Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rambus: Propustnost počítačových pamětí bude až 30 GB/s

aktualizováno 
Na tokijské akci Rambus Developer Forum představil výrobce pamětí Rambus vůbec poprvé nové rozhraní s technologií Yellowstone, které mimo jiné umožní výrazně zrychlit práci pamětí.

O nové signálové technologii s názvem Yellowstone, kterou vyvíjí společnost Rambus, se hovoří minimálně tři čtvrtě roku. Jejím hlavním přínosem se má stát výrazný nárůst přenosových rychlostí, který chce společnost využít především u nových paměťových technologií, jež mají nahradit současné. V rámci konference s názvem Rambus Developer Forum Japan 2002, která proběhla minulý týden, představila firma již dosažené výsledky výzkumu – včetně doposud nepublikované novinky „FlexPhase“. V podstatě se tak jednalo o první veřejnou prezentaci technologie Yellowstone.

YellowstoneVývoj paměťových technologií v plánu společnosti Rambus

Připomeňme si, že se při použití výše zmíněné technologie počítá s pomocí v růstu přenosové rychlosti nových pamětí. Ty by měly dosahovat frekvence mezi 3,2 GHz a 6,4 GHz s propustností kolem 30 GB za sekundu. S těmito paměťmi se Rambus hodlá prosadit při výrobě grafických karet, herních konzolí (ve hře je dodávka pro novou generaci PlayStationů) nebo v síťových produktech.

Co se samotné signálové technologie Yellowstone týká, její využití nemá být omezeno jen na paměti. Rambus počítá s tím, že v roce 2005, kdy se má technologie dostat do praktického užívání, bude Yellowstone obsažen také v rámci propojení logických jednotek. Počítá se s propustností začínající na 10 GB za sekundu a při rozšíření datové sběrnice na 128 bitů končící u hranice 100 GB/s. Rambus ve svých materiálech uvádí, že nová technologie zároveň umožní zvýšit výkon a snížit náklady na výrobu (což může od Rambusu znít jako vtip, ale nechme se překvapit).

Rambus Developer Forum

Z prezetace technologie FlexphaseV Japonsku Rambus předváděl systém s osmibitovou sběrnicí pracující s přenosovou rychlostí 3,2 GB za sekundu. Tato propustnost byla získána při vnitřní frekvenci 1,6 GHz, která byla odvozena od 400 MHz frekvence externí sběrnice. Systém pro prezentaci vyrobila 130 nanometrovým výrobním procesem společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Ta je dokonce schopna systém v PBGA balení implementovat na základní desku se čtyřmi vrstvami (což je mimochodem o 2 méně než u desek pro RDRAM, ale stejně jako pro DDR a SDRAM paměti).

Doposud byly známy dvě technologie – DRSL (Differnetial Rambus Signaling Level) a ODR (Octal Data Rate), které jsou součástí technologie Yellowstone. Po japonském fóru k nim přibyla další s názvem FlexPhase. Tato technologie pro řízení obvodů má umožnit přesnou synchronizaci přenosu dat v závislosti na taktu přímo na čipu, zmenší tak náklady výrobcům základních desek.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Najdete na iDNES.cz