Rafťáci se stříhají na obyčejném notebooku

Doby, kdy se filmy stříhali pouze ručně nebo se používali rozměrné a velice drahé počítače jsou minulostí. Příkladem je právě natáčený film Rafťáci, jehož střihač a zároveň producent Adam Dvořák používá při své práci notebook, jaký si můžete běžně koupit v obchodě.

Nejedná se přitom o nejvýkonnější a tudíž nejdražší model na trhu. Použitý notebook Brave NoteLine H 825, který poskytl partner filmu společnost AAC, nabízí širokoúhlý 15,4“ displej, procesor Intel Pentium M 725, paměť 768 MB RAM, harddisk o kapacitě 100 GB, mechaniku DVD RW +/- a Wi-fi síťovou kartu. Kromě toho nabízí rychlé rozhraní FireWire, které používá střihač pro natažení záznamu v DV kvalitě do počítače. Pro samostatný střih následně používá profesionální software Avid Xpress HD.

Samotný film se sice stále točí na klasický 35 mm pás, protože tento materiál nabízí nejvyšší kvalitu. Při naskenování v plném rozlišení je však problém s obrovskými datovými toky a nároky na prostor. Pro potřeby hrubého střihu jsou proto denní práce po vyvolání naskenovány v DV kvalitě, která je sice pětkrát nižší než u 35 mm, ale má mnohem nižší nároky na datový tok a prostor. Na 100 GB harddisk se vejde 5 hodin záznamu. Naskenovaný materiál je zálohován na běžných DV kazetách s jakými se běžně setkáte ve videokamerách.

 

Producent a střihač filmu Rafťáci Adam Dvořák pracuje na notebooku Brave NoteLine H825.

Stříhání na notebooku přímo na place má celou řadu výhod. Šetří práci, čas i peníze. „Díky této technologii máme spolu s režisérem možnost kdykoli si zkontrolovat, ať už po technické i věcné stránce, že jsme natočili, co jsme chtěli. To pro nás znamená velkou jistotu a potencionálně i ušetřené peníze za případné dotáčení,“ řekl Adam Novák.

Jednotlivé zvukové a obrazové stopy jsou přehledně znázorněné na časové ose.

Se záznamem může střihač v notebooku libovolně pracovat. Program Avid Xpress HD umožňuje práci s až osmi obrazovými stopami, které tak máte přehledně pohromadě. Jednotlivé scény může libovolně spojovat, stříhat, barevně upravovat nebo zrychlovat. Dnešní technologie umožňuje zrychlovat záznam i během scény, díky čemuž vypadají zvláště efektně například akční scény. V jednom nepřerušovaném záběru může bez jakéhokoli střihu při honičce zrychlit a znovu zpomalit automobil nebo při rvačce zrychlit při úderu pohyb ruky a zpomalit ho než dopadne. Adam Dvořák k tomu říká, že hranice při které divák nepostřehne manipulaci s rychlostí filmů je ± 30%.

Pomocí změny křivek je možné upravit barevnost filmu.

Kapitolu samu pro sebe představuje zvuk, kde Avid podporuje až 24 zvukových stop. Střihač tak může pracovat se zvukem z mikroportů jednotlivých herců, mikrofonem, který je nad nimi a dalšími mikrofony, ale samozřejmě může přidat do záznamu i hudbu. K dispozici má přitom i různé efekty jako jsou například různá zkreslení. Metrákový chlap tak může mít rázem pištivý hlásek, zatímco drobná žena bude bručet jako medvěd. Všechny zvukové úpravy v záznamu zůstávají, aby s nimi mohl zvukař dále pracovat.

V nastavení zvuku můžete změnit hlas herce k nepoznání.

Po sestříhání vytvoří střihač v notebooku soupis adres Timekódů a Keykódů, čímž role notebooku končí. Podle tohoto soupisu se následně v laboratořích stříhá 35 mm negativ, který se poté skenuje v nejvyšší kvalitě. Naskenovaný materiál se ukládá na rozsáhlých diskových polích a dále zpracovává na výkonných počítačových systémech vybavených profesionálním softwarem Inferno, kdy se mimo jiné doplňují speciální efekty. Výsledný film se na speciálním zařízení ARRILASER HD pomocí laserového paprsku znovu vypálí na 35 mm filmový pás.

 

Profesionální software pro střih Inferno.

 Zařízení pro vypálení výsledného filmu na filmový pás ARRILASER.

Možná nejste profesionálním filmařem, ale i vy si díky technologiím, které se neustále zdokonalují, můžete splnit své sny. Stejně jako se stříhají Rafťáci si můžete na běžném počítači sestříhat třeba svou dovolenou, kterou jste si natočili digitální kamerou. Nepotřebujete přitom ani drahý profesionální software.

 

Vašim potřebám stejně poslouží i některé freewarové nebo sharewarové aplikace  jako je Windows Movie Maker, VirtualDub, Personal AVI editor, Video Edit Magic, HT Video Editor. Podobných aplikací je však celá řada. Program Windows Movie Maker je dokonce součástí Windows. Kromě toho však můžete sáhnout po některém placeném softwaru. Příkladem jsou Sony Vegas, Pinnacle Studio, Adobe Premiere Pro, Ulead VideoStudio. O tom, jak sestříhat  video z dovolené si můžete přečíst v článku Stříháme video z dovolené. Rychle a efektivně.

Timekód (vlevo) - identifikuje jednotlivá okénka filmu a a jejich umístění v čase. Každá sekunda obsahuje 25 snímků, což představuje poslední dvojčíslí (0-24).

Keykód (vpravo) - stejně jako Timekód identifikuje jednotlivá okna. Nejsou však ve skupinách po 25 jako u Timekódu, ale po 16 (0-15). Každý kód je unikátní a vzniká ovícením filmu na jeho perforovaném okraji.