Krásně obyčejný notebook. Na robustním Aceru V15 se příjemně pracuje

aktualizováno 
Matný displej, podsvětlená klávesnice, pevné a částečně hliníkové tělo. Aspire V15 je příjemný notebook, obyčejný v nejlepším slova smyslu. Hledáte-li 15" notebook na doma a občasné přenášení, testovaný model stojí určitě za zvážení.

Acer V15 je povedený obyčejný notebook. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V recenzích se zpravidla věnujeme notebookům, které jsou něčím význačné, nebo zajímavé. V případě V15 (respektive V3-575G-50W2) je zajímavostí především jeho nezajímavost. Nenajdeme na něm žádný technický výstřelek, žádný pro titulek zajímavý „extrabuřt“. Ale po několika týdnech v redakci se nám prostě líbí. Je bytelný, příjemně se na něm pracuje a nechybí mu ty prvky výbavy, jejichž absenci vždy kritizujeme.

Matný displej a podsvětlená klávesnice

Především je to matná úprava displeje, který výborně odolává odleskům okolních světel. To oceníte například při práci v kavárně, kde nemusíte složitě hledat pozici tak, abyste docílili světelné pohody.

Na podsvětlené klávesnici se píše příjemně.

Na podsvětlené klávesnici se píše příjemně.

Displej má při úhlopříčce 15" adekvátní plné HD rozlišení (1 920 x 1 080 obrazových bodů). Jediný povzdech směřuje k zobrazovacímu panelu. Je to klasický TN, a pozorovací úhly jsou tak omezeny jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Při kancelářské práci to tolik nepocítíte, ale v tmavých pasážích filmů a her ano.

Za prakticky klíčovou položku výbavy dnes považujeme podsvětlenou klávesnici. Snadno tak lze psát v šeru nebo ve tmě bez nutnosti dalšího svícení. V redakci jsme se shodli, že jak jsme si na podsvětlenou klávesnici jednou zvykli, její absenci od té chvíle považujeme za velký handicap. U V15 lze podsvětlení pouze vypnout a zapnout, jeho intenzitu není možné regulovat. A funguje dobře.

Nízkonapěťový procesor

Navzdory vyššímu šasi výrobce V15 osadil nízkonapěťovým procesorem Intel Core i5-6200U. Nízkonapěťové procesory mají výhodu v nižší produkci tepla a byly vytvořeny zejména pro tenoučké ultrabooky, do kterých se obtížně montovalo výkonnější chlazení. Související nižší výkon tak byl nezbytnou daní za kompaktní rozměry zařízení. U mohutnějšího notebooku (úhlopříčka 15", hmotnost 2.23 kg), jakým V15 je, jsme ale očekávali plnokrevný procesor.

Acer V15

Nutno však podotknout, že i tak je výkon i5-6200U (z nejnovější generace Skylake) poměrně vysoký a při většině činností vás nebude nijak omezovat. Vyšší výkon byste pocítili zejména na čase zpracování výpočetně náročných úloh. Reakce systému při běžné práci jsou bleskové a procesor rozhodně nezdržuje.

PC Mark - Home 2 358
PC Mark - Creative 2 283
PC Mark - Creative (Open CL) 3 241

Volba procesoru se pozitivně projevila v tichém chlazení notebooku, ventilátory se slyšitelně spouštějí až při vyšší zátěží a ani v tu chvíli neslyšíte téměř žádný aerodynamický hluk (tj. typické proudění vzduchu přes žebra chladiče a mřížku ventilačních otvorů). Notebook je celkově velmi tichý, ve vyšší zátěži je však bohužel patrné vrčení samotných ventilátorů. Škoda.

Palmresty i klávesnice jsou příjemně chladné.

Výborný mikrofon, mizerná kamera, slušný zvuk a GF940M

Notebook je osazen slušnými reproduktory. Chválu si zaslouží výrazná a přirozená reprodukce vokálů, zejména mluvené slovo zní přesvědčivě a bez nepříjemného zkreslení. U hudby to pochopitelně žádná sláva není, hluboké tóny jsou v podstatě nepřítomné, ale „od pasu nahoru“ hraje slušně.

Na levé straně najdete výdech chladiče, D-SUB a HDMI pro připojení monitoru,...

Na levé straně najdete výdech chladiče, D-SUB a HDMI pro připojení monitoru, dva USB 3.0 porty, ethernetový RJ-45 a kombinovaný Jack 3,5 mm pro sluchátka a mikrofon.

Velmi dobrý je vestavěný mikrofon. Srozumitelnost je výborná a hlas má i docela přirozenou bravu. Nevýhodou může být jeho umístění pod klávesnicí, protože pokud během komunikace píšete, je klapot klávesnice přenášen velmi výrazně. Webová kamera je doplněna diodou signalizující její spuštění. Obraz je dobře světelný i barevný, avšak silně šumí a zrní. Asi tak jako u 90 % všech dnešních notebooků, což je vzhledem ke stále rostoucím kvalitám foťáků ve většině chytrých telefonů docela k neuvěření.

Na pravé straně je konektor napájení, USB 2.0 port a vypalovací DVD mechanika.

Na pravé straně je konektor napájení, USB 2.0 port a vypalovací DVD mechanika.

Díky dvojici MU-MIMO antén vestavěných v displeji byly bezdrátové přenosy rychlé a stabilní. 8 GB DDR3 paměti stačí, stejně jako 1TB pevný disk. Ten je hybridní, doplněný 8 GB SSD paměti pro rychlejší běh systému. Škoda, že v notebooku není samostatné např. 128GB SSD a k tomu disk jen jako úložiště. Na rychlosti by se to pozitivně podepsalo. Zapomenout nesmíme na DVD-RW mechaniku, pro někoho historický relikt, ale pro jiné například možnost, jak převést svoji sbírku CD a DVD do podoby souborů na síťový disk. Kdyby to však byla Blu-ray mechanika, jásali bychom více.

Notebook je připraven i na hráče, je osazen grafickým čipem GeForce 940M od NVidie. To je grafická karta střední třídy, zahrajete si na ní i nové hry, ale pro plynulost musíte počítat s nižším rozlišením a detaily. U graficky nejnáročnějších her se budete muset uskromnit výrazně.

3D Mark - CloudGate 6 139
3D Mark - SkyDiver 5 326
3D Mark - FireStrike 1 425

Mimo hry si pak vystačíte s úspornější vestavěnou HD520, která je součástí procesoru.

Závěrem

Acer Aspire V15 je povedený notebook. Slabinou jsou horší pozorovací úhly displeje a spíše průměrná výdrž na akumulátory (4 - 5 hodin při běžné práci s wifi a příjemným jasem displeje). Pihou na kráse pak jsou hlučnější ventilátory, které kazí jinak celkově velmi tiché chlazení.

Mezi plusy počítáme pevné robustní tělo, matný displej, podsvětlenou klávesnici, velmi slušný výpočetní i grafický výkon a celkově tichý provoz.

Cena je 19 990 korun.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz