Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: IW-S508-IW, aneb fajnová skříňka od InWinu

  5:00aktualizováno  5:00
K tomu, aby mohl počítač správně a bezchybně fungovat, potřebuje mimo jiné kvalitní a dobře navrženou skříň. Na trhu najdete počítačových skříní veliké množství, ale upřímně řečeno, jen hrstka je jich nadprůměrná a ještě menší množství patří k té absolutní špičce. Jak tedy vypadá takový TOP Level Case?

Jak se pozná dobrá Case, neboli skříň?Zadní část skříně

Na tuto otázku odpovím hned na začátku. V záplavě braku se nepozná snadno. Dobrá počítačová skříň musí splňovat řadu rozličných funkcí a musí mít určité vlastnosti, které jí spolehlivě odliší od výše zmíněného braku.

 Jednou z hlavních vlastností, kterou dnešní nejvýkonnější počítačové systémy vyžadují, je zajištění optimálního chlazení pro všechny komponenty, které jsou ve skříni uloženy.

Vrchní část skříněPokud tomu tak není, nezřídka je počítač postavený do takové nevyhovující skříně nestabilní a svému majiteli přidělává spíše vrásky na čele, než aby mu dělal radost.

Ačkoliv se slovíčko "chlazení" poměrně lehce vyslovuje, je zřejmé, že ono to chlazení zase tak jednoduchou záležitostí nebude. Vždyť kolik uživatelů může na svůj spuštěný počítač sáhnout a s klidným svědomím říct, že necítí žádné teplo? Asi jich moc nebude. Pozice pro pevné disky a jiná zařízení

Tím pochopitelně nechci říci, že pokud na svůj počítač sáhnete a ucítíte teplo, máte automaticky nestabilní počítač. Nikoliv, tak jednoduché a černobílé to není a nelze se na to tak dívat. Ale problém to je a tak většina solidních světových výrobců počítačových skříní a počítačových systémů občas vyhlásí soutěž pro mladé konstruktéry a návrháře - nebo prostě pro kohokoliv, kdo může přispět nějakým nápadem jak stávající systémy vylepšit.

Jedním z výrobců, který neustále svoje produkty vylepšuje je i InWin. Těmto skříním například svěřuje horké novinky Intel a asi ví proč.

A právě jedna taková InWin skříň opět po čase navštívila redakci Technetu a tak jsme dostali příležitost věnovat jí trochu více prostoru než minule, v článku o sestavě s 2,0 GHz Pentiem 4.

InWin IW-S508-IW - základní technické ůdajePřední plastový kryt

Rozměry: 420mm x 198mm x 465mm
Diskový prostor:  3 x 5.25", 4 x 3.5"
Pro základní desky: ATX, Micro ATX, Baby AT Board
Volných slotů: 7 
Výkon zdroje: 300 Wattů
Celková váha: 10 kg

InWin IW-S508-IW - speciální vlastnosti

Větrák s řiditelnými otáčkami
Japonská ocel
Lyžinový systém pro HDD
Oddělené pozice pro HDD
Koš na přídavný větrák
Tichý zdroj
Odvětrávání prosotru kolem pevných disků
 

Design

Jak je z čelního plastového panelu zřejmé, ani tato Case InWin nehýří pestrobarevným designem a drží se konzervativní linie. To je na jednu stranu škoda, neboť že design prodává, je známá věc. Na druhou stranu - přednosti tohoto produktu je třeba hledat jinde a tak jediné co bych snad krytu vytknul, je absence samostatného tlačítka pro reset.


Kvalita

Výrobce se může pyšnit (a také to tak činí) použitým materiálem, ze kterého je skříň vyrobena - japonskou ocelí. I když se může zdát, že na tom není nic divného, opak je pravdou. Tento materiál je sice dražší (cena tohoto modelu se pohybuje okolo 3700,- Kč s DPH), ale také pevnější než klasický plech. U této skříně se tedy nestane, že by někdo zatlačil na boční kryt a ozvalo by se "plonk" známé z nekvalitních skříní.

Dalším pozitivním zjištěním byly zaoblené hrany a ostré výstupky uvnitř skříně. Pokud opět budu srovnávat s nekvalitními skříněmi, pak by se vám v tomto případě nemělo stát, že se  pořežete, nebo že při instalaci poškodíte izolaci kabelů a vodičů.

Všechny části skříně do sebe perfektně pasují, nikde se nic nekříží, nikde nic nepruží. Jediným slabým místem je zpracování zadní stěny kolem přídavného Základní kostra skříně s průduchy v přední částivětráku a použití slabého plíšku na překrytí výstupních konektorů motherboarduProudění vzduchu ve skříni


Chlazení

O chlazení se starají (ve standardu dodávané) dva větráky a tichý zdroj s nízkou hladinou emitovaného hluku. Mimochodem, onen přídavný větrák je řiditelný přímo ze základní desky (pokud to deska podporuje) a to neníDetailní pohled na pozice uvnitř skříně zrovna standardní věc. Skříň je navíc vybavena přídavným košem na další větrák v případě, že bychom do skříně chtěli instalovat dvouprocesorový systém. Obrázek schematicky ukazuje jak proudění uvnitř této Case přibližně probíhá.

Dá se říci, že má tato Case odstraněnou jednu výraznou slabinu svých kolegyň. Je to zřejmé po obnažení skříně až na Zdroj s dvojicí odsávacích otvorůkostru. Všimněte si čtvercového průduchu na čelní straně v místech, kde se nacházejí pevné disky. Ta zajišťuje dobrý přívod vzduchu ke zmiňovaným zařízením, neboť ty "topí" opravdu hodně a dá se říci, že moderní disky už jiné nebudou, spíše bude jejích teplota spolu s modernějším a výkonnějším vybavením stále stoupat.

Navíc jsou pevné disky vykázané na odloučené pracoviště, neboť mezi nimi a pozicí pro instalaci disketové mechaniky je nadprůměrně velký prostor. Kdyby se toto řešení mělo oznámkovat jako ve škole, zasloužilo by si dvakrát podtrženou jedničku s hvězdičkou. Přenos tepla mezi jednotlivými zařízeními je tak minimální.

Další featurkou je odsávání nahromaděného Spodní část se přídavným vstupním sacím otvoremteplého vzduchu z úplně nejvrchnějších částí skříně. K tomuto účelu má zdroj dvě sady otvorů. Jednu sadu pro hlavní proud a druhou právě pro odsávání teplého vzduchu z horních partií, kde vzduch v klasickém případě pouze rotuje. Většinou v těchto místech bývá nainstalována CD-RW mechanika a tak je o akumulační kamna postaráno.

Pravý bok skříně Levý bok s průduchy ve spodní části Otevřená skříň
Nosná část pro základní desku Pohled na přídavný větrák, zdroj a zadní partie skříně Lyžiny, držáky, šroubky, nástavce, podložky a ostatní výbava


 

KonstrukceZadní část skříně bez zdroje

Instalace všech zařízení je výrazně usnadněna kolejnicovým, nebo chcete-li lyžinovým systémem. Pevné disky ani CD-ROM mechaniky se tedy do této skříně nešroubují. Namísto toho se, například pevný disk, opatří dvěmi lyžinami, spolu s kterými se zasune do příslušné pozice. Proti vypadnutí je jištěn pružnými západkami.

Výhody tohoto zařízení jsou zejména ve snadné manipulaci a také v tom, že se pevné disky ani jiná zařízení zbytečně neodírají o kostru skříně.

A když už jsme u té kostry. Někde kolem se potuluje obrázek na kterém je zachycena výztuha horní části na té straně, ze které se přistupuje ke komponentům. Na obrázku je mohutný "U" profil, který slouží vlastně jako nosník a má zásluhu na tom, že se skříň nezkroutí ani v případě, že si na ní sedne dospělý člověk.


Hodnocení

Z výše zmíněných skutečností je zřejmé, pro koho a hlavně pro co je asi tato skříň určena. Hodí se jednoznačně pro nejvýkonnější moderní systémy a je lhostejné, zda jsou založené na procesorech Intel, nebo AMD. Dalším nezpochybnitelným faktem je, že tímto zajímavým kouskem určitě nepohrdnou ani hraví jedinci zajímající se o overclocking. A co říci na závěr?
InWin IW-S508-IW je TOP Level Case.Speciální výstuha z U profilu
 

Některé klady - Chlazení, konstrukce, kvalita, návrh


Některé zápory - průměrná kvalita zadního krytu

 

Skříň do testu zapůjčila firma ASBIS ČR.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Najdete na iDNES.cz