Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RealPlayer 8 beta - audio a video z Internetu

  0:20aktualizováno  0:20
RealMedia je vedoucím formátem internetového audia a videa, ale Microsoft se razantně prosazuje s vlasním formátem, který nabízí obdobné možnosti. Firma RealNetworks nyní zareagovala nejlepším možným způsobem - zveřejnila novou verze svého přehrávače, která je maximálně propojena s Internetem a podporuje i další formáty.
RealMedia je vedoucím formátem internetového audia a videa, ale Microsoft se razantně prosazuje s vlasním formátem, který nabízí obdobné možnosti. Firma RealNetworks nyní zareagovala nejlepším možným způsobem - zveřejnila novou verze svého přehrávače, která je maximálně propojena s Internetem. RealPlayer již dávno není pouze přehrávačem vlastního formátu RealMedia. Díky pluginům je s ním možno přehrávat přes dvacet dalších formátů včetně MP3, Liquid Audio, Flash, videí AVI. RealPlayer lze dokonce použít i jako prohlížeč obrázků. Nejdůležitější pro většinu uživatelů bude zřejmě podpora MP3 zahrnující i přehrávání z playlistů (M3U, PLS), které je tak možné použít i pro soubory RealMedia. Ze záhadných důvodů má však přehrávač problémy s M3U playlisty přenesenými myší pomocí drag nad drop. Nově přehrávač podporuje streaming MP3 a technologii RichFX určenou pro přehrávání 3D videa generovaného počítačem.

Výrobce RealPlayeru reagoval na převažující trend, který v oblasti přehrávačů panuje a zabudoval vizualizační efekty, které synchronně doprovázejí přehrávanou hudbu. Grafické animace je možné zapnout ve video okně přehrávače a v základní verzi jich máte k dispozici pět včetně spektrálního analyzéru. Nevím zda se jedná o nedostatek beta verze, ale při zapnuté vizualizaci zvuku (jde zapnout i místo přehrávaného obrazu videa) nefunguje funkce Zoom. Vizuální efekty proto nelze spustit v celé obrazovce, přestože je možné velikost okna měnit ručně pomocí myši. Vlastnosti vizualizace můžete nastavit po kliknutí pravého tlačítka myši

Hlavní poslání RealPlayeru samozřejmě spočívá v oblasti Internetu a formátu RealMedia. Firma RealNetworks buduje podobně jako Microsoft vlastní systém poskytování internetové multimediální zábavy a přehrávač je v něm hlavním zprostředkovatelem. Přehrávač umí zobrazovat internetové stránky a většina funkcí je přístupná přes WWW. Průvodce multimédii Real.com Guide integrován přímo do přehrávače. Další zabudovanou funkcí je Take5, neustále aktualizovaná audiovizuální přehlídka zpráv, novinek hudby z Internetu. Pomocí funkce Search můžete hledat audio a video na Internetu přímo z přehrávače podle kategorií nebo vlastního nastavení. Všechny nabídky z Internetu si můžete nastavit podle vlastních potřeb tak, aby vás RealPlayer automaticky upozorňoval na novinky a updaty, které vás budou zajímat. Přehrávač na rozdíl od Internet Exploreru dále rozvíjí myšlenku personalizovaných kanálů, jež si v přehrávači můžete vyladit.

Pro internetové rádio nabízí přehrávač Radio Tuner, z něhož můžete přímo volit z obrovského množství rozhlasových stanic (podle RealNetworks získáte přístup k více než 2500 rozhlasových stanic). V tuneru si můžete vybírat z předvoleb podle obsahu stanic, hledat podle různých kritérií včetně zeměpisných a samozřejmě si můžete opět vytvořit vlastní nastavení - seznam oblíbených stanic, jež můžete charakterizovat pomocí barev a ikon.

Plus verze, za kterou si musíte připlatit, obsahuje některá vylepšení, např. nastavování obrazu videa včetně funkce jas či desetipásmový ekvalizér. V základní verzi je možné nastavovat barvu obrazu a reprodukovaný zvuk můžete upravit třípásmovým ekvalizérem. Další funkcí, jež se v poslední době prosazuje, je vylepšování přehrávaného zvuku a jeho 3D simulace různých prostředí. Tyto zvukové efekty nejsou přímo obsaženy v přehrávači, ale jejich základní verzi iQfx 2.0 od firmy Qsound si můžete k RealPlayeru zdarma stáhnout na adrese http://www.real.com/accessories/iqfx/index.html.

RealMedia je přes razantní nástup  Microsoftu (formát Windows Media) stále vedoucí technologií v oblasti streamingového audia i videa na Internetu. Protože je podpora RealMedia u ostatních přehrávačů (s výjimkou internetového radia) nedokonalá nebo vůbec chybí, je přehrávač pro přehrávání médií z Internetu nutnou pomůckou. Díky podpoře MP3 a dalších formátů může RealPlayer sloužit i jako základní přehrávač, ale proti Windows Media Playeru je počet podporovaných formátu menší. Pro tvorbu a správu multimédií na počítači nabízí firma RealMedia Jukebox, který si můžete nainstalovat s RealPlayerem, ale jedná se o samostatný program ve stylu "all in one" jukeboxů jiných firem. Součástí rozsáhlejšího instalačního souboru je také manažer RealDownload pro stahování souborů z Internetu.

Rozhodnete-li si program stáhnout, můžete si vybrat ze tří instalací, jež se liší počtem doprovodných programů. Vyberete-li si kompletní instalaci, budete mít na počítači kromě Real přehrávače také RealJukebox 2 a RealDownload 4, všechny v základních verzích. Pře započetím instalace je nutno vzít do úvahy, že program vyžaduje pro instalaci 60 MB volného místa na disku. Beta verze má omezenou platnost na 120 dnů, pak si musíte nainstalovat novou verzi.

Výrobce: RealNetworks
Website: http://www.real.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.real.com/player/index.html
Cena: freeware, Plus verze $29.99

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Najdete na iDNES.cz