Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Raketoplán Endeavour míří po pěti letech do vesmíru. NASA nabídne 3D obrázky

  17:49aktualizováno  17:49
Pokud se nic závažného nestane, vypustí NASA k vesmírné stanici ISS dnes po půlnoci našeho času další raketoplán. V posádce bude pět mužů a dvě ženy.

Raketoplán Endeavour připraven k letu STS-118 | foto: NASA

Americký raketoplán Endeavour pokračuje v posledních přípravách ke startu, který se má uskutečnit dnes v 18:36 místního času (ve čtvrtek 00:36 SELČ). Manažeři amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dali zelenou pro čerpání paliva do raketoplánu a jsou optimističtí, i pokud jde o předpovědi počasí, píše agentura Reuters.

Nad Floridou, kterou v létě často sužují odpolední bouřky, předpovídají meteorologové ve chvíli startu jasné nebe - a to s osmdesátiprocentní pravděpodobností.

Raketoplán Endeavour připraven k letu STS-118

Pro Endeavour je nynější mise první cestou do vesmíru po téměř pětileté pauze. Endeavour do vesmíru letěl naposledy v listopadu 2002. Poté přišla 1. února 2003 katastrofa raketoplánu Columbia, který shořel i se sedmičlennou posádkou při sestupu v atmosféře a všechny zbylé raketoplány byly poslány k důkladným pozemním kontrolám. Letoví manažeři uvádějí, že Endeavour, který se na nebe vrací po Discovery a Atlantisu jako poslední, je nyní prakticky nový.

ISS dostane další zařízení

Mise raketoplánu je v letošním roce druhou ze čtyř, které NASA plánuje ve snaze dokončit výstavbu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), než tři zbylé americké raketoplány v roce 2010 odejdou do plánovaného důchodu.

Mise Endeavouru je podle internetových stránek NASA plánovaná na 11 dní, z čehož sedm dní by sedmičlenná posádka raketoplánu měla strávit přímo na ISS, kde kosmonauti chystají tři výstupy do volného prostoru. Nevylučuje se ale prý ani prodloužení mise o další tři dny a čtvrtý výstup.

Při výstupech do vesmírného prostoru by měli astronauti instalovat další nový nosník stanice a nahradit vadný gyroskop nutný k udržování správné polohy na oběžné dráze. Rovněž je pak čekají různé úkoly na přípravě stanice pro přílet laboratoří stavěných v Evropě a v Japonsku.

Posádka letu STS-118

V posádce tvořené pěti muži a dvěma ženami je i někdejší učitelka základní školy z Idaha Barbara Morganová, která prošla výcvikem již v 80. letech jako náhradnice středoškolské profesorky Christy McAuliffeové, jež společně se šesti svými kolegy zahynula 73 vteřin po startu v raketoplánu Challenger 28. ledna 1986. U vesmírné lodi tehdy explodovala hlavní nádrž, která byla poškozena vadným pomocným motorem na pevná paliva.

NASA vyzval Morganovou, aby zůstala v jeho programu a slíbila jí účast v některé z budoucích misí. Aby NASA dodržel zákaz účasti civilistů v misích raketoplánů, vyhlášený po katastrofě Challengeru, přijal Morganovou do svého sboru. Úkolem kosmonautky za letu bude řízení činnosti robotické paže raketoplánu a dohled nad překládáním 2268 kilogramů materiálu mezi ISS a vesmírným plavidlem.

Obrázky v 3D

NASA také poprvé nabídne 3D snímky raketoplánu na startovací rampě, jeho vnitřek a okolí rampy. V nabídce je také snímek raketoplánu Atlantis při návratu na základnu na těle Boeingu 747.

Stánka s 3D snímky NASA

K jejich prohlížení musejí uživatelé použít plug-in Photosynth a poté navštívit tuto stránku.

Autoři: ,Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Jak se SpaceX pokoušelo zachránit „nos“ své rakety

Testování aerodynamického krytu rakety Falcon 9 ve vakuové komoře.

Firma Elona Muska se pokouší kromě prvního stupně zachránit také aerodynamický kryt nákladu, který je drahý a obtížně...

Remek startoval před 40 lety i s vrtačkou, mohl být vesmírným zubařem

Z kosmodromu Bajkonur byla 2. března 1978 vypuštěna do vesmíru kosmická loď...

Československo bylo třetí zemí na světě po SSSR a USA, která měla svého kosmonauta. Vladimír Remek odstartoval na téměř...

Vakuum, radiace, asteroidy: Muskův kabriolet čeká krušná jízda vesmírem

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Internetem kolují odhady, kdy se rudý roadster letící vesmírem znovu přiblíží Zemi či Marsu. Otázka by však neměla znít...

Najdete na iDNES.cz