Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze počítače v monitoru. Podívejte se na špičkový design od Applu

  0:01
Především pánové ocení strohý styl nového stolního počítače Apple iMac. Otestovali jsme 24palcovou verzi. Bohužel si za ni výrobce nechává pořádně zaplatit.
iMac 24" 2,66 GHz

iMac 24" 2,66 GHz | foto: Jiří Zahrádka

iMac je synonymem pro výkonný počítač vestavěný v monitoru. Vše, co člověk potřebuje, je monitor, který se připojí do zásuvky, klávesnice a myš. Toto řešení má své nesporné výhody, ale přišli jsme také na několik záporů. Největší problém však vidíme v ceně, testovaná verze stojí 41 000 Kč. Nejvyšší verze pak přijde na těžko uvěřitelných 61 500 Kč, nejlevnější verze s 20" displejem 30 500 Kč. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.

Kromě iMacu vyrábí Apple ještě klasické desktopy, úsporný počítač na kancelářskou práci s názvem Mac Mini a samozřejmě také notebooky MacBook. Více naleznete v odkazovaných článcích:

Rozbalení z krabice a první dojmy

První, co upoutá pozornost každého, je obrovská čelní plocha a hmotnost činící 11,5 Kg. Displej má úhlopříčku 24", sklo přes něj dokonce 25" (tj. přes 63 cm). Vše umocňuje část hliníkového těla vespodu a naprosto
čisté designové provedení bez jakýchkoliv rušivých prvků na očích.

Celek na první pohled působí až trochu jako z jiného světa nebo
nějakého sci-fi filmu. Počítač má podobný design jako nové MacBooky Pro. Po chvíli údivu se člověk vzpamatuje a zamyslí, kde že vlastně jsou všechny ty periferie, co počítače potřebují, vždyť před sebou má jen obrovské lesklé zrcadlo s trochou hliníku kolem.

iMac 24" 2,66 GHz

Je vidět, že všechno je zde podřízeno designu a jednoduchosti provedení. Všechny porty jsou schované na zadní straně v pravém dolním rohu, na druhé straně v rohu se pak nachází vypínač. Jak už tomu bývá zvykem, webkamera iSight je zabudovaná nad monitorem nahoře pod sklem. Na vrchu hliníkového těla jsou malé dírky pro mikrofon, z boku se nachází štěrbina pro slot-in DVD mechaniku a na spodní hraně najdeme poměrně malé díry určené pro větrání a současně reproduktory. Je to také místo, kde můžeme nalézt jediný uživatelsky přístupný šroubek, ten drží kryt operační paměti.

iMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHz

Asi nejvýstižnější příklad promyšlenosti konstrukce je v umístění infračerveného senzoru pro dálkové ovládání, který je schovaný pod skleněným Apple logem.

iMac 24" 2,66 GHz

Okružní jízdu okolo iMacu zakončíme na zadní straně, kde najdeme kryt z tvrdého černého plastu. Oproti většině ostatních monitorů (a počítačů) zde nenajdeme prakticky žádné chyby v dílenském zpracování, nikde se neobjevuje žádná vůle či vrzání a všechno k sobě dokonale pasuje. Otázkou je, zda tato skutečnost hraje nějakou zásadní roli.

iMac 24" 2,66 GHz

Co se týče ergonomie samotného monitoru, tak lze stojan vyrobený ze
silného hliníku nastavovat pouze ve vertikální ose. Pokud budete chtít LCD výše, nezbývá nic jiného než postavit celého iMaca na nějakou podložku. Počítač lze také přimontovat na zeď pomocí VESA adaptéru.

iMac 24" 2,66 GHz

Zapojení zvládne i politik

Kromě designu si Apple zakládá na tom, že po vyndání z
krabice počítač stačí postavit na stůl, připojit napájecí kabel, klávesnici,
myš a počítač je ihned připraven k použití. Konektor u počítače je
lehce přizpůsoben pro lepší vzhled a současně těsnění prachu, což ale
nikterak nebrání připojení jakéhokoliv neznačkového eurokabelu.

Počítače Apple se běžně prodávají i s periferiemi, nicméně v České republice se počítače iMac dodávají sice s myší, ale zato bez klávesnice. Dodávaná myš od Applu už od výroby počítá s připojením do USB portu v klávesnici, a myš má proto velmi krátký kabel. Doporučujeme tedy přiobjednat také klávesnici na obrázcích, která přijde na nemravných 1 650 Kč s DPH.

iMac 24" 2,66 GHz

Pokud máte obě periferie, stačí klávesnici připojit do USB portu
počítače a myš pak následně elegantně do klávesnice. Ve výsledku tak ušetříte jeden USB port, navíc se trochu zmenší zmatek s kabeláží na stole.

iMac 24" 2,66 GHz

Shrneme-li tuto kapitolu, tak při uvedení iMacu do provozu je nejtěžší částí jeho vyzvednutí na stůl...

Výbava spíše střídmá

Na počítači za takto vysokou částku by se určitě slušelo najít více rozhraní, než čtyři USB porty, jeden FireWire, gigabitový ethernet, dva audiokonektory a jeden Mini DisplayPort. Oba audiokonektory jsou typu jack 3,5 mm stereo kombinované s optickým digitálním.

iMac 24" 2,66 GHz

Klávesnice dodávaná za příplatek se od běžných klávesnic liší hned na první pohled. Stejně jako počítač má velice tenké hliníkové tělo, na němž se nacházejí bílé klávesy. Konstrukce klávesnice je podobná klávesnici u MacBooku, klávesy mají nezvykle nízký zdvih a navíc nemají žádné prohnutí.

iMac 24" 2,66 GHz

Uživatel si na klávesnici poměrně rychle zvykne, píše se na ní rychle a bez překlepů. Klávesnice má také definované klávesy pro jas monitoru, hlasitost reproduktorů, ovládání hudby a tlačítko eject pro DVD mechaniku. Ty se ovšem překrývají s původními klávesami F1-12.

iMac 24" 2,66 GHziMac 24" 2,66 GHz

Zdá se, že klávesnice má kromě krásného provedení i další užitečné
funkce, jako je USB konektor na každé straně. Nicméně díky velmi
štíhlému provedení a hodně zapuštěným konektorům k ní nejdou připojit rozměrnější flashdisky, vždy je nutné použít prodlužovací USB kablík.

Myš vypadá, jako kdyby neměla žádné tlačítko, ve skutečnosti je ale čtyřtlačítková a umí scrollovat jak vertikálně, tak i horizontálně, a to díky zabudované kuličce. Celý povrch myši je vlastně jedno velké tlačítko vybavené dotykovými senzory. Myš tak rozezná, kterým prstem byla stisknuta, a vykoná levý, pravý nebo boční klik. Prostřední tlačítko se vyvolá stisknutím kuličky.

iMac 24" 2,66 GHz

Oproti klasickým myším se musí uživatel přeučit na to, aby byl při kliknutí položen vždy jen jeden prst. Dotykový senzor jinak totiž nemusí rozpoznat, které tlačítko bylo stisknuto.

Firma Apple prodává dva druhy myší - Apple Mighty Mouse kabelovou
optickou a bluetooth laserovou myš. K iMacům je standardně dodávána
ta levnější, optická s kabelem. Jak již bylo řečeno, ten je určen k připojení do klávesnice, takže dosahuje asi jen 40 cm délky. Pro připojení k počítači jiným způsobem je nutné pořídít prodlužovačku.

Velkým nedostatkem je životnost kuličky. Ze začátku myš funguje bezvadně, ale po nějaké době používání se kulička zanese nečistotami a netočí se tak, jak by měla. Navíc tuto kuličku uživatel bez poškození
myši nemůže vyndat a vyčistit. Scrollování se tak stane poměrně
nepříjemným a otravným zážitkem. Je to současně i důvod, proč mnoho uživatelů počítačů Apple vlastní raději nějakou neoriginální, ale za to levnější a spolehlivě fungující myš jiné značky.


Průměrný výkon pro průměrnou práci

Alespoň pro kancelářskou práci, ke které je iMac dělaný, je výkonu nadbytek. Pro grafiky jsou určeny desktopy s výkonnějšími grafickými kartami, GeForce 9400 použitá v tomto iMacu dostačuje pro pohodlné přehrávání videa ve vysokém rozlišení, občasnému střihu videa z dovolené nebo hraní méně náročných her. Řadí se svým výkonem na chvost současných grafik, pro náročnější práci se hodí dražší modely iMaců s GeForce 120 (50 000 Kč), popř. ještě výkonnější GeForce 130 (61 500 Kč).

Grafická karta u tohoto nejslabšího  nejlevnějšího 24" modelu zvládá překreslovat interní monitor o rozlišení 1 920 x 1 200 a zároveň externí, připojený k MiniDVI výstupu, o maximálním rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů. Pomocí Mini DisplayPortu lze připojit libovolné DVI, dual-link DVI
nebo VGA monitory, avšak je nutné zakoupit navíc Apple adaptér.

Specifikace iMacu 2,66 GHz
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 2,66 GHz
    L2 Cache: 6 MB
  • Operační paměť: 4 GB 2x2 GB DDR3, 1067 MHz
  • Bus Speed: 1,07 GHz
  • Grafická karta: NVIDIA GeForce 9400 256 MB shared
  • Displej: 1 920 x 1 200, 32 - Bit Color/glossy
  • Optická mechanika DVD Optiarc DVD RW DVD RW, DL
  • Pevný disk HDD WDC 640 GB/7 200rpm, Filesystem Journaled HFS+
  • WiFi AirPort Extreme (802.11a/b/g/n)
  • Bluetooth 2.1 + EDR
  • rozhraní: 4x USB, FireWire, gigabitový ethernet, dva audiokonektory, Mini DisplayPort

Her si neužijete pod operačním systémem Mac OS X tolik jako pod Windows, ale několik desítek jich je. Výpis najdete například na anglické Wikipedii.

Počítač je na svůj výkon i poměrně úsporný, v zapnutém stavu nám odebíral průměrně jen 112 wattů.

Režim  Spotřeba
 Vypnuto  0,9 W
 Sleep mód  1,88 W 
 Zapnuto  112,1 W


Po stisku tlačítka Power se ozve poměrně hlasité asi sekundové zavrčení slot-in DVD mechaniky (typické pro všechny současné počítače Apple), poté asi stejně dlouhé zafoukání větráčků a začne se startovat systém. Kompletní start počítače s předinstalovaným systémem Mac OS Leopard jsem stopnul na 37 sekund od zapnutí, což není vůbec špatný čas. Navíc vypnutí celého počítače (bez běžících aplikací) trvá pouhých 6 sekund...

Hlučnost je na velmi slušné úrovni

Při běžném použití, jako třeba prohlížení internetu, poslech hudby apod., je počítač naprosto tichý. Otázka však je, jak tomu bude po delším používání, jelikož nové aplikace a prach časem u každého počítače udělají své.

Při dlouhodobějším zatížení procesoru na hodnotu kolem padesáti procent pomalu začínají být slyšitelné vnitřní větráčky, avšak chod počítače se stále dá klasifikovat jako poměrně tichý. Při dlouhodobém zatížení procesoru se tělo počítače začalo poměrně výrazně zahřívat. Teplota není tak dramatická jako u prvních modelů MacBooku, i tak ale může dojít k případnému zkrácení životnosti součástek.


Velice příjemně překvapily integrované reproduktory, které by se s trochou nadsázky daly přirovnat ke slabší televizi. Uvnitř počítače je zabudován 24wattový digitální zesilovač a vše hraje až překvapivě slušně.

Ke sledování filmů jsou reproduktory více než dostatečné. Co se týče přednesu, tak vykazují trochu podobné vlastnosti jako klasická
Apple sluchátka - mají dobré prokreslení středů a výšek, ale chybí poměrně citelně basy. Pro poslouchání hudby tak je lepší zvolit externí
reproduktory.


Displej o úhlopříčce 24 palců a špičkovém rozlišení 1 920 x 1 200 je zasazen pod sklem, takže ve vypnutém stavu je poměrně slušně použitelný jako zrcadlo. Odlesky u tzv. glossy displejů samozřejmě mnoha uživatelům vadí, jsou vidět a člověka ruší, hlavně když je na displeji něco tmavého, například tmavá scéna ve filmu.

iMac 24" 2,66 GHz

To jako by se firma Apple snažila kompenzovat jasem displeje, který po zapnutí počítače překvapí svou intenzitou. Počítač tak proti odleskům dobře obstojí i v hodně prosvětlených prostorách, nicméně na škodu by nebyl větší rozsah nastavení jasu do spodních poloh. Na rozdíl od mnoha prodávaných monitorů je podsvícení naprosto rovnoměrné a celkově zde člověk nenajde žádnou chybu. Skvělé jsou i pozorovací úhly, které jsou oproti 20" iMacům zvětšeny na hodnotu 178° v obou osách.


DVD mechanika na pravém boku je typu slot-in a montuje se do většiny počítačů iMac a Macbook. Rozdíl oproti klasickým mechanikám v jiných stolních počítačích je jen kosmetický. V těle iMacu je jen malá štěrbina překrytá těsněním proti prachu, do které se disky zasouvají. Pokud chceme disk vyndat, stiskneme tlačítko Eject na klávesnici nebo přímo v okně Finderu.

iMac 24" 2,66 GHz

Tyto mechaniky ovšem při práci vydávají typické a poměrně rušivé bouchání a bzučení. Ať už při zasouvání disku nebo (byť jen krátce) při startu počítače. Pokud si pořídíte MacBook a otevřete ho například na tichém jednání, za podivným zvukem se zcela jistě otočí alespoň několik lidí. Při průběžném čtení disku již naštěstí mechanika vydává jen slabé hučení. Mechanika konkrétně v tomto iMacu umí vypalovat DVD +- R DL, DVD +- R, DVD +-RW, CD-R a CD-RW.


S počítačem se dodává mnoho softwaru. Uživatel dostane již zmíněný operační systém Mac OS X Leopard se spoustou integrovaných aplikací, jako je například Time Machine, Mail, Safari, Front Row, BootCamp atd. Více v odkazovaném článku:

Dále je pak k iMacu dodáván balík aplikací iLife, obsahující programy iPhoto (správa a úprava fotek), iMovie, GarageBand (skládání hudby),
iWeb (tvorba webových stránek) a iDVD (tvorba DVD filmů). Díky tomu není po vyndání z krabice do počítače třeba prakticky nic
instalovat, snad až na programy typu ICQ klient, Skype a podobně.

Zaujalo nás

  • Audiovýstup (kombinovaný s optickým digitálním) podporuje i připojení handsfree sluchátek z telefonu iPhone, kde je pak funkční i mikrofon a tlačítkem na kabelu jdou ovládat například iTunes.
  • Při běžném použití uživatele potěší funkce, která po stisknutí tlačítka Power přibližně do jedné vteřiny počítač uspí. Podíváme-li se do tabulky spotřeby, rozdíl oproti vypnutému stavu není zase až tak velký. Počítač se pak dá (přibližně do jedné sekundy) vzbudit stisknutím libovolné klávesy, tlačítka myši nebo i dálkovým ovládáním.
  • Umístění USB portů na zadní straně je hodně nepraktické, protože uživatel často připojuje například flash disky, fotoaparáty apod. Nezbývá než připojovat periferie poslepu, což chce cvik a trpělivost, nebo zakoupit externí USB hub.
iMac 24" 2,66 GHz

Celkový dojem

Myšlenka jednoduchosti a integrování všeho potřebného do jedné krabice zde byla dotažena téměř k dokonalosti. Průměrný uživatel nebude mít sebemenší potřebu připojovat externí monitor, reproduktory, lepší webkameru apod., vše funguje tak, jak má.

Tento koncept má samozřejmě i své nevýhody, počítače iMac by se totiž daly přirovnat spíše k notebookům než stolním sestavám, a to se všemi neduhy, které k tomu patří.

Uživatel si sám může vyměnit prakticky jen operační paměť, kvůli všemu ostatnímu je potřeba navštívit autorizovaný servis, který si za jakoukoliv opravu neřekne zrovna málo. Otázkou je, jak často uživatel bude nějaké změny provádět.

Další skutečnost je, že si za částku 41 000 Kč může zákazník koupit stolní počítač s daleko lepšími parametry. U iMacu si připlácíte za styl a jednoduchost operačního systému Mac OS X. Pokud někomu nevyhovuje, může si virtuálně spustit jakýkoliv svůj oblíbený operační systém, případně nainstalovat Windows.

Vynikající dojem zkreslil špatný přístup ke konektorům a nešťastné provedení scrollování u myši.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...