Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RecAll PRO 1.2 - ideální program pro odposlech a záznam v MP3

  0:20aktualizováno  0:20
Dva základní předpoklady - neomezená délka nahrávání díky ukládání přímo do kompresního formátu (MP3) a automatické spouštění na základě zachycené řeči činí z RecAll program s neobyčejně širokým polem působnosti.
RecAll PRO není programem určeným pro zpravodajskou činnost, ale některé jeho možnosti by se tak klidně mohly využít. Autor zamýšlel vytvořit víceúčelový program, který dokáže několik zásadních věcí:

  • Ukládání hlasových poznámek "hands-free", tedy bez nutnosti cokoliv ručně ovládat
  • Záznam diktování, který automaticky odstraní přestávky v řeči
  • Nahrávání rozhlasu či snímacích zařízení bez jakéhokoliv dozoru
  • Záznam telefonních hovorů

Velmi prosté uživatelské rozhraní umožňuje rychle porozumět ovládání programu. Pomocí tlačítek odvozených z ovládání magnetofonu můžete zvukový signál okamžitě začít nahrávat, přehrát si záznam a rychle se v něm pohybovat. Kliknutí na tlačítko přehrávání společně s klávesou Ctrl spustí přehrávání dvojnásobnou rychlostí. V jednoduchém přehrávači si tak můžete okamžitě zkontrolovat, co jste nahráli. Po vypnutí můžete opět pokračovat v nahrávání do stejného souboru. Počet přidaných segmentů se zobrazuje a při reprodukci se na jejich začátek dostanete dvojitým kliknutím na tlačítko přehrávání. Pokud budete chtít nahrávat do jiného souboru, vyberete z nabídky File - New.

Ze základních informací na hlavním panelu naleznete časovou délku záznamu a velikost vytvořeného zvukového souboru. Dále se zobrazuje formát, do nějž se data ukládají, zbývající místo na disku a indikátor hlasitosti.

Z dalších funkcí naleznete na hlavním panelu pouze Vox, ostatní jsou k dispozici v menu. Vox je hlasová aktivace programu. Jezdcem Vox můžete nastavit intenzitu hlasitosti zvuku při níž se spustí nahrávání. Funkce je určena hlavně pro situace, kdy je třeba eliminovat hluchá místa, která nehospodárně prodlužují záznam a zbytečně zabírají místo na disku. Práh citlivosti je třeba experimentálně vyzkoušet v závislosti na použitém mikrofonu a prostředí. RecAll pak běží v pozadí a spustí se vždy, když detekuje zvuk z mikrofonního vstupu. Jednotlivé segmenty záznamu mohou být označeny odpovídajícím časem. Nechcete-li funkci používat, nechte ji nastavenou na nule.

V nabídce Edit naleznete příkazy umožňující základní editaci zvukového souboru (označit místo, vystřihnout, zkopírovat). Také můžete k určitému místu v nahrávce přidat textovou poznámku či může pokračovat v nahrávání z určitého místa záznamu.

Zdroj a úroveň hlasitost zvukového signálu se nastavuje běžným způsobem v mixéru Windows (zpravidla vstup zvukové karty Line-in nebo mikrofonní vstup). Z nastavení programu je nejdůležitější výstupní formát ukládaných souborů, který najdete v nabídce Options - Wave. V základním nastavení program nahrává do běžného zvukového formátu Windows WAV PCM. V nabídce mu odpovídá volba No Compression. Jeho kvalitu můžete určit nastavením vzorkovací frekvence, velikosti vzorku a stereo módu.

Obrovskou výhodou programu je, že umožňuje současně s digitalizací zvuku získaná data komprimovat. Použití zvukové komprimace vede k mnohonásobné úspoře místa na disku při zachování obdobné kvality zvuku. Program využívá ke komprimaci kodeky Windows (Windows Audio Compression Manager ACM), z nichž si může potřebnou kompresi nebo formát ukládání vybrat. V dotyčném poli se zobrazují všechny dostupné kodeky odpovídající vybrané kvalitě vzorkování, do nichž můžete záznam ukládat. Máte.li v systému nainstalovaný MP3 kodek, stačí zvolit potřebný kompresní poměr a můžete do něj přímo nahrávat. O kodeku a přímém nahrávání do MP3 se více dozvíte v samostatném článku věnovaném této problematice. Ukládané soubory mají formu WAV souborů s MP3 kompresí.

Časované nahrávání (Timer) je další důležitá funkce, jíž program zahrnuje. Aktivuje se v nabídce Options, nastavuje v preferencích programu. K dispozici jsou tři časy, u nichž je možné nastavit den nebo každodenní nahrávání.

V nabídce Options naleznete spoustu možností, jak z programu dostat ještě více. U souborů můžete nastavit automatické pojmenovávání podle data nahrávky. Můžete nastavit maximální limit pro velikost nahraného souboru. Program dokáže obejít limit 2GB, který platí pro velikost souboru, protože umožňuje po dosažení nastaveného limitu pokračovat v nahrávání do nového souboru. Nahrávání může též běžet ve smyčce (loop).

Užitečná je možnost nadefinovat pro ovládání základních funkcí program klávesové zkratky či volba aby program běžel v liště Windows (system tray). Další zajímavostí je možnost řídit program dálkovým ovládáním zapojeným přes game port. V nastavení programu můžete definovat funkce pro čtyři tlačítka joysticku. Popis zapojení redukce naleznete na straně http://www.sagebrush.com/protech.htm.

Na základě RecAllu vznikl i program specializovaný, vyžadující další hardware. Program VCRadio spolupracuje s počítačovými radiokartami a umožňuje nahrávat pořady z mnoha rozhlasových stanic. Normální i načasované nahrávání je odvozeno ze zaběhnutého a pohodlného způsobu ovládání videorekordérů.

Pod vcelku nenápadným hávem programu RecAll se ukrývá velmi šikovný pomocník s řadou funkcí, které byste u jiných programů marně hledali. Navíc se vyznačuje minimálními hardwarovými nároky (poběží i na nejpomalejším Pentiu). Obrovským přínosem je možnost ukládat záznam přímo s použitím zvukové komprese a nezbývá než program opravdu vřele doporučit.

Program RecAll -PRO vznikl rozšířením standardní verze programu RecAll AudioCapsture v2.4, která nemá všechny funkce verze PRO, ale je o polovinu levnější (14.95 dolaru). Chybí v ní především nadstandardní funkce jako definování klávesových zkratek, editace příkazů v menu, ovládání přes gameport, úplné vypnutí a skrytí funkce Vox a výběr ovladače pro zvukový vstup a výstup. RecAll-PRO patří do kategorie shareware a za jeho používání je třeba zaplatit registrační poplatek 29.95 dolaru.

Výrobce: Sagebrush Systems
Website: http://www.sagebrush.com/index.htm
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.sagebrush.com/recpro12.exe (429 kB)
Cena: $29.95 US

Autor:


Témata: MP3, software

Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz