Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: Hodiny na vodu ji mají rády osolenou. Pochutnají si i na vínu

aktualizováno 
Stačí nalít vodu do nádržky a pak už jen nastavit aktuální čas. Žádné baterie, žádná zástrčka ani síťový kabel, energii si tyhle zázračné hodiny vyrábějí samy. Jsou ale spíš jen na efekt.

Hodiny na vodu | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Unikátní zařízení, které jsme měli možnost otestovat, může vzbudit nadšení všech ekologů. Speciální hodiny se pouze naplní vodou a fungují. Mají ale své chyby.

Po zhruba dvou týdnech se totiž z vody spotřebují všechny ionty a vodu je třeba vyměnit. Po dobu výměny sice hodiny nefungují, ale protože mají zabudovanou paměť, nastavení času se neztratí. Pokud výměnu zvládnete do dvou minut.

Hodiny na voduHodiny na voduHodiny na vodu

Vnitřek lze čistit běžnými čistícími prostředky, ale podle výrobce lze můžete použít i vodu s trochou červeného vína.

Jak to celé funguje

Celé zařízení využívá jednoduchého principu galvanického článku. V okamžiku, kdy do hodin nalijete vodu, stane se z ní elektrolyt a umožní proudění elektronů mezi katodovou a anodovou částí.

Hodiny na vodu - elektrody v zadní části

Elektrody jsou vyrobeny patrně ze zinku a mědi, výrobce to nespecifikuje.

Pokud do vody přidáte sůl, prodloužíte dobu, než budete muset dolít další. Naopak destilovaná voda obsahuje velmi málo volných iontů a je v podstatě nevodivá.

I když by se mohlo zdát, že se jedná o nekonečný cyklus, hodiny tak nastálo fungovat nedokážou. Časem zkorodují, a pokud nevyměníte elektrody, už vám nikdy neukážou, kolik je hodin.

Zařízení přitom nelze bez násilí rozebrat a bez lepidla složit. Ani se nedodávají náhradní elektrody. Avšak člověka se srdcem kutila to nemůže odradit.

Nastavení je otázkou sekund

Ovládání je jednoduché.Zvládne ho každý, kdo někdy přišel do kontaktu s nastavením digitálních hodin. Stačí stisknout jedno ze dvou tlačítek SET a za pomoci dalších s označením HR pro hodiny a MIN pro minuty zadat aktuální čas.

Zajímavá hračka

Hodiny na vodu - zadní část

Hodiny jsou spíš technickou legráckou, než zařízením, které by si člověk kupoval pro jeho funkci. Nenabízí nic navíc, jen ukazuje čas a má chlubící či chcete-li ach faktor. To znamená, že každá návštěva na něj bude určitě zvědavá. Po určité době ale bude zcela nefunkční, což za cenu v přepočtu kolem 800 korun není nic moc.

Autor:


Témata: min, násilí, hračky

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

kobalt

Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

WD MyCloud Home DUO

Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje...

Najdete na iDNES.cz