Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Raketoplán s elektrikáři startuje ke stanici ISS

aktualizováno 
Americký raketoplán Discovery se v Kennedyho vesmírném středisku chystá ke svému 33. startu. Na palubě nese sedm astronautů včetně jedné ženy a vybavení nezbytné pro dobudování vesmírné stanice ISS.

Raketoplán Discovery krátce po startu z Floridy | foto: Reuters

Discovery má odstartovat 8. prosince ve 3 hodiny 35 minut brzy ráno našeho času. Mnohým pozorovatelům neuniklo, že se start má konat o celý týden dříve, než bylo původně plánováno. Za urychlením  je prý mimo jiné i snaha NASA nemít v době vánočních svátků na oběžné dráze žádného astronauta. Volba pozdních hodin udělala jistě radost pozorovatelům, protože noční start bude jistě nádhernou podívanou.
 

Elektrikáři letí do vesmíru

 
Hlavní úkoly mise označené jako STS 116 se zaměří na obnovu mezinárodní kosmické stanice ISS. Discovery ponese v nákladovém prostoru nosník k prodloužení konstrukce nesoucí solární panely.
Mise STS 116
 
Další náklad bude tvořit modul Spacehab s vybavením pro stanici a plošina ICC s dalšími zařízeními, která budou muset astronauti vyložit při třech výstupech do otevřeného prostoru. V průběhu mise má stanice přejít z provizorního do operačního módu. Pro astronauty to v praxi znamená odpojit ISS od napájení, přestavět solární panely a znovu zapojit. Stanice má přitom dva rozvodné systémy, které musí astronauté postupně vypnout. Odpojeno bude mimo jiné i chlazení a tak musí astronauté pracovat poměrně rychle. Kritické systémy přitom bude nutno napájet ze samostatného zdroje pomocí svorek.
 
V současnosti dodávají většinu energie pro ISS sluneční baterie umístěné provizorně na nosníku P6, po skončení mise budou umístěny na nosnících P3 a P4. Členové mise STS 116 jsou proto označováni žertem jako "elektrikáři".
ISS po skončení mise STS 116
Takto by měla vesmírná stanice ISS vypadat po dostavbě

Současná mise Discovery bude celkem 117 startem raketoplánů, ale teprve čtvrtým startem po katastrofě raketoplánu Columbia.
 
Velitelem mise je Mark Polansky, který už absolvoval let raketoplánem v roce 2001 jako pilot. Pozornost médií se ale soustředí více na Joan Higginbothamovou, protože jde teprve o třetí kosmonautku - první afroameričanku - a také na Thomase Ritera, který se k posádce Discovery přidá až na stanici ISS, kde pracuje už od června 2006. 
Posádka mise STS 116
Posádka raketoplánu Discovery
 
Přestože byly poslední mise raketoplánů úspěšné, nová budoucnost je už nečeká. Dokončení stanice ISS má být poslední velký projekt, na kterém mají být využity. Potom už nastoupí na jejich místo lodě připravovaného projektu Orion.
Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Bush sliboval a nedal, Obama rovněž a Trump opět slibuje. NASA slaví 60

Vepředu vpravo je slavná Gibraltarská úžina a blíže k objektivu pak Gibraltar,...

Díky této organizaci stanuli lidé na Měsíci, vzlétly raketoplány a vědeckotechnická revoluce v USA dostala řádný...

NASA má projekt, který ji naučí odhalovat život na jiných planetách

Jak by mohl vypadat život na jiné planetě v představách umělce.

Americká vesmírná agentura vede projekt, který si vzal za cíl, že bude hledat způsoby, jak odhalit mimozemský život.

Let Falconu 9 ukázal, že se sen o opakovaně použitelné raketě splnil

Start rakety Falcon 9.

Sen Elona Muska o opakovatelně použitelných raketách, které zlevní a zefektivní lety do vesmíru, se začíná naplňovat....

Najdete na iDNES.cz