kvazikrystalů. Jde o krystaly, které tvoří pravidelný vzor, ale tenhle vzor se neopakuje. Zní to jako protimluv, ale stačí se podívat na obrázek na konci boxu a pochopíte, o čem je řeč.

Shechtman objevil kvazikrystaly v roce 1982 a o jejich uznání musel dlouho a trpělivě bojovat s kolegy, kteří jeho nápad považovali za šílený. Nakonec se podařilo i vyjasnit matematické zákonitosti jejich struktury.

Na obranu vědců je nutné říct, že ani přírodě kvazikrystaly příliš nevoní. S jedinou výjimkou byly známé jenom z člověkem vytvořených látek.

Z toho pravidla se vymykal jenom jediný vzorek nerostu ze Sibiře. V něm se našel kvazikrystal v podobě sloučeniny hliníku, mědi a železa. Vědci ho popsali v článku v roce 2009 (výtah je dostupný zde, celý text až po zaplacení).

I když tento kvazikrystal vznikl v přírodě, nebylo to na Zemi. Nová analýzy vzorku, která vyšla v časopise PNAS (více zde), ukazuje, že kvazikrystal se na Zemi podle všeho dostal v meteoritu.

Pro nás nezvyklá forma vyžaduje ke svému vzniku podmínky, které na Zemi už nejméně několik miliard nejsou (byť vědci si nejsou jistí, jaké podmínky to přesně musí být). To ale nebrání tomu, aby kvazikrystaly neměly před sebou zajímavou budoucnost v lidských technologiích.

Příklad atomární struktury kvazikrystalu, v tomto případě stříbra a hliníku

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...