Fujifilm FinePix S6500fd

Fujifilm FinePix S6500fd

Recenze: Co umí rychlý nešumící ultrazoom od Fuji?

  • 48
Kategorie EVF ultrazoomů se stále hřeje na výsluní zájmu digitálních fotografů. Zajímavý ultrazoom je FinePix S6500fd, který uspokojí i nároky velmi náročného fotografa, přitom se snadno ovládá. Překvapil nás také tím, jak si poradil se šumem, bohužel nenabízí optickou stabilizaci obrazu.

Na první náhodný pohled vypadá ultrazoom FinePix S6500fd jako „pravá zrcadlovka“, jde ovšem "jenom" o model s elektronickým hledáčkem. Ten má sice relativně nízké rozlišení, 115 tisíc obrazových bodů, přesto se dá pomocí něho pohodlně komponovat scéna i manuálně ostřit. Velmi dobrý obraz poskytoval také 2,5palcový barevný LCD displej na zadní straně, který rychle překresloval a nabízel rozlišení 235 tisíc pixelů.

Fujifilm FinePix S6500fd

Prostě nešumí

Nejdříve se podíváme na kvalitu snímače. Čip typu SuperCCD HR má dostatečně velkou plochu (úhlopříčka 1/1,7“) pro umístění šest milionů obrazových buněk (přesně 6,3 milionů), také proto jsme v testu shledali skutečně minimální problémy se šumem, a to ještě při ISO 1600. Pokud použijete maximální hodnotu citlivosti ISO 3200, tak se už musíte se zrnitostí snímků smířit.

Fujifilm FinePix S6500fd

Přestože poslední novinky v oblasti ultrazoomů již nabízejí až 18násobné optické přiblížení, tak i 10,7násobné přiblížení je velmi solidní. Spíše nám u modelu chyběla optická stabilizace obrazu, kterou byste při snímání na nejdelší ohnisko jistě využili. Zabudovaná elektronická stabilizace nemá zdaleka takovou „sílu“. Na druhou stranu jsme ocenili možnost širokoúhlého snímání, protože nejkratší ohnisko začíná již na 28 milimetrech (v přepočtu na kinofilm).

Ovládání pro děti

Co se týká ovládání, tak to je velmi snadné, téměř jako u dobře vybaveného kompaktu. Na těle modelu najdete praktická přímá tlačítka na sekvenční snímání a korekci expozice, nepřehlédnete ani boční přepínač mezi manuálním, kontinuálním a jednosnímkovým ostřením. Vhod jistě přijde i přímé tlačítko pro „Ostření na obličej“. Další funkce jako kalibrace bílé nebo expoziční bracketing najdete v přehledném Menu, které ovšem bohužel není lokalizované do češtiny. Kromě všech známých expozičních režimů (od automatiky, přes prioritní režimy po plně manuální režim) nechybí ani možnost rychlé kontroly expozice pomocí zobrazeného histogramu. 

Fujifilm FinePix S6500fd

Dosah zabudovaného blesku - 5,6 metru - je velmi solidní, bohužel nelze připojit externí blesk, což bude pro náročnějšího fotografa velký nedostatek. Naopak pro náročnější fotografickou práci je ideální možnost ukládat snímky i v bezztrátovém formátu (RAW), kdy nepřicházíte o žádnou důležitou obrazovou informaci. Potěšil nás také velký rozsah závěrky (od 1/4000 do 30 sekund) a clony (od F2,8 až do F11). Pro náruživé filmaře máme také dobrou zprávu: s FinePixem S6500 můžete natočit i kvalitní ozvučený videozáznam, a to v rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání
1,2 s

2,1 s

2,2 fps

Kvalita snímků

Na následující dvojici snímků si můžete názorně prohlédnout, jak „silné“ je 10,6násobné optické přiblížení. Při použití nejkratšího ohniska je vidět překvapivě silná soudkovitost. Na nejdelším ohnisku je naopak zcela minimální poduškovitost. Kresba snímků je velmi dobrá, chromatická aberace je pozorovatelná až na několikanásobných zvětšeninách.

Širokoúhlý záběr

Nejkratší ohnisko

Teleobjektiv

Nejdelší ohnisko

Odkaz vede na originální snímky (1,45 MB a 1,34 MB)


Fotoaparát FinePix S6500fd nás příjemně překvapil, jak si poradil se šumem. Fotografie byly jenom málo zašuměné ještě při ISO 400 a dokonce i ISO 800 bylo použitelných. Na snímcích je ovšem vidět mírná vinětace (tmavší rohy fotografií).

FinePix S6500 - ISO100

ISO 100
Odkaz vede na originální snímek (1,37 MB)

FinePix S6500 - ISO200

ISO 200
Odkaz vede na originální snímek (1,16 MB)

FinePix S6500 - ISO400

ISO 400
Odkaz vede na originální snímek (1,19 MB)

FinePix S6500 - ISO800

ISO 800
Odkaz vede na originální snímek (1,33 MB)

FinePix S6500 - ISO1600

ISO 1600
Odkaz vede na originální snímek (1,36 MB)

FinePix S6500 - ISO3200

ISO 3200
Odkaz vede na originální snímek (1,42 MB)


Další ilustrační fotografie:

Dynamická fotografie

Dynamické foto
Odkaz vede na originální snímek (1,44 MB)


Exteriér

Exteriér
Odkaz vede na originální snímek (1,42 MB)

Makro

Makro (cca 3 cm)
Odkaz vede na originální snímek (1,39 MB)

Blesk

Interiér
Odkaz vede na originální snímek (1,37 MB)


Proč ho koupit?
nízká úroveň šumu, rychlý provoz, širokoúhlé snímání, ukládání snímku v RAWu
Proč ho nekoupit?
chybí optická stabilizace, nelokalizované menu do češtiny
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
8990 Kč

Závěr

Fujifilm FinePix S6500fd je velmi dobře funkčně vybavený EVF ultrazoom, který má jediný, ovšem v dnešní době již relativně zásadní nedostatek – není vybaven stabilizací obrazu. Naopak se nám líbilo, že ještě při ISO 800 je úroveň šumu na snesitelné úrovni a mezi ultrazoomy šumí FinePix S6500fd podle našeho názoru nejméně. Navíc model ostřil velice svižně a manuální ostření otáčením prstencem objektivu je velmi přesné. Pro méně náročného uživatele je připraveno celkem deset přednastavených režimů, bohužel Menu není lokalizováno do češtiny. Za necelých devět tisíc korun získáte nákupem tohoto FinePixu velmi kvalitní fotopřístroj, ovšem v konkurenci jiných stabilizovaných ultrazoomů a stále levnějších „pravých“ zrcadlovek to bude mít tento model stále těžší se prosadit.

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.


Témata: teleobjektiv