Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RecAll PRO 1.2 - ideální program pro odposlech a záznam v MP3

  0:20aktualizováno  0:20
Dva základní předpoklady - neomezená délka nahrávání díky ukládání přímo do kompresního formátu (MP3) a automatické spouštění na základě zachycené řeči činí z RecAll program s neobyčejně širokým polem působnosti.
RecAll PRO není programem určeným pro zpravodajskou činnost, ale některé jeho možnosti by se tak klidně mohly využít. Autor zamýšlel vytvořit víceúčelový program, který dokáže několik zásadních věcí:

  • Ukládání hlasových poznámek "hands-free", tedy bez nutnosti cokoliv ručně ovládat
  • Záznam diktování, který automaticky odstraní přestávky v řeči
  • Nahrávání rozhlasu či snímacích zařízení bez jakéhokoliv dozoru
  • Záznam telefonních hovorů

Velmi prosté uživatelské rozhraní umožňuje rychle porozumět ovládání programu. Pomocí tlačítek odvozených z ovládání magnetofonu můžete zvukový signál okamžitě začít nahrávat, přehrát si záznam a rychle se v něm pohybovat. Kliknutí na tlačítko přehrávání společně s klávesou Ctrl spustí přehrávání dvojnásobnou rychlostí. V jednoduchém přehrávači si tak můžete okamžitě zkontrolovat, co jste nahráli. Po vypnutí můžete opět pokračovat v nahrávání do stejného souboru. Počet přidaných segmentů se zobrazuje a při reprodukci se na jejich začátek dostanete dvojitým kliknutím na tlačítko přehrávání. Pokud budete chtít nahrávat do jiného souboru, vyberete z nabídky File - New.

Ze základních informací na hlavním panelu naleznete časovou délku záznamu a velikost vytvořeného zvukového souboru. Dále se zobrazuje formát, do nějž se data ukládají, zbývající místo na disku a indikátor hlasitosti.

Z dalších funkcí naleznete na hlavním panelu pouze Vox, ostatní jsou k dispozici v menu. Vox je hlasová aktivace programu. Jezdcem Vox můžete nastavit intenzitu hlasitosti zvuku při níž se spustí nahrávání. Funkce je určena hlavně pro situace, kdy je třeba eliminovat hluchá místa, která nehospodárně prodlužují záznam a zbytečně zabírají místo na disku. Práh citlivosti je třeba experimentálně vyzkoušet v závislosti na použitém mikrofonu a prostředí. RecAll pak běží v pozadí a spustí se vždy, když detekuje zvuk z mikrofonního vstupu. Jednotlivé segmenty záznamu mohou být označeny odpovídajícím časem. Nechcete-li funkci používat, nechte ji nastavenou na nule.

V nabídce Edit naleznete příkazy umožňující základní editaci zvukového souboru (označit místo, vystřihnout, zkopírovat). Také můžete k určitému místu v nahrávce přidat textovou poznámku či může pokračovat v nahrávání z určitého místa záznamu.

Zdroj a úroveň hlasitost zvukového signálu se nastavuje běžným způsobem v mixéru Windows (zpravidla vstup zvukové karty Line-in nebo mikrofonní vstup). Z nastavení programu je nejdůležitější výstupní formát ukládaných souborů, který najdete v nabídce Options - Wave. V základním nastavení program nahrává do běžného zvukového formátu Windows WAV PCM. V nabídce mu odpovídá volba No Compression. Jeho kvalitu můžete určit nastavením vzorkovací frekvence, velikosti vzorku a stereo módu.

Obrovskou výhodou programu je, že umožňuje současně s digitalizací zvuku získaná data komprimovat. Použití zvukové komprimace vede k mnohonásobné úspoře místa na disku při zachování obdobné kvality zvuku. Program využívá ke komprimaci kodeky Windows (Windows Audio Compression Manager ACM), z nichž si může potřebnou kompresi nebo formát ukládání vybrat. V dotyčném poli se zobrazují všechny dostupné kodeky odpovídající vybrané kvalitě vzorkování, do nichž můžete záznam ukládat. Máte.li v systému nainstalovaný MP3 kodek, stačí zvolit potřebný kompresní poměr a můžete do něj přímo nahrávat. O kodeku a přímém nahrávání do MP3 se více dozvíte v samostatném článku věnovaném této problematice. Ukládané soubory mají formu WAV souborů s MP3 kompresí.

Časované nahrávání (Timer) je další důležitá funkce, jíž program zahrnuje. Aktivuje se v nabídce Options, nastavuje v preferencích programu. K dispozici jsou tři časy, u nichž je možné nastavit den nebo každodenní nahrávání.

V nabídce Options naleznete spoustu možností, jak z programu dostat ještě více. U souborů můžete nastavit automatické pojmenovávání podle data nahrávky. Můžete nastavit maximální limit pro velikost nahraného souboru. Program dokáže obejít limit 2GB, který platí pro velikost souboru, protože umožňuje po dosažení nastaveného limitu pokračovat v nahrávání do nového souboru. Nahrávání může též běžet ve smyčce (loop).

Užitečná je možnost nadefinovat pro ovládání základních funkcí program klávesové zkratky či volba aby program běžel v liště Windows (system tray). Další zajímavostí je možnost řídit program dálkovým ovládáním zapojeným přes game port. V nastavení programu můžete definovat funkce pro čtyři tlačítka joysticku. Popis zapojení redukce naleznete na straně http://www.sagebrush.com/protech.htm.

Na základě RecAllu vznikl i program specializovaný, vyžadující další hardware. Program VCRadio spolupracuje s počítačovými radiokartami a umožňuje nahrávat pořady z mnoha rozhlasových stanic. Normální i načasované nahrávání je odvozeno ze zaběhnutého a pohodlného způsobu ovládání videorekordérů.

Pod vcelku nenápadným hávem programu RecAll se ukrývá velmi šikovný pomocník s řadou funkcí, které byste u jiných programů marně hledali. Navíc se vyznačuje minimálními hardwarovými nároky (poběží i na nejpomalejším Pentiu). Obrovským přínosem je možnost ukládat záznam přímo s použitím zvukové komprese a nezbývá než program opravdu vřele doporučit.

Program RecAll -PRO vznikl rozšířením standardní verze programu RecAll AudioCapsture v2.4, která nemá všechny funkce verze PRO, ale je o polovinu levnější (14.95 dolaru). Chybí v ní především nadstandardní funkce jako definování klávesových zkratek, editace příkazů v menu, ovládání přes gameport, úplné vypnutí a skrytí funkce Vox a výběr ovladače pro zvukový vstup a výstup. RecAll-PRO patří do kategorie shareware a za jeho používání je třeba zaplatit registrační poplatek 29.95 dolaru.

Výrobce: Sagebrush Systems
Website: http://www.sagebrush.com/index.htm
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.sagebrush.com/recpro12.exe (429 kB)
Cena: $29.95 US

Autor:


Témata: MP3, software


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Diskové úložiště
Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.