Rambus: Propustnost počítačových pamětí bude až 30 GB/s

  • 3
Na tokijské akci Rambus Developer Forum představil výrobce pamětí Rambus vůbec poprvé nové rozhraní s technologií Yellowstone, které mimo jiné umožní výrazně zrychlit práci pamětí.

O nové signálové technologii s názvem Yellowstone, kterou vyvíjí společnost Rambus, se hovoří minimálně tři čtvrtě roku. Jejím hlavním přínosem se má stát výrazný nárůst přenosových rychlostí, který chce společnost využít především u nových paměťových technologií, jež mají nahradit současné. V rámci konference s názvem Rambus Developer Forum Japan 2002, která proběhla minulý týden, představila firma již dosažené výsledky výzkumu – včetně doposud nepublikované novinky „FlexPhase“. V podstatě se tak jednalo o první veřejnou prezentaci technologie Yellowstone.

YellowstoneVývoj paměťových technologií v plánu společnosti Rambus

Připomeňme si, že se při použití výše zmíněné technologie počítá s pomocí v růstu přenosové rychlosti nových pamětí. Ty by měly dosahovat frekvence mezi 3,2 GHz a 6,4 GHz s propustností kolem 30 GB za sekundu. S těmito paměťmi se Rambus hodlá prosadit při výrobě grafických karet, herních konzolí (ve hře je dodávka pro novou generaci PlayStationů) nebo v síťových produktech.

Co se samotné signálové technologie Yellowstone týká, její využití nemá být omezeno jen na paměti. Rambus počítá s tím, že v roce 2005, kdy se má technologie dostat do praktického užívání, bude Yellowstone obsažen také v rámci propojení logických jednotek. Počítá se s propustností začínající na 10 GB za sekundu a při rozšíření datové sběrnice na 128 bitů končící u hranice 100 GB/s. Rambus ve svých materiálech uvádí, že nová technologie zároveň umožní zvýšit výkon a snížit náklady na výrobu (což může od Rambusu znít jako vtip, ale nechme se překvapit).

Rambus Developer Forum

Z prezetace technologie FlexphaseV Japonsku Rambus předváděl systém s osmibitovou sběrnicí pracující s přenosovou rychlostí 3,2 GB za sekundu. Tato propustnost byla získána při vnitřní frekvenci 1,6 GHz, která byla odvozena od 400 MHz frekvence externí sběrnice. Systém pro prezentaci vyrobila 130 nanometrovým výrobním procesem společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Ta je dokonce schopna systém v PBGA balení implementovat na základní desku se čtyřmi vrstvami (což je mimochodem o 2 méně než u desek pro RDRAM, ale stejně jako pro DDR a SDRAM paměti).

Doposud byly známy dvě technologie – DRSL (Differnetial Rambus Signaling Level) a ODR (Octal Data Rate), které jsou součástí technologie Yellowstone. Po japonském fóru k nim přibyla další s názvem FlexPhase. Tato technologie pro řízení obvodů má umožnit přesnou synchronizaci přenosu dat v závislosti na taktu přímo na čipu, zmenší tak náklady výrobcům základních desek.