Raketoplán Endeavour připraven k letu STS-118

Raketoplán Endeavour připraven k letu STS-118 | foto: NASA

Raketoplán Endeavour míří po pěti letech do vesmíru. NASA nabídne 3D obrázky

  • 8
Pokud se nic závažného nestane, vypustí NASA k vesmírné stanici ISS dnes po půlnoci našeho času další raketoplán. V posádce bude pět mužů a dvě ženy.

Americký raketoplán Endeavour pokračuje v posledních přípravách ke startu, který se má uskutečnit dnes v 18:36 místního času (ve čtvrtek 00:36 SELČ). Manažeři amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dali zelenou pro čerpání paliva do raketoplánu a jsou optimističtí, i pokud jde o předpovědi počasí, píše agentura Reuters.

Nad Floridou, kterou v létě často sužují odpolední bouřky, předpovídají meteorologové ve chvíli startu jasné nebe - a to s osmdesátiprocentní pravděpodobností.

Raketoplán Endeavour připraven k letu STS-118

Pro Endeavour je nynější mise první cestou do vesmíru po téměř pětileté pauze. Endeavour do vesmíru letěl naposledy v listopadu 2002. Poté přišla 1. února 2003 katastrofa raketoplánu Columbia, který shořel i se sedmičlennou posádkou při sestupu v atmosféře a všechny zbylé raketoplány byly poslány k důkladným pozemním kontrolám. Letoví manažeři uvádějí, že Endeavour, který se na nebe vrací po Discovery a Atlantisu jako poslední, je nyní prakticky nový.

ISS dostane další zařízení

Mise raketoplánu je v letošním roce druhou ze čtyř, které NASA plánuje ve snaze dokončit výstavbu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), než tři zbylé americké raketoplány v roce 2010 odejdou do plánovaného důchodu.

Mise Endeavouru je podle internetových stránek NASA plánovaná na 11 dní, z čehož sedm dní by sedmičlenná posádka raketoplánu měla strávit přímo na ISS, kde kosmonauti chystají tři výstupy do volného prostoru. Nevylučuje se ale prý ani prodloužení mise o další tři dny a čtvrtý výstup.

Při výstupech do vesmírného prostoru by měli astronauti instalovat další nový nosník stanice a nahradit vadný gyroskop nutný k udržování správné polohy na oběžné dráze. Rovněž je pak čekají různé úkoly na přípravě stanice pro přílet laboratoří stavěných v Evropě a v Japonsku.

Posádka letu STS-118

V posádce tvořené pěti muži a dvěma ženami je i někdejší učitelka základní školy z Idaha Barbara Morganová, která prošla výcvikem již v 80. letech jako náhradnice středoškolské profesorky Christy McAuliffeové, jež společně se šesti svými kolegy zahynula 73 vteřin po startu v raketoplánu Challenger 28. ledna 1986. U vesmírné lodi tehdy explodovala hlavní nádrž, která byla poškozena vadným pomocným motorem na pevná paliva.

NASA vyzval Morganovou, aby zůstala v jeho programu a slíbila jí účast v některé z budoucích misí. Aby NASA dodržel zákaz účasti civilistů v misích raketoplánů, vyhlášený po katastrofě Challengeru, přijal Morganovou do svého sboru. Úkolem kosmonautky za letu bude řízení činnosti robotické paže raketoplánu a dohled nad překládáním 2268 kilogramů materiálu mezi ISS a vesmírným plavidlem.

Obrázky v 3D

NASA také poprvé nabídne 3D snímky raketoplánu na startovací rampě, jeho vnitřek a okolí rampy. V nabídce je také snímek raketoplánu Atlantis při návratu na základnu na těle Boeingu 747.

Stánka s 3D snímky NASA

K jejich prohlížení musejí uživatelé použít plug-in Photosynth a poté navštívit tuto stránku.

,