Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ranger sleduje a udává osoby sdílející filmy v P2P sítích

  0:01aktualizováno  0:01
MPAA, organizace na ochranu autorských práv filmových děl, vypustila do boje proti online pirátům aplikaci monitorující pohyb v P2P sítích. Osoby, sdílející copyrightovaný materiál, jsou jejím prostřednictvím upozorněny, že porušují zákon. A mohou přijít o připojení k síti.

Organizace MPAA začala k monitorování P2P sítí využívat aplikaci Ranger. Ta vysleduje uživatele s podezřelým materiálem a uvědomí o nekalé činnosti jeho internetového providera. Pokud pirát neuposlechne pokynu k odstranění kontrabandu ze svého počítače, může o pevnou linku rychle přijít.

"Hrozba" P2P
Větší dostupnost rychlého připojení, především na bázi DSL, přidělává vrásky managementu filmových studií. Přestože kasovní trháky stále plní pokladny kinosálů bez nějakých náznaků blížící se krize a prodej DVD roste geometrickou řadou, filmový průmysl se budoucnosti obává. Ponechme nyní stranou skutečnost, že jsou ty obavy úplně zcestné. Hollywoodští giganti totiž mezitím přikročili od slov k činům. Našli způsob, jak nelegálnímu kopírování filmových děl zabránit.

Ranger zasahuje
Partnerem MPAA (Motion Picture Association of America, organizace chránící autorská práva hollywoodských filmových studií) se v této záležitosti stala firma Ranger Online Inc. Její aplikace Ranger funguje v podstatě jako automatický internetový vyhledávač. Podle seznamu klíčových slov hledá materiál, jehož online distribuce by mohla být v rozporu se zákonem. Podobných aplikací se vyskytuje ve světě několik. Ranger se od nich liší počtem protokolů a tím pádem počtem sítí, v nichž dokáže sondovat. Kromě tradičních WWW a FTP serverů se dokáže porozhlédnout také v P2P systémech.

Šmírování
Udávací procedura vypadá následovně: Ranger po nalezení inkriminovaných souborů vysleduje IP adresu uživatele sítě. Podle ní dohledá poskytovatele internetového připojení (ISP, Internet Service Provider) a toho informuje o skutečnosti, že dotyčný sdílí materiál chráněný autorským zákonem. Provider následně zašle uživateli e-mail, v němž jej žádá o odstranění souborů během 24 hodin. V opačném případě hrozí zablokování přístupu k internetu. Pokud ISP ujistíte, že se již ve vašem počítači nic závadného nenachází, věc je vyřízena. Zatím nebyl zaznamenán případ, že by Ranger odhalil piráta několikrát po sobě. Taková osoba by o přípojku přišla bez jakéhokoliv upozornění a byla by vystavena hrozbě nemalé pokuty. Firmu, porušující copyright pro vlastní komerční profit, by čekalo soudní přelíčení. V této sféře už Ranger úspěšně zapracoval: podílel se na odhalení íránské online videopůjčovny, jež neměla k distribuci filmů licenci.

Rangerův omyl
Nikdo není dokonalý. Toto úsloví neplatí jen na lidské jedince, ale také umělou inteligenci. Havajská společnost Internetmovies.com, jež svým předplatitelům nabízí stáhnutelné kopie filmů, právě kvůli nasazení Rangera zažalovala organizaci MPAA. Program totiž chybně diagnostikoval obsah serveru jako pirátský a po rychlém zásahu zůstala služba bez spojení s okolním světem. Internetmovies u soudu přirozeně žádají náhradu škody.

Sledování ano či ne?
MPAA má jistě právo chránit zájmy svých klientů, není to ale zásah do soukromí? Pravděpodobně nikoliv. Nikdo po nikom nežádá osobní údaje třetí osoby. Fakta o uživateli internetového připojení má pouze samotný provider a "shora" přichází jen údaj o IP adrese. Navíc sami "piráti" při nalogování k P2P síti automaticky dávají svůj harddisk napospas ostatním uživatelům. Použití sledovacích programů je tak nejspíš v pořádku.Témata: DVD, MP3, počítač, P2P

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz