Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RealAudio 8 - nový zvukový formát kvalitnější než MP3

  0:10aktualizováno  0:10
Společnost RealNetworks vyvinula zvukový formát kvalitnější než MP3. Nový formát, který je součástí technologie RealMedia určené pro šíření zvuku na internetu, vznikl ve spolupráci se Sony a zahrnuje její vlastní kompresi ATRAC3.
RealNetworks, vedoucí společnost na poli internetového streamingu, oznámila, že vyvinula nový komprimovaný zvukový formát určený pro přenos zvuku na internetu. Nový formát nazvaný RealAudio 8 nahradí nyní používaný formát G2, který je součástí technologie RealMedia. Velice zajímavá je skutečnost, že RealAudio 8 vyvinula firma RealNetworks ve spolupráci s elektronickým gigantem Sony, který doposud prosazoval vlastní formát ATRAC3. Technologie ATRAC3 se stane součástí RealAudia 8.

Nový formát přinese další vylepšení nejrozšířenější streamingové technologie RealMedia, která umožňuje zvuk převést do digitální komprimované formy a vysílat jej na internetu. Podle Realnetworks se jedná o nový standard kvality a čistoty internetového audia. Formát RA8 by měl umožnit internetové vysílání s mnohem lepší zvukovou kvalitou než doposud, což RealNetworks dokládají srovnáním s MP3. Podle RealNetworks nabízí RA8 při poloviční velikosti souborů stejnou kvalitu jako MP3. Tzv. CD kvalitu nejrozšířenějších MP3 souborů s rychlostí datového toku 128kb/s bude RA8 nabízet již při 64 kb/s. Stejným tvrzením se ohání i velký konkurent RealNetworks na poli streamingu firma Microsoft, která vyvinula formát Windows Media.

Využití kompresní technologie ATRAC3 nabídne větší zvukovou kvalitu při vyšším datovém toku nad 128 kb/s. Ten je určen pro širokopásmové internetové připojení, ale RA8 by se tak mohlo více rozšířit i v oblasti formátů používaných pro ukládání písní, a nejen pro jejich streaming na internetu. RA8 zahrnuje datový tok 16 - 352 kb/s a oproti staršímu G2 by mělo při stejné kvalitě vystačit s dvoutřetinovým datovým tokem.

O úspěchu formátu RA8 není pochyby. Technologie RealMedia je zavedená a pro streaming je přes dotírající konkurenci (zejména Microsoft) stále nejpoužívanější. RealNetworks se mohou pochlubit miliony uživatelů přehrávačů RealPlayer a RealJukebox (udávají 155 miliónů registrovaných uživatelů programu RealPlayer). RealAudio 8 beta pro RealPlayer a RealJukebox je k dispozici pro okamžitý download prostřednictvím funkce Autoupdate, která umožňuje upgrady těchto programů instalovat automaticky přes internet. Ukázky využívající novou technologii můžete nalézt na stránce ealguide.real.com/ra8.

Celá dohoda mezi RealNetworks a Sony má charakter strategického partnerství. Podle smluvních podmínek budou programy RealPlayer a RealJukebox doplňkem přenosných přehrávačů a počítačů vyráběných firmou Sony. Sony se konečně podařilo prosadit formát ATRAC3 i mimo své produkty. RealNetworks získali licenci nejen na formát ATRAC3, ale i na technologii OpenMG určenou pro zabezpečené šíření hudby. Spolupráce se Sony je součástí širší strategie RealNetworks, která je zaměřena hlavně na souboj s nebezpečně úspěšným formátem Windows Media od Microsoftu. Podobně tato firma spolupracuje se společností Intel na vývoji formátu RealVideo 8, který je určen pro šíření videa na internetu.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Najdete na iDNES.cz