Radostné stáří s počítačem, aneb Monitorujme dědečka

Máte pocit, že moderní technologie jsou jen pro mladé? Myslíte si stále, že myš je jen otravný hlodavec, který vám na chalupě sežere, na co přijde? A že "vás" se nic, co zavání počítačem, netýká? Omyl! Jako důchodce budoucnosti pravděpodobně přijdete s moderní technikou do styku častěji, než by se vám kdy mohlo zdát.

Tato scéna se odehrává za několik let ve vaší kuchyni: právě jste dostali chuť na šálek čaje; jste sami doma - tedy skoro sami, protože vše je zařízeno tak, aby o vaší činnosti věděl i někdo jiný - počítač. Jemné senzory monitorují každý váš pohyb. Na šálcích i čajové konvici jsou umístěny magnetické snímače; další spínače zaznamenávají jednotlivé etapy přípravy čaje. Počítač o kus dál vyhodnocuje všechny vysílané signály. A když třeba příliš dlouho lenošíte, videoklip na televizní obrazovce vám připomene, co byste měli nebo mohli udělat.

Na takovou kuchyni si budeme muset ještě chvíli počkat, přestože se jejím vývojem už nyní zabývají laboratoře společnosti Intel. Tak jak totiž stárne populace, vzniká potřeba vytvářet programy, jež by usnadnily život lidem, kteří denně potřebují pomoc. Kromě již zmiňované přípravy čaje by speciální technologie asistovaly seniorům při jídle, ukládání k spánku nebo by sledovaly, zda si správně vzali léky. Zkrátka by umožnily starým lidem žít co nejdéle jako samostatné osoby.

Podle ekonomů se tento obor může těšit na slibnou budoucnost. Například ve Spojených státech bude v roce 2030 žít více než 70 milionů lidí starších 65 let, což je dvakrát více než v roce 2000, a podobný vývoj se dá očekávat v celém vyspělém světě. Laboratoře společnosti Honeywell proto v současnosti testují v několika domácnostech jakýsi domácí pomocný systém, jehož součást tvoří kupříkladu senzory nalepené na stěnách bytu a na krabičce od léků. Vše je spojeno s komunikační skříňkou, která posílá údaje na internet, kde jsou informace zpracovány. Zde je zvláštní program porovná s předem zaregistrovaným modelem, který dokáže rozlišit, co sledovaná osoba v dané chvíli činí: jestli třeba právě vstala, jestli je v koupelně anebo zda si včas vzala léky. Když v obvyklé době tyto signály nedostane, vyšle poplašný signál buď přímo záchrance (v případě, že se osoba nehýbe), nebo uživateli jednoduše telefonem sdělí, že si zapomněl vzít prášky.
 
Pro osoby nemocné Alzheimerovou chorobou vytváří společnost Intel zvláštní, ještě citlivější systém. První prototyp by měl být instalován u vybraných pacientů již příští rok.  Tím ale vše nekončí. Na univerzitě v Rochesteru vědci zamýšlejí instalovat v domácnostech starých osob systém kamer a výkonných počítačů, který by v případě náhlých změn chování a pohybové koordinace vyslal signál o pravděpodobné neurologické poruše, čímž by upozornil na možnou Alzheimerovu nebo Parkinsonovu nemoc a sledovaného pacienta poslal k lékaři.