Recenze: Grafické karty Chaintech A-G441 a A-GT60

Grafické karty s čipy GeForce 4 se pomalu usazují na výsluní a stále více získávají na popularitě. Pokud toužíte po vysokém výkonu a nechcete platit příliš, možná právě vás budou zajímat grafické karty od Chaintechu. A jak v našem testu dopadly?

Výkon vs. cena

Nová rodina GeForce přinesla hned šest nových grafických karet, které se od sebe dost liší, jak výkonem, tak i samozřejmě cenou. Na náš srovnávací okruh startovaly dvě, z nichž každá má v něčem navrch.

Prvním "závodníkem" byla karta GeForce 4 Ti4600, představující naprostou výkonnostní špici. Druhým pak grafický akcelerátor ze stejné rodiny ve verzi MX440, který má zase nejlepší poměr cena/výkon. Výsledky testování jsou opravdu zajímavé…

Obal, neboli krabice grafické karty Chaintech A-441 Chaintech GeForce 4 Titanium verze (krabice) Ve vzájemném souboji byl vítěz, co do výkonu, jasný už předem. Ovšem na trhu nehraje roli jen výkon, ale je to především cena, která mnohdy rozhodne. Aby nVidia svojí nabídkou pokryla nejen tu nejvyšší (= nejdražší) třídu, uvedla vedle čistokrevných GeForce 4 i řadu
MX, která představuje ekonomické řešení pro ty, pro než jsou Titania zbytečná nebo se jim nechce tolik utrácet.

Přesto, že karty mají několik společných vlastností, značně se od sebe liší. Mezi ty společné prvky patří 0,15 mikronový výrobní postup, DDR paměti, TV-Out a v neposlední řadě i velké tepelné ztráty. Ty jsou v obou případech řešeny důsledným chlazením, v případě Ti4600 dokonce heatsinkem (=žebrovaná pasivní část chladiče) z obou stran karty. Nad místem, kde se nachází Grafická karta Chaintech GF 4 Ti4600 (A-GT60) Chaintech GF 4 MX440 (A-G441) samotné grafické jádro pak heatsinku vypomáhá výkonný větrák. Vzniku vzduchových turbulencí zamezuje speciálně upravené žebroví, do kterého je větrák zapuštěn.

Hnaný vzduch tak může lépe opouštět chlazený prostor. Hluk běžícího větráku pocítíme především u Titania, pro které je kvalitní chlazení vzhledem k vysoké frekvenci jádra nezbytné. MX stačí větrák menší s nižším množstvím otáček. Vznikající hluk je sice menší, ale ne zanedbatelný.

Detail chladiče "Hvězdicový" chladič na grafické kartě Chaintech GF 4 MX440 (A-441)Změny bychom se mohli dočkat až při přechodu na 0,13 mikronovou technologii. Chaintech G441 byla první grafickou kartou, která se usadila do AGP portu testovacího počítače. Její grafické jádro je z řady GeForce 4 MX440 a pracuje na frekvenci 270MHz. Grafická paměť má velikost 64MB a průměrnou propustnost 6.4 GB/s (frekvence 400MHz).

Karta je opatřena i výstupem na televizi a s tím související nView technologií. Z dalších podporovaných technologií nesmíme opomenout LMA II (zrychlení přístupu do paměti), Accuview AA (vyhlazení hran) a VPE, umožňující dekódování mpeg videa. Přesný popis jednotlivých technologií si můžete přečíst zde.

Pouzdro na ovladače, manuál a CD s hrami Příslušenství dodávané s kartou Nás však nezajímaly až tak specifikace na papíře jako skutečný výkon. Ukázalo se, že řada MX440 má rozhodně co nabídnout. Teď se však pojďme stručně podívat i na druhého soutěžícího.

Druhá testovaná grafická karta pochází z dílen stejné společnosti. Chaintech T60 nabízí to nejlepší, co současný trh s grafickými akcelerátory může poskytnout, totiž jádro GeForce 4 Ti4600. Paměti také není málo, karta disponuje rovnými 128 MB. Jak GPU, tak i paměť jsou taktovány nejvýše ze všech GeForce. Jádro pracuje na 300MHz, paměť dokonce na 650MHz.

Díky tomu dosahuje obrovské propustnosti 10,4GB/s. V porovnání s předcházející MX440 je to nezanedbatelný rozdíl. Dalším prvkem, který u MX řady budete hledat marně je digitální DVI-I výstup a podpora technologie nFinite FX II, která přidává druhý vertex shader a Pohled na zadní stranu Chaintech GF 4 Ti4600 (A-GT60) a na chladiče pamětí Rozevírací obal na ovladačeumožňuje programovatelnost obou vertex a pixel shaderů (více naleznete zde). V důsledku technologie nFinite FX II může znamenat až trojnásobný výkon v některých aplikacích. Naopak bohužel žádné Titanium nepodporuje VPE (viz výše).

Ani obsah krabic, v nichž se karty nachází, není zcela chudý, jak by se mohlo dosud zdát. V obou je přibalena kabeláž k výstupu na televizi a kompaktní disk s ovladači a dalším užitečným softwarem. Za zmínku stojí přehrávač WinDVD a rozhraní DirectX 8.1. Milovníky her svým obsahem potěší zejména krabice od MX440, v níž je k nalezení i dvojice her MDK2 a AquaNox.

Propojovací kabel k TV-Outu S instalací karet se na rozdíl od minula nevyskytly žádné větší problémy - ani s ovladači, ani s hardwarem - až na jednu maličkost, která však byla záhy zdárně překonána. Při instalaci Titania, které je opravdu velkých rozměrů (karta je velmi dlouhá), hrozilo, že se tento kus hardwaru nevejde mezi zadní část skříně a instalovaný pevný disk. Pokud jste tedy majiteli menší skříně, doporučuji se před koupí přesvědčit, že se vám karta do počítače vejde, protože by bylo nemilé zjištění, kdyby nákup Titania znamenal i výměnu skříně.

Jak jsme testovali

Náš test oběma kartám nabízel stejné podmínky: Procesor AMD Athlon 1700+ (skutečná frekvence 1.47 GHz) a 256 MB paměti DDR PC2100. Jako úložný prostor fungoval 40 GB disk Maxtor, jehož plotny se otáčejí 7200 krát za minutu. To vše měla na starosti čipová sada VIA KT266A (základní deska od MSI).

  • Procesor: AMD Athlon XP 1700+ (1470 MHz), 0.18 mikronů
  • Operační paměť: 256 MB DDR PC2100, CL 2.5
  • Základní deska: MSI K7T Pro2-A (VIA KT 266A)
  • Pevný disk: 40 GB Maxtor DiamonMax Plus, 7200 ot/min, U-ATA/100
  • Zvuková karta: SondBlaster Live! 5.1
  • CD-ROM: Asus CD-S520, 52x

Podmínky tedy více než dostatečné a navíc takové, které podle našeho názoru odrážejí co nejvíce skutečnosti realitu - neboť je opravdu malé procento vyvolených, kteří se mohou pochlubit Pentiem 2.4 GHz a nějakou touChaintech GF 4 Ti4600 (A-GT60) Konektory u Chaintech GF 4 MX440 (A-G441)pamětí typu RIMM. Většina uživatelů volí spíše právě procesor AMD s lepším poměrem cena/výkon. Naměřené výsledky jsou tak v konkrétních číslech o něco málo slabší, než jaké můžete nalézt u jiných testů, kdy jsou použity nejvýkonnější komponenty, jaké jsou k dostání. Ale to vůbec nevadí, ba právě naopak.

 

Ještě je nutno zmínit, že jako operační sytém jsme zvolili Windows 98SE (Second Edition), který je rovněž hojně rozšířený. Kromě operačního systému bylo nainstalováno také rozhraní Microsoft DirectX 8.1, pro něž jsou obě karty specifikovány a jen s ním lze využít všech funkcí. Nechyběly ani nejaktuálnější (oficiální) ovladače, totiž "detonátory" verze 28.32.

Na obě karty jsme během testu přichystali tytéž překážky. Vedle fenoménu, který prostě nemůže chybět v žádném obdobném testu je bezesporu oblíbený 3D Mark 2001SE, který doplnil Real World Benchmark ze hry Quake III Arena. Ten karty patřičně ohodnotil při použití rozhraní OpenGL.

Quake byl instalován v základní verzi bez jakýchkoli updatů, kterými lze výsledky o něco vylepšit. Zjistit „čistý“ výkon grafické karty, kde se neprojeví vliv ostatních komponent počítače, je vždy problematické. Při použití benchmarků jsme proto volili rozlišení 1024x768 a vyšší, kdy jsou výsledky objektivnější. Při nižších rozlišeních se totiž značnou mírou na výsledku podílí zejména procesor. Tento jev se projeví nejvíce u herního testu Quake III Arena. Při pokusném testu při rozlišení 800x600 byla dokonce výsledná hodnota horší než při rozlišení 1024x768!

Výkon ve hře Quake III Arena

Výkon v Quake III Arena

 

 

 

 

Samozřejmostí byla volba zapnutého zvuku a zvukových efektů (cca -20 snímků za vteřinu) a naopak dodatečně vypnutá funkce V-Sync.

Komentář: Pokud byste si chtěli proměřit svojí grafickou kartu jakýmkoliv programem, nebo hrou, která je napsána pod OpenGL, je nutno počkat na nové ovladače, detonátory - nebo provést zásah do registrů. Ve stávajících ovladačích je totiž funkce V-Sync implicitně zapnuta, což znamená, že grafická karta vždy čeká na to, až monitor dokreslí snímek a pak mu teprve pošle snímek další. Bez tohoto zásahu jsou získané výsledky nepřesné a odvíjejí se od navolené obnovovací frekvence monitoru.

Z grafu je patrné, že Chaintech A-G441, neboli GeForce 4 MX440 ztrácí s rostoucím rozlišením na výkonu daleko rychleji, než GeForce 4 Ti 4600. V rozlišení 1600x1200 a 32 bitových barvách je pak u MX440 oproti Ti4600 výkon téměř poloviční.

Výkon v 3D Mark 2001SE

Výkon v MadOnion 3DMark 2001SE 

 

 

 

Porovnání čistě symbolické, neboť je GF 4 MX 440 v tomto testu zaměřeném na DX 8.1, mírně handicapována. Z výsledků je ale patrné, že obrovská hodnota FillRate u Chaintech A-GT60 (GeForce 4 Ti4600) dělá opravdu svoje a tak jsou výsledky opět téměř dvojnásobné, tentokrát ve všech rozlišeních. 

Závěr

Celkově by se dalo říci, že procesor skoro brzdil výkon grafických karet (obzvlášť u karty Chaintech A-GT60, tedy GF 4 Ti4600) - i když to vlastně není úplná pravda. Nejobjektivnějšími výsledky jsou čísla při rozlišeních 1280x1024 a 1600x1200, které bylo také stanoveno v testech jako horní hranice pro rozlišení obrazu. Výkony obou dvou karet jsou každopádně zajímavé, stejně tak, jako cena, za kterou se u nás prodávají (viz podrobné specifikace pod článkem).

Grafické karty do testu zapůjčila firma Asbis CZ