Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: Je EPoX 4 BDA2+ overclockerovým snem?

  5:30aktualizováno  5:30
Kvalitních základních desek pro Pentium 4 se v poslední době vyrojilo velké množství. A není divu. S masivním nástupem nových procesorů od Intelu se čeká vysoká poptávka i po kvalitních základních deskách. Co může tedy nabídnout EPoX 4BDA 2+? Je to overclockerův sen?

Brašna na základní desku v "divoké" kombinaci barev.Balení

Každý výrobce se snaží zaujmout potencionálního zákazníka odlišným způsobem. Někdo nakupuje drahou televizní reklamu, někdo hromadě spamuje cizí poštovní schránky a ti další sází na dobré jméno. Nizozemská firma EPoX na to šla od lesa a svoje základní desky začala exkluzivně balit do plastových brašen. Pokud tedy někde na přiložených obrázcích vidíte cosi jako "kabelku" v extravagantních barvách (kombinace svítivě zelené a svítivě oranžové je vážným tématem pro psychiatra, nejlépe doktora Chocholouška), pak se jistě díváte na balení základní desky EPox 4 BDA2+.

Uvnitř se nachází klasická krabice na Krabice, krabice, krabice. Nic než pomalovaná papírová krabice.motherboardy, tentokrát vyvedená v zelené khaki barvě. (Svítivě zelená + svítivě oranžová + khaki = wow! no to je super!)


Ale dost bylo legrácek, daleko důležitější je to, co potencionální kupec nalezne uvnitř krabice.

A výbava je skutečně bohatá, posuďte sami, co za bratru 5400 Kč případný kupec dostane:

 • Základní deska EPoX 4 BDA2+
 • Kompletní uživatelský manuál k základní desce (v angličtině)
 • UživatelskýPohled do otevřené krabice. Ovladače, kabely, manuály.... manuál k RAID řadiči HighPoint (v angličtině)
 • Brožurka s popisem součástí na desce v několika jazycích (ale bez češtiny) 
 • CD s ovladači
 • CD s programy Drive Image 4.0 a Partition Magic 6.0
 • Instalační disketa k RAID řadiči
 • 40 žilový IDE kabel U-DMA 33
 • 80 žilový IDE kabel U-DMA 66/100
 • 34 žilový kabel k disketové mechanice
 • 2 přídavné USB konektory
 • 1 základna k retenčnímu mechanismu a 4 šroubky


Manuál

Nejdůležitější součástí výbavy je (hned po CDčku s ovCelkový pohled na desku osazenou originálním chladičem pro Pentium 4ladači) manuál. Našinec, který neumí ani "ň" anglicky se toho moc zajímavého nedoví - právě v angličtině je totiž celý manuál napsán. Ti kteří angličtinou nevládnou ale nemusí zoufat. Naleznou i řadu ilustračních obrázků, podle kterých se mohou částečně v problémech orientovat. Každý zásadní krok, jako je instalace procesoru nebo retenčního mechanismu, je jimi doplněn. Uživatel je krok za krokem veden i instalací ovladačů a softwaru potřebného pro bezchybnou funkci počítače. Vysvětleny a popsány jsou jednotlivé položky obsažené v zaváděcím programu počítače, v BIOSu a je doporučeno optimální, nebo standardní nastavení. Na úplně poslední straně je odkaz na internetové stránky výrobce a v poslední příloze pak vysvětlení k jednotlivým kódům, které se mohou vyskytnout na chybovém displeji.


Chladič procesoru v celé svojí hliníkové kráse.
Bližší pohled na desku

Základní deska EPoX 4 BDA2+ je určena pro všechny procesory Intel Pentium 4 vyrobené 0.13ti mikronovou technologií a určené do patice mPGA478. Je postavena na čipsetu Intel 845D.Tady je bližší technická specifikace:

 • EPoX 4 BDA2+ (Revize 1.1) 
 • Formát desky Full Pohled na základní desku osazenou procesorem a částí retenčního mechanismu.ATX (305 mm x 245 mm)
 • Čipset i845D (Intel)
 • NorthBridge i82845
 • SouthBridge i82801BA 
 • ATA-133 IDE RAID řadič HighPoint HPT 372
 • 2 pozice pro 266 DDR SDRAM PC2100
 • 6 slotů PCI
 • 1 AGP slot 4x/2x 
 • 1 slot CNR
 • 2 IDE konektory
 • 2 RAID konektory
 • 1 FDD konektor
 • 2 + 2 USB porty
 • PS/2 myš
 • PS/2 klávesnice
 • 2 sériové porty
 • Úplně holá deska tak jak jí vybalíte z krabice.1 paralelní port
 • 1 integrovaná zvuková karta + gameport (standard AC97)
 • 1 integrovaný modem (standard AC97)
 • BIOS Award flash EPROM (verze BIOSu: 6A69VPACC-00)
 • POST BIOS display

Deska je navržena poměrně zdařile. Kolem patice pro procesor je pečlivě dodržen standard Intelu a tak se sem retenční mechanismus pro chladič spolehlivě vejde. Vše do sebe dokonale pasuje a tak je instalace procesoru a chladiče bezproblémová. Zajímavé je, že výrobce se přizpůsobil natolik, že zmenšil jeden z kondenzátorů na straně jedné a na straně druhé ho posunul tak, aby se sem Procesor Intel pentium 4 Willamette 1.6 GHz s originálním balením.vešly západky od chladiče a šly bezproblémově namontovat i demontovat. Kolem oblasti starající se o přísun napětí pro procesor jsou mohutné kondenzátory vysoké bezmála dva a půl centimetru. To má jediný cíl a to v podobě zachování dobré stability. NorthBridge čipsetu je osazen aktivním chlazením o které se stará větráček CoolerMaster. O kvalitách větráčku můžeme spekulovat, nicméně faktem je, že ho prověří až dlouhodobý provoz. Vedle napájení již zmíněného CoolerMastera je i nový, čtyř-pinový hranatý konektor pro dodatečný přísun proudu pro procesor. Je tedy zřejmé, že pro tuto desku budete patrně potřebovat i nový zdroj, který tento standard podporuje.

Trošku zklamáním je to, že deska je osazena pouze dvěma banky pro paměti DDR a to i přesto, že by se sem minimálně ještě jeden pohodlně vešel.

Paměťové moduly se ale nedají vymontovat za předpokladu, že je instalována poněkud delší grafická karta. To je u většiny základních desek pravidlem, neboť grafická karta většinou překáží. Intel Pentium 4 1.6 GHz s jádrem Willamette. "Willík" má 256 KB L2 Cache, 400 MHz QDR FSB a napětí 1.75 Voltů.Dalším, tentokrát příjemným překvapením je počet PCI slotů. Je jich celkem 6, z toho jeden sdílený s CNR slotem. ISA slot už na této základní desce nenajdete a myslím že to většině ani vadit nebude - PCI slotů není nikdy dost.

Základní deska dokáže řídit otáčky dvou přídavných větráků a to jeden pro lepší odvod tepla ze skříně a jeden přímo ve zdroji. Řízení otáček větráku pro chlazení procesoru je samozřejmostí.

K desce přiložené IDE kabely jsou opatřené západkami aby konektory neměly šanci vypadnout a aby se nemusely lepit. I taková "maličkost" se cení.

Naprostou lahůdkou je potom display umístěný v rohu desky. Ten stručně a jasně informuje v číselných kódech o všem, co se s deskou děje. O Spodní část procesoru P 4 1.6 GHz Willamettevšech procesech, které právě probíhají a samozřejmě také o všech chybách, které mohou nastat s deskou, nebo s nastavením. Pokud se tedy v BIOSu v nastavení nějaké položky spletete, Paměť se kterou jsme testovali. V-Data (Nanya) 256 MB DDR SDRAM PC2100, čili 266 MHz DDRstačí jediný pohled na display a hned víte, kde jste udělali chybu.

Každé nové řešení má ale i stinné stránky. Start počítače například neproběhne v případě, že náhle vytáhnete myš. Pokud je v BIOSu myš právě povolená, základní deska to považuje za chybu a počítač se nenastartuje. Je to dáno tím, že start je vázán na protokol o chybách a v něm se jednotlivé položky prověřují postupně. Vše tedy budí dojem, že nějaká oklika a přeskočení "chybné" součásti není povolena.


BIOS a nastavení

Kromě standardních funkcí, jako je například Stručný popis základní desky.autodetekce pevného disku a všech IDE zařízení, nabízí BIOS i řadu speciálních a rozšířených možností jak dohnat systém k vyšším výkonům. To s sebou přináší jistá rizika, ale výhody jsou na první pohled lákavé. Pokud tedy podlehnete oněm svodům, pak vězte, že tou první zajímavou položkou je časování pamětí.

Můžete nechat na BIOSu, aby vybral ideální nastavení, nebo mu vnutit svoje, agresivnější. V takovém případě bude zápis a čtení z paměti RAM probíhat rychleji a zvýší se její propustnost. Riziko je v tom, že nemusí ve vynuceném kratším čase pro čtení a zápis proběhnout potřebná synchronizace a programy budou častěji dělat chyby.

BIOS, základní nastavení procesoruDůležité konektory. Od shora: 2x PS/2, 2x USB, 1 paralelní port + 2 seriové, Game port + vstupy a výstupy zvukové karty.V BIOSu ale některé věci chybí. Postrádal jsem například manuální nastavení rychlosti AGP sběrnice. Známé AGP 2x nebo 4x zde není. To by například mohlo v případě instalace nějaké problémové grafické karty znamenat s určitostí potíže. A ačkoliv BIOS umožňuje měnit voltáž jak procesoru, tak AGP portu! a voltáž pamětí se dá nastavit manuálně switchem (jumperem) přímo na desce, tak voltáž čipsetu nepochopitelně chybí. Přetaktování čehokoliv Intelu prostě nevoní.

Instalace přibaleného softwaru a důležitých ovladačů byla bezproblémová. Vše probíhá prakticky automaticky a uživatel nemusí nad ničím dlouze přemýšlet.

Zběžná kontrola registrů operačního systému Windows 98 BIOS, 1.82 GHzpak odhalila i bezchybnost automatické instalace, takže v tomto ohledu nebylo co řešit.


Praktické zkušenosti

Jak jsem uvedl výše, BIOS dovoluje provádět s výkony doslova psí kusy. Je to dáno hlavně tím, že umožňuje měnit frekvenci FSB - a to v krocích po 1 MHz. To pochopitelně neuniklo naší pozornosti a jelikož jsme měli k dispozici předimenzované chlazení, bylo rozhodnuto: Hurá na přetaktování!

Pokusným králíkem se pro tentokrát stal  procesor Intel Pentium 4 se základním interním taktem 1.6 GHz (1600 BIOS, Nastavení časování pamětíMHz). Našeho "Willíka", jak jsme tento procesor s jádrem Willamette a 256 KB velkou L2 Cachí v redakci pojmenovali, čekaly horké chvilky (a nejenom jeho). Naštěstí byl od výroby řádně zahořen a dobře chlazen - takže žádné neočekávané problémy nenastaly.

To deska už na tom tak slavně nebyla. Přeci jenom postupně vypluly na povrch některé její slabiny - díky kterým se přímo o overclockerský sen nejedná. Při postupném zvyšování rekvencí se totiž vše zastavilo na možnostech na desce instalované zvukové karty. Té vysoké frekvence nedělaly vůbec dobře a ani jiným on-board zařízením. Nepomohlo ani to, že BIOS umožňuje nastavit poměry AGP/FSB, PCI/FSB a že se dá on-boardBIOS, Výpis teplot a otáček větráků zvuková karta zakázat.

Výsledný takt 1.95 GHz, ale také není vůbec špatný. I když v uvozovkách stabilní a plně funkční systém byl mnohem níže a to na hranici 1.8 GHz.


Hodnocení

Deska i v základním nastavení podává velmi dobré výkony. Spokojeni s ní budou zejména ti, kteří hledají kompletní řešení a nechtějí utrácet za další periferní zařízení. Ocenění zaslouží zejména kontrolní display okamžitě informující o chybách.

 

 • Klady: Kvalitní manuál, dobré výkony, dobrý čipset, dobrý layout, podpora široké palety procesorů Intel, dobrá rozšiřitelnost, stabilita, bezproblémová Tak víc už to nejde. A to ani omylem. Jenom ta voltáž AGP portu v červené poli mírně znervózňuje..instalace, POST port + display, kvalita

 

 • Zápory: Pouze 2 banky pro DDR paměti, zatím neúplný BIOS pro nejnáročnější uživatele

 

 

Základní desku EPoX EP-4BDA2+, paměť V-Data DDR SDRAM PC266 a procesor Intel Pentium 4 1.6 GHz do testu zapůjčila firma ABI s.r.o.

Testovací skříň zapůjčila firma Asbis.cz
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz