RECENZE: Fujitsu Siemens Lifebook S-5582 - výkonný elegán

  • 20
Masivní reklamní masírka o tom, že s notebooky Lifebook od Fujitsu Siemens vám svět leží u rukou, jistě neušla pozornosti drtivé většině z vás. A protože nás reklama zaujala minimálně stejně jako nová řada těchto ultralehkých notebooků, rozhodli jsme se ji podrobit důkladným uživatelským testům. A jak si v nich Lifebook S-5582 stál? Posuďte sami.

„S notebooky Fujitsu Siemens Lifebook vám svět leží u rukou,“ praví se v povedené reklamě, která nás nedávno zaplavila prostřednictvím všemožných médií. A protože jsou v České republice přenosné počítače od Fujitsu Siemens poměrně oblíbené a hojně rozšířené, rozhodli jsme se je otestovat a pod lupu jsme si vzali ultralehký výkonný Lifebook S-5582, notebook cenově mířený na středně majetného zákazníka, kterému ovšem za vynaložené finanční prostředky nabídne alespoň papírově komfort hodný náročného uživatele. Ale my tu nejsme od papírového posuzování, Lifebook jsme podrobili několikatýdennímu náročnému provozu hodnému žurnalistů nosících si svůj „psací stroj“ opravdu všude a nyní nastal čas seznámit vás s praktickými výsledky tohoto stříbrného „zázraku“.

Do redakce nám lehoučký a příjemně vypadající Lifebook S-5582 dorazil v efektní šedé tašce, kam jej můžete pohodlně umístit, doplnit o další příslušenství (digitální fotoaparát, PDA, digitální kameru či třeba obyčejnou tužku), zapnout zip, nasadit si jej na jedno či dvě ramena (zádové popruhy jsou snadno skladovatelné ve speciální kapsičce) a vyrazit do akce. Věřte, že budete vypadat „in“ a ani si přitom nezničíte záda, Lifebook S-5582 totiž váží pouhopouhých 1,7 kg! A to včetně baterie, která díky inteligentně řízené spotřebě vydrží v běžném provozu (surfování po internetu, psaní v textovém editoru, atp.) zhruba tři hodiny.

Fujitsu Siemens Lifebook S-5582   Fujitsu Siemens Lifebook S-5582

Elegantní notebook

Fujitsu Siemens Lifebook S-5582 je, co se týče vzhledu, opravdový elegán. Šedostříbrný obal z plastu a magnézia se zakulacenými hranami o velikosti 293 x 236,5 x 33 mm skrývá 13,3“ LCD displej, jemuž lze vytknout jen nízké maximální možné rozlišení 1024 x 768 obrazových bodů a špatný kontrast (subjektivně bych řekl, že Fujitsu Siemens v tomto ohledu zůstává pozadu za Toshibou, která se z trhu notebooků u nás sice stáhla, ale snad se sem zase brzy vrátí). Kromě displeje najdete po otevření krytu také digitální ukazatel ovládacích prvků (stav baterií, zapnutý či vypnutý caps-lock atp.), čtyři klávesy rychlé volby sloužící k zablokování pevného disku či rychlejšímu vyvolání akcí v nejrůznějších aplikacích a poměrně velkou klávesnici, která si zaslouží podrobnější rozbor.

Velikostí jednotlivých kláves se totiž Lifebook může směle rovnat standardním klávesnicím k PC, i přesto je však potřeba jí vytknout pár zásadních věcí. Fujitsu Siemens, stejně jako třeba Compaq, totiž prohazuje klávesy CTRL a FN (funkční klávesa sloužící k ovládání notebooku a simulaci některých méně užívaných kláves z PC klávesnice), což pro ty, kteří píší všemi deseti, aniž by sledovali prsty, není zrovna nejpříjemnější na zvykání si. Pro „desetiprstaře“ je také nepříjemné posunutí tlačítka enter v prostřední klávesové řadě o jedno místo, takže mnohdy místo odsazení odstavce vykouzlíte v textovém či jiném editoru pouze znak horní dvojtečky. Posledním nepříjemným faktem je možnost vyvolat poměrně často používané příkazy Home, PageDown, PageUp a End pouze přes funkční klávesu, což je opět neduh, jehož jsou například notebooky Compaqu či Toshiby zproštěny.

Fujitsu Siemens Lifebook S-5582   Fujitsu Siemens Lifebook S-5582

Po popisu toho, co vidíme na první pohled seshora, přichází na řadu pohled druhý, který snadno odhalí řadu výborných i nepříliš pozitivních věcí. Testovací S-5582 byl osazen DVD mechanikou, která je umístěna na levé části Lifebooku. Kromě DVD můžete používat ještě CD-ROM, CD-RW nebo kombinovaný CD-RW/DVD. To vše díky modulární zásuvce, do níž ovšem nemusíte zasouvat jen mechaniky pro výměnná média, ale snadno si díky ní prodloužíte výdrž vašeho Lifebooku použitím náhradní baterie.

Portů je hodně...

Na zadní straně na vás potom číhá 1x USB, 1x konektor pro napájení a Fast IrDa rozhraní (4 Mbit/s). Nejluxusnější na výstupy je však pravá strana notebooku, zde je taktéž 1x USB, 1x 10/100 LAN, 56k modem, IEEE 1394 (FireWire), vstupy a výstupy na mikrofon a sluchátka či reproduktory a největší kámen úrazu, jen jeden jediný PCMCIA slot typu I nebo II. To je podle mě velká škoda u jinak špičkového notebooku, neboť Fujitsu Siemens dodává šikovnou PCMCIA identifikační kartu, která vám umožní zpřístupnit váš Lifebook jen vybraným uživatelům, kterým tuto kartu věnujete - a pokud ji budete chtít použít, nic dalšího už do notebooku nepřipojíte. Ani v dnešní době moderní Bluetooth adaptér, ani WiFi bezdrátovou síť, ani PCMCIA čtečku na starší typy paměťových karet do digitálních fotoaparátů, prostě nic. Krom toho zdvojená PCMCIA zásuvka typu I/II umožňuje sloučením vytvořit prostor pro 1x PCMCIA typu III, na které můžete v případě Lifebooku zapomenout. Zřejmě je to daň za nízkou tloušťku a hmotnost.

O něco veselejší už je to s port replikátorem, který můžete nebo nemusíte používat, a v případě, že se rozhodnete pro jeho připojení, simuluje porty, které zablokuje (napájecí konektor, 10/100 LAN a 1x USB), přičemž navíc přidá rozhraní pro FDD externí mechaniku, 2x PS/2 port a sériový + paralelní port. Osobně jsem port replikátor příliš nepoužil, jednak kazí jinak dokonalý vzhled notebooku a druhak nepřináší nic, bez čeho bych se neobešel (FDD už dnes nepoužívá skoro nikdo, externí klávesnici nepoužívám a u myši preferuji jednoznačně USB rozhraní), na druhou stranu příliš nepotěší praktická zkušenost – při pořizování tří Lifebooků S-5582 do firmy jsme u dvou port replikátorů zaznamenali nefunkčnost při napájení (napájecí konektor prostě nepustil proud do baterie) a čtení z FDD mechaniky. To výrazně kazí jinak dobrou pověst i vlastnosti Lifebooku S-5582.

Fujitsu Siemens Lifebook S-5582   Fujitsu Siemens Lifebook S-5582

Jak vypadá S-5582 na několik prvních pohledů již tedy víme a nyní se pojďme podívat trošičku hlouběji pod lehké a odolné slitiny skrývající křehké a výkonné součástky. Srdce Lifebooku tvoří nízkovoltážní procesor Mobile Intel Pentium III 800. Ten doplňuje 128-256 MB operační paměti (dle přání zákazníka), grafická karta ATI-Rage Mobility-M1 s 8 MB videopaměti, pevný disk si pak můžete vybrat ve variantě 20 a 30 GB. Malý a lehký Lifebook tedy nabízí svému uživateli úctyhodný výkon, s hraním her však na S-5582 příliš nepočítejte, kapacita videopaměti na ně stačit nebude a S-5582 nepodporuje sdílení pamětí.

Výkon

V souvislosti s výkonem bych však Lifebooku vytknul jednu věc. Každý přenosný počítač osazený procesorem Mobile Intel Pentium má schopnost podtaktovávat se a to v případě jeho přehřívání se či při provozu na baterie. Lifebook má ovšem jednu nepříjemnou vlastnost - má tendenci se podtaktovávat dříve než řada jiných značek notebooků (třeba již dříve zmiňované Toshiba či Compaq), což znamená, že namísto toho, aby trošičku víc „topil“, raději sníží výkon procesoru o 300 Mhz, což poznáte již při provozu kancelářských aplikací (Outlook, Word či více oken s MS Explorerem), nemluvě potom o stříhání videa, pro nějž je Lifebook díky FireWire rozhraní ideálním nástrojem.

Pokud jde o výkon v normálním stavu (tedy nepodtaktovaném), nevede si Lifebook S-5582 nikterak špatně. Jak dokazují níže zveřejněné grafy, může se směle měřit se stolními PC obdobné konfigurace. Procesor Mobile Intel Pentium III poskytuje výkon srovnatelný se standardní verzí, notebook nijak výrazně nezpomalují ani použité paměti (SDRAM PC 100) a také hard-disk pracuje poměrně rychle a hlavně bezhlučně. Korunku tomu všemu dává použitý chipset Intel 440MX, který je obecně rychlý a stabilní.

Výkonnostní testy v Sisoft Sandře 2002:

Testy Lifebook S5582  Testy Lifebook S5582 Testy Lifebook S5582

Jak tedy stručně zhodnotit Lifebook S-5582?

Za cenu zhruba 78 tisíc korun včetně DPH dostanete elegantně vypadající výkonný notebook vhodný pro běžného i náročného uživatele, který vás potěší řadou drobných vychytávek (třeba netradičním efektním řešením zhasínání obrazovky při sklápění displeje), výkonem i spolehlivostí, na druhou stranu zamrzí v několika detailech (klávesnice, PCMCIA slot, kontrast displeje). S výjimkou PCMCIA slotu však nejde o žádné zásadní neduhy a po týdnu používání si zvyknete na netradiční rozložení některých kláves a bez problémů také najdete nejideálnější světelnost a úhel pohledu pro ideální jas a kontrast displeje.