Raketoplán Discovery krátce po startu z Floridy

Raketoplán Discovery krátce po startu z Floridy | foto: Reuters

Raketoplán s elektrikáři startuje ke stanici ISS

  • 4
Americký raketoplán Discovery se v Kennedyho vesmírném středisku chystá ke svému 33. startu. Na palubě nese sedm astronautů včetně jedné ženy a vybavení nezbytné pro dobudování vesmírné stanice ISS.
Discovery má odstartovat 8. prosince ve 3 hodiny 35 minut brzy ráno našeho času. Mnohým pozorovatelům neuniklo, že se start má konat o celý týden dříve, než bylo původně plánováno. Za urychlením  je prý mimo jiné i snaha NASA nemít v době vánočních svátků na oběžné dráze žádného astronauta. Volba pozdních hodin udělala jistě radost pozorovatelům, protože noční start bude jistě nádhernou podívanou.
 

Elektrikáři letí do vesmíru

 
Hlavní úkoly mise označené jako STS 116 se zaměří na obnovu mezinárodní kosmické stanice ISS. Discovery ponese v nákladovém prostoru nosník k prodloužení konstrukce nesoucí solární panely.
Mise STS 116
 
Další náklad bude tvořit modul Spacehab s vybavením pro stanici a plošina ICC s dalšími zařízeními, která budou muset astronauti vyložit při třech výstupech do otevřeného prostoru. V průběhu mise má stanice přejít z provizorního do operačního módu. Pro astronauty to v praxi znamená odpojit ISS od napájení, přestavět solární panely a znovu zapojit. Stanice má přitom dva rozvodné systémy, které musí astronauté postupně vypnout. Odpojeno bude mimo jiné i chlazení a tak musí astronauté pracovat poměrně rychle. Kritické systémy přitom bude nutno napájet ze samostatného zdroje pomocí svorek.
 
V současnosti dodávají většinu energie pro ISS sluneční baterie umístěné provizorně na nosníku P6, po skončení mise budou umístěny na nosnících P3 a P4. Členové mise STS 116 jsou proto označováni žertem jako "elektrikáři".
ISS po skončení mise STS 116
Takto by měla vesmírná stanice ISS vypadat po dostavbě

Současná mise Discovery bude celkem 117 startem raketoplánů, ale teprve čtvrtým startem po katastrofě raketoplánu Columbia.
 
Velitelem mise je Mark Polansky, který už absolvoval let raketoplánem v roce 2001 jako pilot. Pozornost médií se ale soustředí více na Joan Higginbothamovou, protože jde teprve o třetí kosmonautku - první afroameričanku - a také na Thomase Ritera, který se k posádce Discovery přidá až na stanici ISS, kde pracuje už od června 2006. 
Posádka mise STS 116
Posádka raketoplánu Discovery
 
Přestože byly poslední mise raketoplánů úspěšné, nová budoucnost je už nečeká. Dokončení stanice ISS má být poslední velký projekt, na kterém mají být využity. Potom už nastoupí na jejich místo lodě připravovaného projektu Orion.