Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze počítače v krabičce: Mac mini je menší než lahev minerálky

  0:01aktualizováno  0:01
Tak malý a přesto svede stejnou práci jako kterýkoli jiný kancelářský počítač. To vše v netradičním designu od Applu. Zklamala nás pouze cena.

Apple Mac mini | foto: Apple

Mac mini zaujme především ty, kteří si představují stolní počítač jako velkou nevzhlednou hučící krabici s hromadou kabelů a velkou spotřebou. Mac mini je dostatečně výkonný a přesto i úsporný a velmi malý. Na trhu sice najdete mnoho podobných řešení, většinou ale mají slabší hardware.

Konkurence totiž své stroje (tzv. nettopy) osazuje nízkonapěťovými procesory Intel Atom, které najdeme třeba v netboocích. Zpočátku to byly velmi pomalé počítače, dnes už je situace daleko lepší. Mnoho nettopů už totiž obsahuje dvoujádrové Atomy a platformu ION, která dokáže skvěle akcelerovat HD videa a zvládne i hry. 

V Macu mini najdeme grafickou kartu právě z IONu a navíc výkonný dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo. Má sice sníženou spotřebu a tím také oříznutý výkon, i tak je na tom ale několikanásobně lépe než Intel Atom. Navíc celé mini odebírá jen 14 až 30 wattů dle zátěže, takže sestavám s Atomem dokáže konkurovat i v nízké spotřebě.

Apple Mac mini

První dojmy


Po otevření krabice (ne o moc větší než krabička na mobilní telefon) člověk najde až překvapivě malou kovovou kostku s bílým krytem na vrchu. Jak už se od výrobku firmy Apple dá očekávat, malá kostka oplývá naprosto bezchybným designem a nenajdeme na ní vůbec žádnou zbytečnost.

Malá šperkovnice

Vnější rozměry jsou jen 5 x 16,5 x 16,5 centimetru, což dává objem přibližně 1,3 litru. Je to tedy méně, než má běžná plastová lahev s minerálkou. Stejně tak Mac mini překonává lahev i v hmotnosti, váží jen 1,3 kg.

Na přední straně se nachází jen štěrbina DVD mechaniky a nepatrná dírka pro bílou indikační diodu. Obvod počítače tvoří jeden díl hliníkového pláště, horní kryt je pak tvořen bílou plastovou deskou s logem Apple.

Apple Mac mini

Vše potřebné je umístěno na zadní straně. Najdeme zde tlačítko pro zapnutí, konektor pro napájení, pět USB portů, jeden Firewire 800, LAN, dva kombinované audio konektory, zámek Kensington a nakonec mini DisplayPort a mini-DVI port pro připojení monitoru. Na takto malý počítač to je skvělá výbava.

Apple Mac mini

Z další konektivity musíme vyjmenovat ještě WiFi adaptér Airport založený na standardu 802.11n, Bluetooth 2.1 s EDR (zvýšený dosah a ochrana proti rušení). LAN může dosahovat rychlosti až jeden gigabit za sekundu.

Zbylé místo pak zabírá průduch pro chlazení, který je i tak poměrně malý. Spodní stranu počítače tvoří souvislá gumová plocha po obvodu lemovaná dalšími průduchy.

Apple Mac mini

Přestože se dálkové ovládání k počítačům Apple již standardně přestalo dodávat, všechny jsou stále vybaveny infra přijímačem. U Macu mini je to další příklad propracovaného designu, na první pohled totiž není vůbec vidět. Až po chvíli hledání jej člověk objeví schovaný na straně štěrbiny DVD mechaniky.

Celkově hardware působí navenek celistvým a kvalitním provedením. Nikde nic nevrže a jako již tradičně nenajdeme ani jeden šroubek.

Koncept, obsah balení


Na rozdíl od ostatních produktů firmy Apple (například Apple iMac), Mac mini si neklade nějaké nároky na kompletnost balení. Naopak - tento počítač je určen zvláště pro ty, kteří již periferie mají, nebo si chtějí vybrat vlastní. V balení jsou proto kromě samotného počítače už jen napájecí zdroj s kabelem, instalační DVD a jako příjemné překvapení i adaptér mini-DVI to DVI.

Vše ostatní si uživatel musí zajistit sám, především bude potřebovat klávesnici, myš a monitor. Software Mac OS X Snow Leopard je již tradičně předinstalován a připraven k okamžitému použití.

iMac 24" 2,66 GHz

Zdroj


Oproti adaptérům běžně dodávaným k Apple notebookům je zdroj pro Mac mini asi dvakrát větší. I tak je srovnatelný s většinou běžných zdrojů k notebookům. Vzhledem k tomu, že není určen pro přenášení, to nikterak nevadí. Navíc platí, že čím je zdroj menší, tím horší má odvod tepla a účinnost.

Apple Mac mini

Kabel ke zdroji je odpojitelný na obou stranách se speciálními konektory. I zde je konektor (na straně u počítače) symetrický jako například u MacBooků. Zdroj poskytuje počítači napětí 18,5 voltů a zvládá proud 6 ampér, což dává přibližně 110 wattů. Samotný počítač spotřebovává od 14 wattů (nečinnost) do maximálně 30 wattů (hraní hry). V režimu spánku odebírá ze sítě necelý watt.

K této hodnotě je nutné přičíst ještě spotřebu monitoru, což jsou v některých případech až stovky wattů. Spotřeba počítače je tak opravdu zanedbatelná. V porovnání s klasickým kancelářským desktopem je několikanásobně úspornější.

Během dlouhodobého aktivního provozu se zdroj zahřál jen mírně.

První zapnutí


Stačí připojit zdroj, vlastní klávesnici, myš a monitor a Mac mini je připraven k okamžitému použití. Tento počítač byl testován konkrétně s Apple wired klávesnicí, Bluetooth myší a 23palcovým monitorem Samsung s DVI konektorem. Pro připojení monitoru s jiným než mini Display, mini-DVI nebo DVI portem není problém dokoupit příslušný adaptér.

Redukce: micro DVI na VGA a micro DVI na DVI

Po zapnutí naběhl operační systém a až na malý zádrhel s hledáním Bluetooth myši, kterou bylo třeba vypnout a zapnout, vše opravdu fungovalo hned a bez problémů. Ačkoliv se člověku skoro zdá, že se uvnitř takovéto krabičky nemůže nacházet kompletní počítač, Mac mini dokonce obsahuje i integrovaný mikrofon a reproduktor.

Ten je sice srovnatelný se silnějšími reproduktory na mobilních telefonech, navíc při nejvyšších hlasitostech dochází ke značnému zkreslení zvuku, v nouzi je to však poměrně uspokojivé řešení. Oproti ostatním Macům je v testovaném modelu použita mechanika Pioneer DVD-RW DVRTS08, asi hlavně díky tomu iMac nevydává při zapnutí ani při probuzení ze spánku typické bzučení a cvakání. V průběhu čtení disku je již značně hlučná a klape pravidelně.

Software


Jako například u počítače iMac, i zde najdeme předinstalovaný operační systém Mac OS X Snow Leopard a balík aplikací iLife. Ten obsahuje iPhoto (správa fotografií), iMovie (střih videa), iDVD (tvorba DVD), iWeb (tvorba webových stránek) a aplikaci GarageBand (pro nahrávání a mixování vlastní hudby). Pokud si však uživatel operační systém OS X Snow Leopard neoblíbí, může bez problémů přejít na operační systém Windows od konkurenčního Microsoftu.

Mac OS X (Leopard)

Mac mini kompletně nastartuje za cca 50 vteřin, vypne se za skvělých sedm sekund. Uspání trvá jednu sekundu a probuzení ze spánku průměrně čtyři.

Hodnocení výkonu


Hardware počítače je na dnešní poměry vzhledem k ceně podprůměrný.

Testovaný Mac mini disponoval procesorem Intel Core Duo 2 o rychlosti 2 GHz, měl 2 GB RAM (2x 1GB modul) a 320GB disk. V současnosti jsou k dostání modely s až 2,53GHz procesory a 4 GB operační paměti, které stojí vysokých 21 990 Kč.

Obdobnou konfiguraci jiných výrobců seženete bez větších problémů pod 10 000 Kč. Zákazník zde platí za netradiční koncept, bezchybné provedení, pěkný design a dovoz do ČR. V Americe Mac mini pořídíte v nejvyšší verzi za 799 USD, což je na naše ceny již přijatelnějších 14 000 Kč. V Německu stojí 749 Eur (cca 19 600 Kč).

iMac 24" 2,66 GHz

Pokud úplně odhlédneme od ceny a srovnáme čistě jen výkon s nettopy konkurenčních výrobců, vyhrává Mac na plné čáře. Výkon dvoujádrového procesoru je pro běžnou práci více než dostačující, odezva v Mac OS X je velmi rychlá. Grafická karta zvládá obsluhovat dva monitory najednou a umí akcelerovat HD videa ve full HD rozlišení. Problémem nebyl ani střih videa ve full HD.

Pro kancelářskou práci je Mac mini jako stvořený a zvládne to samé co klasický desktop. Vzhledem k rozměrům a malé spotřebě zasluhuje pochvalu.

Tepla je hodně, počítač ale nehlučí


Ve srovnání s jinak naprosto bezhlučnými notebooky od Applu je u tohoto počítače již po zapnutí slyšet tiché, ale znatelné hučení větráčku. Ten nasává vzduch skrz průduchy na spodní straně počítače a vyfukuje je okolo procesoru zadním průduchem ven. Na rozdíl od ostatních počítačů Apple se mi přes dlouhodobé zatížení nepovedlo docílit citelnějšího zvýšení otáček větráčku, z průduchu pouze začal vystupovat poměrně horký vzduch.

Vzhledem k tomu, že je základová deska s procesorem posazená co nejníže, zahřívá se hlavně gumová podložka pod počítačem. Ta moc tepla neodvede. Kovové stěny počítače, které by teoreticky mohly fungovat jako chladič, tak zůstávají bez užitku.

Pro koho je vlastně určený?

Dalo by se říci, že Mac mini je určen v zásadě pro dva typy používání. Tou první možností je klasický počítač pro běžnou práci. Pokud nepočítáme náročné grafické aplikace nebo hry (kterých si pod OS X člověk stejně moc nezahraje), je výkon Mac mini naprosto dostatečný a počítač je svižný.

Apple Mac mini

Ve druhém případě může být z tohoto počítače multimediální centrum k domácímu kinu. Po připojení k nějakému externímu velkokapacitnímu HDD a díky vestavěné funkci Front Row je k tomu jako dělaný. Pomocí této velice hezky graficky provedené nadstavby lze všechny multimediální funkce počítače pohodlně kontrolovat dálkovým ovladačem (který je bohužel nutno dokoupit).

Pro kino se moc nehodí

komentář Václava Nývlta

Připojení k domácímu kinu silně komplikuje fakt, že na Mac mini nenajdeme HDMI výstup. Díky redukci (třetích stran) z Mini DisplayPort na HDMI totiž dostanete z počítače pouze obraz. Zvuk musíte vést separátně, což dokáže instalaci a provoz hodně zkomplikovat.

Existuje redukce, která míchá obraz z Mini DisplayPortu se zvukem z USB portu, na českém trhu však podle všeho není dostupná. Navíc si neporadí s prostorovým zvukem, díky převodu do analogu degraduje zvukovou kvalitu.

Druhá varianta této redukce kombinuje obrazový signál se zvukem z optického výstupu počítače a s prostorovým zvukem si poradí. Každopádně je to už značně kostrbaté řešení. Zbytečná komplikace, velká škoda.

Závěrečné zhodnocení

Testovaný Mac mini rozhodně není pro každého. Některým uživatelům nemusí stačit výkon, který odpovídá sice svižnému, ale stále jen kancelářskému počítači. Někomu jinému se zase nemusí líbit poměrně špatná rozšiřitelnost hardwaru.

Oproti tomu je tento počítač rozhodně nejschůdnější řešení pokud člověk hledá jednoduchý, spolehlivý, úsporný a skladný počítač s pěkným designem a kvalitním provedením. Hodí se zejména tehdy, má-li uživatel doma periferie pro PC a nechce notebook. Většinu však nejspíše odradí cena.

Apple Mac mini
 • procesor Intel Core 2 Duo 2,26 GHz
 • paměť 2 GB
 • disk 160 GB 
 • optická mechanika 8x double-layer SuperDrive
 • grafická karta NVIDIA GeForce 9400M
 • rozhraní: 5x USB, Firewire 800, mini DisplayPort, Mini DVI, gigabitový ethernet, WiFi n, Bluetooth 2.1+EDR, 2x audio
 • Mac OS X Snow Leopard
 • cena 14 990 s DPH

 • procesor Intel Core 2 Duo 2,53 GHz
 • paměť 4 GB
 • disk 320 GB
 • optická mechanika 8x double-layer SuperDrive
 • grafická karta NVIDIA GeForce 9400M
 • rozhraní: 5x USB, Firewire 800, mini DisplayPort, Mini DVI, gigabitový ethernet, WiFi n, Bluetooth 2.1+EDR, 2x audio
 • Mac OS X Snow Leopard
 • cena 21 990 s DPH

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nově verze čtečky Kindle Oasis je voděodolná.
Čtečka elektronických knih Kindle je konečně voděodolná

Po deseti letech od uvedení první čtečky se značkou Kindle vydal Amazon verzi, se kterou se nemusíte bát do vody.  celý článek

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Skleněný most na hoře Yuntai
Infarktový žertík vyděsil turisty na skleněném mostě, kilometr nad zemí

Turisty v čínské provincii Hebei vyděsil žertík provozovatelů skleněného mostu na hoře Yuntai. Ve výšce více než 1 000 metrů nad zemí to musí být hrozivý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.