Recenze Gericom Millenium 3

aktualizováno 
All-in-one verze 3 na "proklepnutí" u nás - Gericom opět vylepšil svoje řady - tentokrát šlo především o modely určené jako náhrada za stolní PC. Klasický notebook, který má dostatek růstového potenciálu i do budoucna.

Gericom opět vylepšil svoje řady - tentokrát šlo především o modelyurčené jako náhrada za stolní PC. Modely Millenium doznaly inovace, již sindexem 3. Původně jsme měli dohodu znějící na cosi velmi rychlého,vlastně nejrychlejšího - jak už to bývá, někdy musí stačit i tonejrychlejší (co je skladem).

Jak je u této značky zvykem, v dvojitém balení - hnědý převozní kartóna atraktivnější plnobarevný vhodný na vystavení v prodejnách - k námdorazilo Millenium 3. V krabici jsem nalezl prakticky "jen" notebook,s adaptérem a síťovým kabelem. K tomu manuál Windows 98 Druhé vydání amanuál plus dvě CD k notebooku. Nádavkem pěkná brašna.

A notebook - v plastových výztužích, dobře chráněný proti nárazům běhempřepravy a stěhování. Černý hranatý kvádr, v temném odstínu - černýjako uhel. Pouze nápis GERICOM uprostřed víka "rušil" jednolitostčerné kostky. Millenium je strohé - nesnaží se Vás získat levnýmiefekty, je to pracovní utilitárnost, žádné přehnané designérské výstřelky,na druhé straně tak trochu "nuda".

Členitější boky notebooku

Není to zcela uniformní kvádr - po stranách přeci jen nabízí trochu změny:čelo zabírá mechanika s výmluvným logem DVD, zasunutá v modulárnípozici. Jištěn šroubkem je ve vedlejší zásuvce pevný disk, napravo od DVDje modul akumulátoru, stejně jako DVD poměrně snadno vyjímatelný.

Po obou stranách si pro sebe našly místo reproduktory, vlevo i s dvoutlačítkovýmovládáním hlasitosti, vpravo s úchytem pro bezpečnostní kensingtonský zámek.Vlevo zdířka faxmodemu, disketová jednotka a tři audio konektory, vpravo dvaPCMCIA sloty s podporou CardBus a větrací otvor.

Externí prohlídku končíme sériovým, paralelním, VGA, infračerveným,dokovacím rozhraním, S-video a USB konektory vzadu. Jinými slovy - snad s výjimkouS-videa a překvapivě širokého dokovacího konektoru - naprosto standardnívybavení běžného notebooku.

Zábava je skryta uvnitř

Teprve po odklopení víka v nás tento notebook trochu rozpumpuje adrenalin:15,1 palcový displej je solidní úhlopříčka, dost těžko přehlédnutelná.Pod ním ještě tři stavové diody přístupu na disk, napájení a dobíjení,zbytek je v základně: klávesnice přímo pod displejem, takřka se dotýkajíckloubů. Vlevo, vedle horní řady kláves opět tři diody, tentokrát proindikaci přepínačů klávesnice a tlačítko vypnutí.

Na opačném konci, mezi velkými opěrkami dlaní velká plocha touchpadu, sdvěma nadprůměrně rozměrnými tlačítky - aneb velký notebook, velké ovládání.Totéž lze říci o klávesnici - a v dobrém. Velikost notebooku se zdeprojevila více než pozitivně. Klávesy stolních rozměrů, s vysokýmzdvihem, jemně oddělené bloky kláves podle funkce, rozumné rozložení.

Nejraději bych odkázal na recenzi notebooku HP XE3 - klávesnice jsou sipodobné jako vejce vejci - nejdůležitější ovládací klávesy nadprůměrnévelikosti, Ctrl a Alt v dvojím provedení na optimálních místech, sdruženépoziční klávesy, vydělené obrácené téčko šipek. Přes Fn přístupnéněkteré funkce ovládání notebooku: jas, hlasitost, přepínání displeje amonitoru, uspání. U našeho modelu však zcela chyběl český potisk kláves- pravděpodobně se jednalo o první kus, ale stojí to za ověření.

Poněkud atypické je řešení opěrky dlaní - místo samotného plastunotebooku je zde jedna vrstva navíc: poloprůhledný, měkčí plast stříbrnébarvy. Díky umístění reproduktorů na bocích nezabírá důležité místoa lehce zvedne opěrku dlaní - rozhodně není nepříjemný, těžko říci,zda se jedná o praktický doplněk či jen prvek efektního designu.

Windows 98 Druhé vydání

Po spuštění se objeví standardní plocha Windows 98 - všechna zařízeníjsou správně nainstalována a funkční. Pouze u jejich doladění Gericomopomenul pár detailů: ač má počítač SpeedStep procesor Pentium III, chybítu pro něj malá utilitka umožňující přepínání rychlosti procesoru za běhuWindows, bez restartu. Touchpad nainstalovaný jako standardní myš postrádáněkteré rozšířené vlastnosti - v obou případech stačí stáhnutíovladačů z Internetu. Trochu zarazila absence softwarového DVD přehrávače- v počítači s DVD mechanikou - máte tak sice DVD, ale video si nepřehrajete.

Komponenty - kvalita i kvantita

Nelze se ubránit dojmu, že na povrchu se mohou lišit, ale uvnitř senotebooky podobají stále více: podobně jako řada notebooků testovaných vposledních měsících, Gericom je postaven na intelovské BX sadě, kteráoslaví již několikáté výročí nadmíru úspěšného působení v mobilnítechnice (sada Solano jej masově vystřídá teprve cca od poloviny roku), ografický výstup se stará ATI - ve verzi Mobility 128 na 133 MHzové AGP sběrnici,PCMCIA karty obsluhuje řadič Texas Instruments. Zvuk zprostředkovává sadaESS Maestro. Modem softwarový, značka LT WinModem. 16 MB videopaměti, díkykteré není na externím monitoru obtíží ani rozlišení 1600 x 1200 bodůve 32ti bitové hloubce.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz